PO Turek apeluje do premiera o podpisanie budżetu UE

Grzegorz Ciesielski startuje do sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej

Platforma Obywatelska stanowczo sprzeciwia się zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. W niedzielę, 6 grudnia zarząd PO w powiecie tureckim przyjął stanowisko, w którym m.in. apeluje do premiera Morawieckiego o podpisanie unijnego budżetu.

PO Turek wprost pisze w swoim stanowisku, że decyzja o zawetowaniu budżetu UE jest sprzeczna z polską racją stanu. Platforma podkreśla, że w nadchodzącej perspektywie finansowej do Wielkopolski wschodniej może napłynąć 1,3 miliarda złotych tylko z jednego funduszu, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To oznacza, że weto budżetu unijnego może pozbawić nas kilkuset milionów, które trafiłyby do przedsiębiorców, samorządów, rolników, organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu tureckiego.

Stanowisko PO Turek

Stanowisko Platformy Obywatelskiej w powiecie tureckim
w sprawie planowanego zawetowania przez Prezesa Rady Ministrów budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027
z dnia 6.12.2020 r.

Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw  wobec zapowiedzianego przez rząd RP weta dla budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Nie tylko naszym zdaniem doprowadzi to do długotrwałego osamotnienia Polski na arenie międzynarodowej. W konsekwencji Polska straci na znaczeniu i wchłonięta zostanie w sferę wpływów rosyjskich. W naszym polskim interesie jest pozostanie w sferze cywilizacji zachodniej z członkostwem w Unii Europejskiej i w strukturach NATO.

Decyzja o zawetowaniu budżetu UE jest sprzeczna z polską racją stanu.

Członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej przyniosło niespotykany w naszej historii rozwój cywilizacyjny, gospodarczy i społeczny. W latach 2004-2020 Polska otrzymała ponad 180 miliardów euro. Kilkaset milionów złotych trafiło m.in. do samorządów powiatu tureckiego, lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych działających w naszym powiecie. Bardzo wiele inwestycji na naszym terenie nie zostałoby zrealizowanych bez wsparcia unijnego.

Kolejna perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027 ma przynieść kolejne miliardy wsparcia dla naszego kraju. Zawetowanie budżetu spowoduje ogromne straty dla biznesu, rolników i samorządów. Z powodu strat związanych z pandemią koronawirusa w budżecie unijnym zaplanowano dodatkowo Fundusz Odbudowy. Polska miała stać się jednym z największych jego beneficjentów, otrzymując ponad 23 miliardy euro.

Wielkopolska wschodnia tylko z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji miała otrzymać ok. 1,30 miliarda złotych. Oznacza to, że na teren powiatu tureckiego może napłynąć kilkaset milionów wsparcia tylko z tego jednego funduszu! Zablokowanie takiej pomocy przez rząd PiS, w świetle likwidowanego na naszym terenie sektora paliwowo-energetycznego, jest zdradą interesów całej Wielkopolski wschodniej.

Rzeczypospolita Polska, zgodnie z Konstytucją, jest demokratycznym państwem prawnym. Blokowanie budżetu Unii Europejskiej z powodu propozycji wprowadzenia kryterium praworządności budzi nasz szczególny niepokój. Stwarza to wrażenie, że w Polsce jest przyzwolenie na rządy bezprawia. Stanowczo się temu sprzeciwiamy. Wszystkie akty bezprawia, złodziejstwa, niegospodarności, nepotyzmu muszą być ścigane i sądzone przed niezawisłym i niezależnym sądem.

My, członkowie Platformy Obywatelskiej w powiecie tureckim nie wyrażamy zgody na podejmowanie decyzji niezgodnych z polską racją stanu.

Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów o niewetowanie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Za Zarząd PO w powiecie tureckim
/ – / Dariusz Młynarczyk
przewodniczący PO w powiecie tureckim

Otrzymują:

  1. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki,
  2. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek,
  3. Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki

Tagi: , ,

« lipiec 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.