Nowa metoda naliczania opłaty za śmieci, czyli nie taki diabeł straszny…?

W ostatnim czasie mieszkańcy Turku zostali poinformowani o podwyżkach opłaty za śmieci. Uległa zmianie metoda opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powód jak podaje urząd miejski jest jeden – rosną koszty funkcjonowania gospodarki odpadami. Zmiana metody wywołała falę dyskusji i niezadowolenia wśród mieszkańców. Radni postanowili uspokoić ich obawy, na spotkaniu jakie miało miejsce w środę, w SP nr 5 w Turku. Wzięła w nim udział również wiceburmistrz Joanna Misiak-Kędziora.

Miejscy radni o rewolucji śmieciowej zdecydowali na ostatniej sesji. W efekcie od 1 sierpnia za śmieci zapłacimy w zależności od zużycia wody. Za odpady segregowane 5,5 zł/m3, a za niesegregowane 10 zł/m3. Zmiana systemu naliczania opłat za odpady wiąże się jednocześnie z podwyżką, która ma załatać dziurę budżetową, jaka powstaje przy aktualnej cenie jaką płacimy za śmieci. Miasto bowiem nie ma prawa zarabiać na śmieciach. Nie może też do odpadów dokładać. Pieniądze zebrane od mieszkańców muszą w pełni pokryć koszty odbioru i zagospodarowania odpadów czyli ok. 7,5 mln zł/rok.

Rząd podniósł opłaty za korzystanie ze środowiska (w tym tzw. opłatę marszałkowską)

Jako istotny czynnik wpływający na wzrost ceny wiceburmistrz wskazała zwiększenie stawki za tzw. „opłatę marszałkowską”. Opłata ta wynosiła 115,41 zł/tonę, w tym roku wynosi już 170 zł/tonę, a od przyszłego roku będziemy płacić 270 zł/tonę. Rosną również ceny za transport oraz unieszkodliwianie odpadów w Orlim Stawie. Wszystkie podwyżki, które są także w innych gminach i miastach w kraju – Turek nie jest wyjątkiem – mają być podobno zachętą do segregacji śmieci.

Więcej o cenie śmieci w artykule UM Turek —-> To nie Miasto decyduje o kosztach śmieci.

Ile zużyjesz wody tyle zapłacisz za śmieci

Wybieranie opłaty śmieciowej to jest wybieranie mniejszego zła – stwierdził jeden z inicjatorów wczorajszego spotkania Maciej Aniołczyk. Faktem jest, że samorządy szukają rozwiązań, jak skutecznie podnieść opłaty za śmieci. Zgodnie z prawem wysokość opłaty za wywóz śmieci mogą uzależnić od: liczby mieszkańców, powierzchni lokalu, gospodarstwa domowego lub od zużytej wody. Miasto przyjęło ostatnią metodę, i jak wyjaśniono na spotkaniu, wzorowano się na uchwale przyjętej w Słupcy.

Wiceburmistrz wyjaśniając skąd pomysł, aby opłaty za śmieci uzależnić od zużycia wody poinformowała, że niektórzy z mieszkańców nie zgłaszają lokatorów. Przyjęta metoda ma uszczelnić system śmieciowy. Takiemu podejściu do sprawy stanowczo sprzeciwiają się mieszkańcy. To co w ich opinii jest brakiem logiki, w ocenie radnych i władz jest sprawiedliwe, bo woda jest wskaźnikiem ile w danym mieszkaniu przebywa osób. W rezultacie niebawem do naszych domów trafią deklaracje dotyczące sposobu segregacji odpadów i ilości wody zużytej. Będzie trzeba wskazać stan liczników na 30 czerwca oraz zadeklarować czy będzie się segregować śmieci czy też nie. Deklarację trzeba będzie dostarczyć do 23 sierpnia. Termin zapłaty przypadnie do 25 września.

Prawo nie działa wstecz

Roman Groblica zarzucał radnym, że zbyt lekko przyszło im głosowanie za zmianą systemu opłat. Nikt nie zastanowił się nad sposobem, jak poprawić sposób segregacji? – Przedstawiono kolejną broszurkę, cały czas mówiono, żeby segregować. Kto oprócz państwa radnych tę broszurkę oglądał? – pytał były radny miejski. Na spotkaniu dopytywano się dlaczego nie można przyjąć stanu faktycznego zużycia wody. Prawo nie działa wstecz poskreślano. Rozliczanie za pół toku wstecz kiedy nie wszyscy byli świadomi jak to będzie? Nie godzę się na takie rozliczenia! – zaznaczyła jedna z mieszkanek.

Jakąś datę bazową musimy przyjąć. Każda forma wprowadzenia opłaty ma pewne obwarowanie i trochę nieszczelności – mówiła Joanna Kędziora – Misiak. Dodała, że na tę chwilę nie widzi możliwości, aby w grudniu mieszkańców obciążyć za pół roku, bo nie wszystkich stać a niektórzy płacą miesięcznie. Wskazując przy tym, iż nie ma przeciwwskazań, żeby rozliczać co miesiąc. Jednak wtedy, każdy mieszkaniec będzie musiał przyjść co miesiąc i wypełnić pięciostronicową deklarację.

Inny z kolei uczestnik spotkania pytał jaki jest jego cel? Poinformowanie o faktach już dokonanych? – mówił. Jako radni próbujemy coś zrobić, dać szansę mieszkańcom, aby bliżej zapoznali się z tematem a otrzymujmy zarzuty, że po co to spotkanie? – odpowiedział radny Aniołczyk. Nie przekonało to chyba autora pytania, gdyż sugerował, że takie spotkania powinny odbywać przed, a nie po podjęciu decyzji. Stwierdzono, że nowy system uderza w emerytów, którzy nie mają działek, nigdzie nie wyjeżdżają i siedzą w domu, dlatego też więcej korzystają z mieszkań. Co niektórzy obawiali się, by w konsekwencji nie odbiło się to na higienie turkowian. Niektórzy mogą bowiem nie tylko przestać się regularnie myć, ale i spuszczać wodę w toalecie, byleby tylko płacić mniej.

Nie taki diabeł straszny?

Miasto musi znaleźć 3 mln zł, czyli w myśl zasady, że nie może do systemu dokładać, musi je ściągnąć od mieszkańców. Wiceburmistrz radzi każdemu, aby sprawdzić swoje własne zużycie wody.

Ja mam przeanalizowanych kilka bloków z terenu miasta Turku. Naprawdę nie taki diabeł straszy. Nikt z nas nie mówi, że macie państwo płacić mniej niż do tej pory, bo to co było to już nie wróci. Musimy zebrać 3 mln z całego miasta to jest coś czego nie unikniemy. To są koszty, których nie damy rady obniżyć, bo to są opłaty niezależne od nas  – podkreślała Joanna Misiak-Kędziora.

Niestety jak się okazuje to nie koniec podwyżek. Za rok wzrośnie znów opłata marszałkowska, ze względy na brak segregacji. Ponadto, aby zmobilizować Polaków do segregacji rząd sięga po radykalne metody. Wprowadzona zostanie odpowiedzialność zbiorowa. Będzie jedna opłata za śmieci. Kary będą nakładane na cały blok. Zapłacą wszyscy, a nie tylko ten, kto nie segreguje. Już dziś spółdzielnie i wspólnoty muszą zastanowić się w jaki sposób dostosować miejsca z pojemnikami na śmieci.

Mimo dwugodzinnej dyskusji wydaje się, że mieszkańcy byli mało przekonani o słuszności podjętych przez radnych i władze miasta działań. Jak nowy system sprawdzi się w praktyce, przekonamy się w przeciągu najbliższych miesięcy.


Tagi: , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.