Na jakim etapie jest inwestycja kolejowa Konin – Turek? Pyta ministra poseł Nowak

Rządowy Program Rozwoju Kolei

Sprawa budowy linii kolejowej do Turku stała się głośna w maju ubr. za sprawą byłego starosty Dariusza Młynarczyka (PO). W samorządowej kampanii wyborczej temat podjął także poseł Ryszard Bartosik (PiS). Budowa nowej linii kolejowej Konin – Turek została ujęta w rządowym Programie Rozwoju Kolei. W związku z tym intencje polityków PiS postanowił sprawdzić poseł Tomasz Nowak (PO).

O pomyśle doprowadzenia linii kolejowej do Turku kilkakrotnie już pisaliśmy na stronach Turek24. Wystarczy przypomnieć:

  1. Czy powstanie linia kolejowa Konin – Turek – Uniejów – Łódź? (maj 2018)
  2. Kolej w Turku? Premier Morawiecki kopiuje ideę radnego Młynarczyka (październik 2018)
  3. Kolej w Turku. Niepoważne heheszki z poważnego wyzwania (luty 2019)
W przeciwieństwie do Śremu, w Turku nastała cisza. Tam robią ekspertyzy, a u nas …

W rządowym programie nazywanym też Kolej Plus znalazł się także inny wielkopolski odcinek kolei ze Śremu do Czempinia. O tej potencjalnej inwestycji zrobiło się ostatnio głośno. W wyniku przeprowadzonych analiz reaktywacja tej linii jest wskazana. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak oznajmił niedawno, że Reaktywacja linii kolejowej na trasie Śrem – Czempiń jest możliwa i uruchomienie połączeń jest wskazane.

Interpelacja Posła Nowaka

Na jakim etapie jest inwestycja kolejowa Konin – Turek postanowił wreszcie zapytać Ministra Infrastruktury koniński poseł Tomasz Nowak. Z tego powodu na początku marca złożył poselską interpelację, której treść przedstawiamy poniżej.

Szanowny Panie Ministrze!

W październiku 2018 r. przed wyborami samorządowymi premier Mateusz Morawiecki na peronie w Jasienicy zapowiedział program „Kolej plus” w ramach „Programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej” przeznaczony na inwestycje połączeń kolejowych dla miast, które ich nie posiadają lub w których zostały one zlikwidowane. Okres realizacji wyznaczono od 2019 r. do 2023 r.

Program zakłada uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe. Koszty finansowania inwestycji mają być podzielone w taki sposób, że większość środków alokowana będzie ze szczebla centralnego, zaś pozostałe 15% z budżetu samorządu terytorialnego.

Zgodnie z założeniem programu na liście proponowanych inwestycji znalazła się budowa nowej linii kolejowej na odcinku Konin–Turek. Dla powiatów konińskiego oraz tureckiego realizacja planowanych działań spowoduje znaczne udogodnienie w transporcie, ponieważ miasta są usytuowane w odległości 35km.

Obecnie pomiędzy miastami kursuje PKS, jednak częstotliwość kursów nie pozwala na sprawne przemieszczanie się między miastami. Tym samym budowa linii kolejowej relacji Konin–Turek jest szansą dla regionu, która umożliwi zwiększenie współpracy pomiędzy powiatami i realizację wspólnych celów w trosce o rozwój lokalny.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  1. Na jakim etapie jest aktualnie inwestycja w zakresie budowy odcinka kolejowego relacji Konin–Turek?

  2. Jaka pula środków zostanie przeznaczona na budowę odcinka kolejowego Konin–Turek, z wyszczególnieniem kosztów ponoszonych na szczeblu centralnym oraz przez jednostkę samorządu terytorialnego?

  3. Jaki jest przewidywany termin przeprowadzenia inwestycji?

Minister jeszcze nie udzielił odpowiedzi posłowi. Jak tylko to uczyni, to powiadomimy o tym czytelników Turek24. Z interpelacją posła Tomasza Nowaka w sprawie budowy nowej linii kolejowej na odcinku Konin-Turek można zapoznać się także na stronach sejmowych, np. –> TUTAJ

Sprawa kolei dla przyszłości Turku i szerzej dla rozwoju subregionu Wielkopolski wschodniej ma strategiczne znaczenie. Należy więc cały czas wywierać społeczny nacisk na polityków dzierżących władzę tak w kraju jak i województwie.

Rządowy Program Rozwoju Kolei


Tagi: , ,

« Wrzesień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
pon 23

Kino TUR. Polityka

20 września - 23 września
czw 26

Kino TUR. Polityka

26 września - 30 września
sob 28

Turek. Turmageddon 2019

28 września godz. 11:00 - 14:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.