PO ostrzega: PiS dzieli strażaków OSP na lepszy i gorszy sort

PO ostrzega: PiS dzieli strażaków OSP na lepszy i gorszy sort | Od lewej: Dariusz Młynarczyk, Dominik Rogodziński, Tomasz Nowak

Pod koniec kwietnia w siedzibie MSWiA ogłoszono projekt ustawy o OSP. Projekt zawiera szereg kontrowersyjnych zapisów, jak np. nazywanie członków OSP ratownikami a nie strażakami. Część druhów może stracić prawo do noszenia munduru. O tych i innych zagrożeniach mówili na konferencji prasowej: poseł Tomasz Nowak (PO), naczelnik OSP Turek Dominik Rogodziński oraz przewodniczący PO w powiecie Dariusz Młynarczyk.

W środowisku ochotniczych straży pożarnych wrze po ujawnieniu rządowych pomysłów względem OSP. Konferencję prasową na ten temat zwołał poseł Tomasz Nowak oraz przewodniczący Dariusz Młynarczyk. Zaprosili na nią także naczelnika OSP Turek Dominika Rogodzińskiego.

Konferencję rozpoczął poseł Tomasz Nowak

Jestem druhem, ale tyko honorowym. Jestem członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Straży Pożarnych. I to co przeczytałem przed Dniem Strażaka mną wstrząsnęło. Ukazał się projekt ustawy, w świetle której strażacy OSP stracą mundur. Mundur, który od ponad 100 lat jest charakterystyczny dla OSP. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy staje pod znakiem zapytania. Być może wiele ochotniczych straży pożarnych zostanie zlikwidowanych. W świetle tej ustawy nie będzie już strażaków OSP, ale będą tylko ratownicy OSP (przy całym szacunku dla ratowników). – informował poseł Nowak.

Poseł zwrócił uwagę, że w projekcie ustawy są także pozytywne propozycje, ale zbyt zachowawcze.

W ustawie jest kilka rzeczy, o które od dawna wnioskowaliśmy. To są przede wszystkim dodatki do emerytur dla aktywnych strażaków, którzy przez 25 lat jeździli do pożarów. Wyniesie on 1/14 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 200 zł. Naszym zdaniem jest to zdecydowanie za mało. Projekt senacki oraz obywatelski przewidują dodatek w wysokości ok. 500 zł – podkreślił Tomasz Nowak.

Z kolei naczelnik Dominik Rogodziński apelował

Tę ustawę powinni tworzyć strażacy dla strażaków. My znamy się na tym najlepiej. Możemy coś podpowiedzieć ze swojej strony, ze swojego doświadczenia. Są obawy w różnych jednostkach, chodzi o przekazanie mienia na rzecz wojewody czy komend powiatowych, chodzi także o możliwość rozwiązania niektórych jednostek.

Dziesiątki lat druhowie gromadzili sprzęt, majątek. Z różnych źródeł pozyskiwali dofinansowanie na jego zakup. Innym zagrożeniem są niejasne kryteria tworzenia nowych jednostek ratowniczo-gaśniczych.

Na zagrożenia dla wiejskich OSP zwrócił uwagę Dariusz Młynarczyk

Projekt ustawy dzieli strażaków na lepszy i gorszy sort. To dzielenie jest bardzo szkodliwe, zwłaszcza wobec mniejszych, wiejskich OSP. Ten rządowy projekt chce przede wszystkim zabić wieloletnią tradycję, gdzie z ojca na syna przechodziła tradycja działalności w OSP. Ten pisowski projekt chce zlikwidować dotychczasowe OSP i przekształcić je w KGW … Koła Gospodarzy Wiejskich. Temu należy się przeciwstawić.

Na marginesie tej ustawy chciałem powiedzieć jedno: Lepiej jakby rządzący zajęli się bałaganem na szczytach Państwowej Straży Pożarnej niż niszczyli OSP. Jesteśmy na dziedzińcu OSP, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonowała PSP. Pracował w niej Arkadiusz Przybyła, pracował przede wszystkim na etacie związkowca. Nie wyjeżdżał zbyt często do akcji strażackich, a dzisiaj otrzymuje awans na generała. To wzburza bardzo strażaków zawodowych w PSP Turek i nie tylko. Na takie rzeczy też należy zwracać uwagę. Nie można pozwolić by niszczono OSP, a na szczyty w Państwowej Straży Pożarnej wynoszono osoby bez przygotowania.


Tagi: , , , ,

« Czerwiec 2021 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.