Malanów. Z Wojtyszek do Szczyt. Bezdomne zwierzęta czeka przeprowadzka

Malanów. Sesja rady gminy

Na środowej sesji Rady Gminy Malanów zmieniono program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Decyzja radnych wiąże się ze zmianą schroniska, które de facto ma być tańsze. Bezdomne psy i koty czeka zatem przeprowadzka z Wojtyszek do schroniska w Szczytach. Gminę czeka również jednorazowy wydatek w wysokości 99 tys. zł.

Urząd z końcem sierpnia wypowiedział umowę zawartą ze schroniskiem w Wojtyszkach. Od 1 września bezpańskie zwierzęta z terenu gminy Malanów będą trafiały do “Przytuliska dla bezdomnych zwierząt” w Szczytach. Firmie VET-LAB z Brudzewa powierzono natomiast całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych. Przy omawianiu zmian w uchwale budżetowej niepokój sołtysów wzbudziła kwota jaką samorząd będzie musiał ponieść w związku z przeprowadzką zwierząt. Jest to suma 99 tys. zł.

Bardzo mnie niepokoi, to przerzucanie tych psów i ta kwota, która będzie przeznaczona. To jest do końca tego roku? – dopytywano się na sesji.

Jak wyjaśniono jest to kwota jednorazowa, ponoszona przez gminę i dotyczy tylko tych zwierząt, które obecnie przebywają w schronisku w Wojtyszkach. Co w przypadku kolejnych odłowionych? Otóż za każde kolejne zwierzę gmina zapłaci 1300 zł netto plus koszt transportu.

Od początku kadencji szukamy rozwiązania, aby taniej kosztowało nas utrzymanie psów niż do tej pory. Jak państwo wiecie obecnie płacimy około 12 tys. zł – 13 tys zł miesięcznie za 45 psów, które były do tej pory – informował wójt Ireneusz Augustyniak.

Ustalono, że do 30 sierpnia zwierzęta mają zostać odebrane i przekazane do nowego schroniska. Odbiór odbywać się będzie pod okiem weterynarza oraz w przypadku ewentualnych problemów policji z tamtego regionu. Nowe schronisko zostało sprawdzone – to które mamy na pewno posiada wszelkie zezwolenia – zapewniał wójt, dodając, że do wyboru były dwa miejsca. To które wybrano ma być bardziej wiarygodnym. Umowa jest bezterminowa, co zaś podkreślono kilkukrotnie to to, że koszty związane z opieką na bezdomnymi zwierzętami mają być dużo niższe niż dotychczas.

Cztery czy pięć lat temu płaciliśmy około 30 – 40 tys. zł, a dzisiaj płacimy ponad 100 tys. zł i ta kwota ciągle rośnie. Musimy szukać takich rozwiań, żeby w jakiś sposób zabezpieczyć nasze interesy – mówił rady Ogrodowczyk chwaląc decyzję dotyczącą zmiany schroniska.

Radnemu wtórował włodarz gminy mówiąc o generowaniu dotychczasowych kosztów

jeżeli schronisko w Wojtyszkach brało za dzienne utrzymanie psa określoną kwotę to za bardzo nie zależało im na adopcji żeby tych psów się pozbywać, które tak powiem pracowały na ich zysk – podkreślił.


Tagi: , , ,

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
sob 22

Kino TUR. Urwis

21 lutego - 24 lutego
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.