Oszuści znów podszywają się pod firmy kurierskie

Oszuści nie przebierają w środkach, aby znaleźć potencjalne ofiary. Po fali fałszywych wnuczków, policjantów, pracowników administracji i opieki społecznej cyberprzestępcy powrócili do oszustwa związanego z sms-em od firmy kurierskiej.

Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z informacją, że przesyłka jest w drodze – żeby ją śledzić, trzeba pobrać aplikację. Pobierając aplikację ze wskazanej strony instalujemy oprogramowanie pozwalające przestępcom dostęp do naszych danych. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierować SMSy, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

Innym sposobem na oszustwo jest wysyłanie SMS-ów z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Gdy otrzymujemy sms-y z nieznanych źródeł lub o dziwnej treści korespondencję, których się nie spodziewamy, może to znaczyć, że my lub ktoś kto posiadał nasze dane kontaktowe był nieostrożny i teraz ktoś inny usiłuje te dane wykorzystać w celu niezgodnym z prawem. Przeważnie chodzi o wyłudzenie pieniędzy lub pozyskanie naszych danych wraz z numerem konta rachunku bankowego.

Podstawowe zasady, o których w takich przypadkach należy pamiętać:
  • Nikt nie daje nic za darmo! Udział w bezpłatnej loterii i szybka wygrana to absurd, gdyż funkcjonowanie darmowej loterii mija się z celem. Koszty operacyjne, które należy pokryć w celu odebrania wygranej to kwota, którą traci się na rzecz oszustów, a wygranej nigdy się nie otrzyma. Podawanie naszego numeru konta bankowego celem przelania rzekomej wygranej, też skutkuje przekazaniem istotnych danych personalnych sprawcom tzw. phishingu.
  • Nie należy wierzyć w wiadomości, w których znajduje się informacja, że pod wskazanym adresem są kompromitujące nas materiały. W takiej sytuacje możemy stracić pieniądze na wysyłanie sms-ów lub w  gorszym przypadku  zainfekować nasz komputer złośliwym oprogramowaniem.
  • Ważne jest również by nie wziąć udziału w przestępstwie zwanym popularnie praniem pieniędzy. Po otrzymaniu wiadomości e-mail z prośbą o pomoc w przesłaniu pieniędzy, np. od kontrahentów z wykorzystaniem transferu pieniężnego Western Union, po uprzednim potrąceniu np. 5% prowizji dla siebie, należy natychmiast potraktować to jako próbę zwerbowania do procederu „prania pieniędzy”.
źródło: KPP Turek

Tagi: , , ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.