Od kilku miesięcy trwał kompleksowy przegląd programu „Czyste Powietrze”. Program wstrzymano, by zmodernizować jego zasady i tym samym chronić gospodarstwa domowe przed nadużyciami nieuczciwych wykonawców. Wnioski złożone do 28 listopada będą rozpatrywane.
Po 6 latach obowiązywania przeprowadzono kompleksowy przegląd programu “Czyste powietrze”. Zapadła decyzja o czasowym wstrzymaniu programu do wiosny, by zmodernizować zasady jego działania. Celem tej zmiany jest zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami nieuczciwych wykonawców. 28 listopada rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu jedynie nowych wniosków.
– Chcemy położyć kres nadużyciom w programie „Czyste Powietrze”. Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje (wraz z odsetkami) lub zmniejszenie dofinansowania. Trzeba skończyć ze 100‐procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta
– wyjaśnia zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.
Wiosną 2025 r. zaczną obowiązywać przejrzyste zasady programu „Czyste Powietrze” i będzie nowe źródło jego finansowania.
Wszystkie wnioski złożone do 28 XI będą rozpatrywane.
Cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu.