O czym mówią sprawozdania finansowe graczowi giełdowemu?

O czym mówią sprawozdania finansowe graczowi giełdowemu? | wykres

Spółki obecne na polskiej giełdzie, nieważne czy mówimy o New Connect, czy głównym parkiecie, wszystkie mają obowiązek publikacji sprawozdań finansowych, które są publicznie dostępne do wglądu dla każdego inwestora.

I to jest bardzo dobra informacja, o ile ów inwestor potrafi te sprawozdania odpowiednio czytać. Zrozumienie co oznaczają poszczególne pozycje, może w znaczący sposób wpłynąć na ewentualną decyzję zakupową, nawet gdy nie dokonujemy pełnej analizy fundamentalnej spółki.

Sprawozdania finansowe dla gracza giełdowego

Sprawozdania finansowe to kluczowy element (ale nie jedyny) analizy fundamentalnej, a ich dokładna analiza może powiedzieć wiele dobrego lub złego na temat konkretnej spółki giełdowej. Zanim na naszej nowoczesnej platformie transakcyjnej (przeczytaj więcej) dokonamy zakupu akcji, przynajmniej prześledźmy najważniejsze pozycje ostatniego rocznego sprawozdania finansowego. Na co zwrócić uwagę?

Zawsze warto przeczytać całe sprawozdanie finansowe, ale najważniejsze informacje znajdziemy w wybranych pozycjach bilansu, rachunku zysków i strat oraz zestawieniu przepływów pieniężnych (cash flow).

Przychody, koszty, zadłużenie

Przychody to jedna z najważniejszych pozycji w sprawozdaniu finansowym. Informuje o wysokości i źródle zarobków firmy. Przychody mogą być z głównej działalności handlu towarami czy oferowaniu usług, ale również i z działań inwestycyjnych czy sprzedaży składników firmy. Ważne, by przychody były znacznie wyższe niż koszty i pojawiały się regularnie  – firma zarabiająca na swoich produktach to jednak dobry znak.

O kosztach także szczegółowo przeczytamy w sprawozdaniu i będziemy mogli poznać lepiej strukturę firmy. Firma produkcyjna wśród kosztów będzie miała wysokie pozycje zakupu materiałów i surowców, zaś firma IT największą pozycję kosztową na pewno uzyska na płacach swoich pracowników. Łączne koszty zestawione z przychodami przybliżą nam rentowność firmy, bo teoretycznie bezpieczniej jest inwestować w spółki zarabiające.

Kolejnym ważnym elementem jest finansowanie działalności spółki. Czy jej kapitał początkowy, przychody i kasa w gotówce wystarczają na bieżącą działalność? A może firma jeszcze wymaga dofinansowania zewnętrznego? Ze sprawozdania dowiemy się, jak mocno jest zadłużona firma, a także o terminowości tego zadłużenia. Ważne też, czy zadłużenie rośnie, czy maleje w ostatnim czasie.

Zysk netto to kolejna pozycja, która wiele powie inwestorowi giełdowemu. Zysk netto to czysty zysk firmy – już po uwzględnieniu kosztów, podatków, spłaty zadłużenia itd. Wypracowywany regularnie i w coraz większych kwotach dobrze świadczy o firmie. Ale jego brak wcale nie oznacza tragedii, na co też trzeba zwrócić uwagę. W końcu firma może się rozwijać i zarobione pieniądze inwestować – rosną koszty, a zysk maleje (lub nawet powstaje strata).

To tylko wybrane pozycje ze sprawozdania finansowego. Temat jest bardzo obszerny i jest też wiele innych pozycji, na które warto zwrócić uwagę – przepływy pieniężne (cash flow), aktywa, stan zapasów czy różne rodzaje zysków (działalność  operacyjna, inwestycyjna czy finansowa).


Tagi:

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.