PiS z PSL majstrują przy okręgach wyborczych do rady powiatu

Sesja Rady Powiatu Tureckiego (09-07-2018)

Turkowski PSL przeforsuje na forum rady powiatu każdy pomysł autorstwa PiS. Buńczuczne przekonanie ludowców, że są mocniejsi niż PiS zostanie zweryfikowane podczas jesiennych wyborów. 

Koalicja PSL/PiS wraz z grupą “pożytecznych idiotów” z TS i RiP zdecydowała o podziale dotychczasowego, siedmio mandatowego okręgu na dwa mniejsze. Gmina Tuliszków stanie się samodzielnym okręgiem, w którym do zdobycia będą 3 mandaty do rady powiatu. Mieszkańcy gminy Turek oraz gminy Władysławów będą łącznie wybierali czterech radnych.

Jak karpie oczekujące przyśpieszenia świąt

W obecnej kadencji w radzie powiatu zasiada czterech radnych z terenu gminy Tuliszków oraz starosta także pochodzący z gminy lisa. Wszyscy bezrefleksyjnie głosowali, by w przyszłej kadencji Tuliszków miał tylko 3 radnych. Na sesji nieobecny był radny PiS Bohdan Radecki. Radna Katarzyna Szczap (TS) oraz radna Eugenia Paterkiewicz (RiP) praktycznie mogą już zapomnieć o mandacie w następnej kadencji. Trudno sobie wyobrazić, żeby lista Towarzystwa Samorządowego, nie mówiąc już o RiP-ie, zdołała wprowadzić radnego w trzy mandatowym okręgu. Teoretycznie Katarzyna Szczap może łudzić się wejściem do następnej rady powiatu, ale pod warunkiem … startu z listy PiS, o czym od jakiegoś czasu spekuluje się.

Im bliżej wyborów, tym bardziej Z. Wojtkowiak zgadza się z M. Marczewskim

W sprawie podziału okręgu wyborczego opozycja na sesji mówiła jednym głosem. Zdarzyło się to chyba po raz pierwszy. Uff!, zdążyli przed końcem kadencji. Przeciwni pomysłowi PiS/PSL byli m.in. lider PO Dariusz Młynarczyk, przedstawiciele umiarkowanej opozycji Marian Marczewski (SLD) i Andrzej Wojtkowiak (LPS) oraz koncesjonowanej opozycji Zdzisław Wojtkowiak (SLD/PSL) i Jan Gruca (SLD). Przeciw głosował także enfant terrible turkowskiego PSL Krzysztof Przygoński.

Podział okręgu ratunkiem dla PiS?

Komentując pomysł wydzielenia Tuliszkowa jako samodzielnego okręgu, radny Dariusz Młynarczyk ironizował na potęgę. Przejawem obaw i słabości nazwał pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Teren powiatu tureckiego charakteryzuje się specyficznymi uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi, wprost wymarzonymi dla populistycznych ugrupowań. Młynarczyk przypomniał, iż na naszym terenie ponad 50% uzyskiwał Stan Tymiński; ponad 50% wyniki osiągała tutaj także Samoobrona.

Partia skrajnie populistyczna, jaką jest PiS – kontynuował radny PO – powinna w wyborach samorządowych wygrywać w cuglach, a tymczasem od 2006 r. systematycznie wprowadza do rady powiatu coraz mniej radnych. W 2006 r. PiS miało 6 radnych, w 2010 mandat zdobyło 5 radnych, a w 2014 jedynie 3 radnych weszło z ich listy. Czyżby Prawo i Sprawiedliwość wystraszyło się, że w 2018 r. wprowadzi jedynie 1-2 radnych i by temu przeciwdziałać zaczęło “grzebać” przy podziale okręgów wyborczych, by zwiększyć swoje szanse?

Andrzej Wojtkowiak i Marian Marczewski apelowali, by nie zmieniać czegoś, co dobrze funkcjonowało od kilkunastu lat. Z kolei Zdzisław Wojtkowiak zakomunikował, że będzie głosował zgodnie z opinią Rady Gminy we Władysławowie. Warto wspomnieć, że radni z Władysławowa oraz z gm. Turek jednogłośnie opowiadali się przeciw wydzieleniu nowego okręgu. Radni z Tuliszkowa jedynie 1 głosem zdecydowali o poparciu dla utworzenia nowego okręgu.

Ostatecznie w głosowaniu 9 radnych zagłosowało “za”, a 6 radnych wyraziło swój sprzeciw.

 


Tagi: , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.