PR rulez. W budżecie nie ma ani 1 zł, a burmistrz chwali się programem

PR rulez. Rada miasta na sesji 27 XII podjęła uchwałę w sprawie dofinansowania wymiany niskosprawnych kotłów i pieców na niskoemisyjne źródła ciepła. Sesja trwała długo. Jeszcze tego samego dnia na oficjalnej stronie miasta ukazała się informacja, że burmistrz jest autorem programu.

Problem zanieczyszczenia powietrza nie jest wydumany; to poważna sprawa. Każdą inicjatywę prowadzącą do polepszenia jakości powietrza należy witać z zadowoleniem – każdą realizowaną trzeba by dopowiedzieć. Rządowy program “Czyste powietrze” po prostu nie działa – twierdzą działacze Polskiego Alarmu Smogowego. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Komisja Europejska zerwała współpracę z Polską w sprawie poprawy jakości powietrza. Powód był jeden: rząd nie chce zreformować programu tak, by pieniędzmi dysponowały samorządy i banki komercyjne.

Program burmistrza o dofinansowaniu wymiany pieców jest, a jakby go nie było

Zajrzeliśmy do nowo uchwalonego budżetu miasta, a tam … niespodzianka – ze świecą szukać chociażby złotówki na program wymiany pieców. Nie mogąc w to uwierzyć, zwróciliśmy się z zapytaniem o podanie łącznej kwoty zabezpieczonej w budżecie na ten cel. Zapytaliśmy również czy jest to zadanie jednoroczne czy wieloletnie? Poprosiliśmy także o podanie kwot, jeżeli wpisano program do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź z urzędu miasta, która nas nieco zaskoczyła.

Szanowni Państwo,
w odpowiedzi na Państwa zapytanie informuję, że uchwała w sprawie dotacji do wymiany pieców aktualnie znajduje się w nadzorze Wojewody Wielkopolskiego. Po jej zatwierdzeniu przez wojewodę, na sesji planowanej 6 lutego 2020 r., Rada Miejska zabezpieczy w budżecie środki na realizację programu. Dotacje przyznawane będą także w kolejnych latach. Co do kwot będziemy mogli wypowiedzieć się po konsultacjach projektu zmian w budżecie w Radzie Miejskiej. Na pewno będą one adekwatne do sytuacji budżetowej Miasta.

Pamiętajmy, że jest program „Czyste powietrze”, który oferuje szerszy zakres dofinansowania, a dotacji z Miasta nie będzie można łączyć z innymi dotacjami ze środków publicznych, np. z programu „Czyste powietrze” (i odwrotnie).

Samą inicjatywę wymiany pieców należy uznać za krok w dobrym kierunku, pod warunkiem, że będzie realizowany. W uchwale zapisano m.in., że samorząd zrefunduje zmianę źródła ogrzewania na ekologiczne, w wysokości:

  • 4.000 zł w przypadku przyłączenia domu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • 3.000 zł dla pozostałych przedsięwzięć.

PR rulez. W budżecie nie ma ani 1 zł, ale burmistrz już chwali się programem

PR rulez. Program wymiany pieców bez 1 złSesja rady miasta zakończyła się już po godzinach pracy urzędu. Program wymiany pieców był procedowany jako jeden z ostatnich punktów porządku obrad. Nie przeszkodziło to burmistrzowi jeszcze tego samego dnia wrzucić do internetu informacji o tym fakcie. Znalazł się w niej nawet taki zapis: Wnioski o przyznanie dotacji będzie można składać do 30 kwietnia każdego roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym. Jak można wyczerpać środki, których nie ma?

Wczytując się w odpowiedź z urzędu miasta należy zwrócić uwagę na fragment mówiący, że środki na program wymiany pieców będą adekwatne do sytuacji budżetu. Można przypuszczać, iż nie będzie to oszałamiająca kwota.

Wniosek jaki się nasuwa jest jeden: w całej sprawie nie chodzi o ekologię, o walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Słuszna sprawa, jaką jest walka ze smogiem, została potraktowana przede wszystkim jako pretekst do pijaru burmistrza.


Tagi: , , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.