Przykona. Od września szkoła w Boleszczynie z trzema klasami. Będą zwolnienia

Przykona. Sesja rady gminy

Z dniem 31 sierpnia 2019 r. Szkoła Podstawowa w Boleszczynie z ośmioklasowej zmieni się w trzyklasową. Taką decyzję podjęli na wczorajszej sesji większością głosów radni gminy Przykona. Zmiana struktury organizacyjnej szkoły jest związana ze zmniejszającą się liczbą uczniów, a co z tym idzie z wyższymi kosztami utrzymania placówki. 

“Nie ma siły na demografię i ekonomię” – mówił przewodniczący rady Maksymilian Majchrzak już po głosowaniu nad uchwałą w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły w Boleszczynie. W bieżącym roku szkolnym uczęszcza do niej 33 uczniów oraz 19 dzieci do jednego oddziału przedszkolnego. Z prognoz demograficznych wynika, że w kolejnych latach nie będzie większych wahań. Argumentem za zmianą ma być również to, że około 60% uczniów tej szkoły stanowią dzieci z miejscowości spoza obwodu, a nawet spoza gminy.

Zmniejszająca się liczba uczniów, w stosunku do wielkości bazy szkolnej, a także struktura kadry pedagogicznej i administracyjno-obsługowej ma znaczący wpływ na koszty utrzymania. Również nieracjonalnie kształtują się wydatki na dowozy, co w przypadku proponowanych zmian także przyniesie oszczędności – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Przekształcenie szkoły ma umożliwić poprawę warunków kształcenia uczniów klas IV – VIII z Boleszczyna. Od września będą oni uczęszczać do oddalonej o osiem kilometrów Szkoły Podstawowej w Przykonie z dobrą bazą dydaktyczną. Przejęcie uczniów ma mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie obu szkół.

A co z kadrą?

Przekształcenie Szkoły w Boleszynie spowoduje zmiany w zatrudnieniu, co do tego nikt nie ma wątpliwości, a już na pewno obecni na sesji radni. Zmiana ma pozwolić na bardziej racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi i optymalne zarządzanie szkołą, czy organizacje dowozów. O zaopiekowanie się nauczycielami i osobami z administracji, którzy pozbawieni zostaną pracy apelowała część radnych. Wśród nich Krzysztof Dygas – miałbym prośbę o zagospodarowanie tych pracowników, który stracą pracę. Dzisiaj był tutaj pan starosta, miał pan rozmawiać na temat zatrudnienia w szkołach powiatowych. Nie wiem, czy pan rozmawiał? – dopytywał się wójta.

Dziś została podjęta decyzja co do zamiaru i dzisiaj tak na dobrą sprawę do końca nie wiadomo czy to będą trzy, czy cztery etaty. Spróbujemy pomóc tym pracownikom, którzy stracą pracę. Takie rozmowy zostały podjęte wewnętrznie na poziomie naszej gminy i na poziome powiatu. Zrobimy wszystko żeby pracownicy Szkoły Podstawowej w Boleszczynie nie pozostawieni zostali samym sobie – informował wójt Mirosław Broniszewski.

Uchwała została przyjęta 12 głosami “za” przy 2 “przeciw” i 1 “wstrzymującym się”.


Tagi: , , , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Maj 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
sob 25

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
sob 25
sob 25
sob 25

Dni Malanowa

25 maja - 26 maja

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.