Posypały się mandaty. Wciąż jeździmy bez pasów, łamiemy zasady ruchu drogowego

Pasy bezpieczeństwa

Kilka dni temu policjanci KPP w Turku wzięli udział w wojewódzkich działaniach „Pasy” oraz NURD. Podczas jednodniowych akcji prowadzonych na terenie powiatu tureckiego zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób oraz na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych. Efekt 31 ujawnionych naruszeń w akcji „Pasy” i 44 nałożone mandaty podczas akcji NURD.

Niestety, kierowcy wciąż zapominają o pasach bezpieczeństwa ratujących życie

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest notorycznie bagatelizowany przez kierujących oraz pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak jest to ważne dla ich bezpieczeństwa – komentuje rzecznik KPP Turek.

W trakcie akcji „Pasy” stróże prawa skontrolowali ogółem 62 pojazdy, w tym: 58 samochodów osobowych i 4 ciężarowe. W trakcie kontroli ujawniono 31 naruszeń prawa, w tym aż 20 kierujących nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa, pasażerów 1.

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa są foteliki dla dzieci. Fotelik bezpieczeństwa powinien być prawidłowo zamontowany i dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Równie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa są foteliki dla dzieci – mówi rzecznik policji.

Posypały się mandaty

W ramach działań „NURD” policjanci zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też przyglądali się, czy piesi sami nie łamią zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy uczestników ruchu stanowi niemal ⅓ ogółu zabitych na polskich drogach. Dlatego też na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych podejmowanych jest szereg przedsięwzięć profilaktycznych, do których włączają się także policjanci z KPP  w Turku.

Statystyki pokazują, że piesi sami potrafią stworzyć wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze 

Podczas działań ujawniono 21 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych, a 6 wobec pieszych zostało popełnionych przez kierujących pojazdami. Ogółem w trakcie trwania akcji nałożono 44 mandaty karne, także za nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu – 1, za nieużywanie podczas jazdy pasów bezpieczeństwa – 4, za inne wykroczenia drogowe – 1. W sumie skontrolowano 46 pojazdów, w tym: samochodów osobowych 45, busów 1.  Akacja NURD zakończyła się zatrzymaniem 6 dowodów rejestracyjnych.

Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Należy pamiętać, że przeważającą ilość wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami, jednakże najwięcej pieszych ginie w zdarzeniach, które sami spowodowali.

Policjanci w trakcie przeprowadzonych działań propagowali używania elementów odblaskowych przez pieszych.

Od jutra rusza kolejna edycja działań kontrolno-prewencyjnych w ramach akcji „Prędkość – ZERO TOLERANCJI”. Policjanci będą nieugięci wobec osób łamiących przepisy prawa ruchu drogowego. Akcja potrwa przez dwa dni (22 -23 marca). Pamiętajmy, że stosowanie się do ograniczeń wynikających ze znaków drogowych, może znacząco wpłynąć na redukcję liczby kolizji i wypadków.

foto: archiwum prasowe

Tagi: , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.