Marcin Pawlak: Czyny, nie słowa

Marcin Pawlak, wiceprezes rady SHDK RP Klub HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w TurkuW poprzednich artykułach poruszone zostały kwestie wstępne dotyczące honorowego krwiodawstwa, a także mitów z nim związanych. Dzisiaj chciałbym przekazać kilka informacji, które dotyczą funkcjonowania krwiodawstwa od przysłowiowej „kuchni”.

Co jakiś czas, na ulicach Turku pojawia się czerwono-biały autobus, oznaczony jako Mobilny Punkt Poboru Krwi. Duża część spośród z nas kojarzy ten widok jednoznacznie, że oto dziś będzie można oddać krew… i słusznie. Mało jednak osób zadaje sobie sprawę, ile czasu zajmuje zorganizowanie takiej wizyty w naszym mieście. Nie jest to bowiem przypadek, że pojawia się on w konkretnym miejscu i o określonej porze.

Czyny, nie słowa

Zazwyczaj organizacją takich działań zajmują są lokalnie działające Kluby Honorowych Dawców Krwi ( HDK), które zrzeszają w swoich szeregach osoby, które dobrowolnie chcą podejmować lub uczestniczyć w inicjatywach na rzecz tego, by nikomu z potrzebujących nie zabrakło krwi.  Jest to działalność oparta na wolontariacie, gdzie działacze nie oczekują z tego tytułu wynagrodzenia, czy poklasku. Czystą satysfakcję daje im samo powodzenie przeprowadzonej akcji zbiórki krwi. To właśnie członkowie Klubów HDK przygotowują i dogrywają z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa terminy akcji oraz zabezpieczają na ten czas odpowiednie lokalizacje. Zajmują się również rozpowszechnianiem informacji o tych wydarzeniach wśród lokalnej społeczności, pomagają  początkującym kandydatom na krwiodawców przy wypełnianiu ankiet i udzielają odpowiedzi na wszelkie, nurtujące ich pytania związane z oddawaniem krwi.

Czytelniku! Jeżeli chciałbyś pomóc innym, to nie potrzebujesz do tego pieniędzy, a wystarczy odrobina dobrej woli z twojej strony. Możesz wspomóc akcje krwiodawstwa i podzielić się z potrzebującymi krwią lub wstąpić do najbliższego Klubu HDK.

Klub HDK przy Parafii Św. Barbary w Turku, serdecznie zaprasza do współpracy chętne osoby. Można z nami kontaktować się za pośrednictwem facebook lub e-mail: lidiapatrzykat@wp.pl. Nasz adres to Turek (62-700), Skwer Jana Pawła II 1.

Marcin Pawlak
wiceprezes rady klubu SHDK RP Klubu HDK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w Turku


Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.