Środa z profilaktyką – rak piersi

Październik to miesiąc, w którym na całym świecie podejmowane są działania mające na celu podniesienie świadomości na temat raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym miesiącu mówimy zarówno o zapobieganiu, wykrywaniu, leczeniu, jak i opiece nad chorymi. W dzisiejszym wydaniu Środy z Profilaktyką mówimy o tym, jak poprawnie wykonać samobadanie piersi, a także przypomnimy założenia Programu profilaktyki raka piersi realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach którego kobiety w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii.

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Stanowi aż 23% z wszystkich zachorowań na nowotwory oraz 14% zgonów z przyczyn onkologicznych. Prawdopodobieństwo zachorowania znacząco wzrasta po 50 r.ż., dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka: samobadanie piersi oraz regularne badania mammograficzne, dzięki którym możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie.

Najważniejszy jest czas. Skuteczność leczenia oraz szanse na przeżycie są ściśle związane ze stadium choroby w momencie postawienia rozpoznania. Wcześnie wykryty nowotwór piersi zwiększa możliwość wyleczenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza kobiety w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne realizowane w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Program ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w programie?

Na badania zapraszane są Panie w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, które otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Gdzie realizowany jest program?

Badanie mammograficzne można wykonać w 24 stacjonarnych pracowniach mammograficznych na terenie Wielkopolski oraz w mammobusach, które stacjonują zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie NFZ, w zakładce Profilaktyka.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłoszenie do poradni lub podmiotu, który wykonuje badania w mammobusach.

Na czym polega badanie?

Etapem podstawowym jest mammografia. Badanie mammograficzne obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis badania. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki – która obejmuje USG, a w razie potrzeby także biopsję.

Podczas badania możliwe jest odczuwanie krótko trwającego dyskomfortu, wynikającego z ucisku na pierś. Jest to jednak konieczne dla otrzymania wiarygodnego wyniku.

Wykaz podmiotów udzielających świadczeń stacjonarnie, także zachęcamy do skorzystania z multimedialnej mapki, dzięki której w łatwy sposób można odnaleźć mammobus w swojej okolicy. W miesiącu październiku zostało zaplanowanych 175 postojów na terenie województwa wielkopolskiego.

Ruszyły także działania informacyjne w postaci materiałów edukacyjnych, które powstały przy współpracy z Poznańskim Towarzystwem „Amazonki”. Ulotki na temat samobadania piersi, które pomogą właściwie wykonać badania oraz materiały na temat Programu Profilaktycznego Raka Piersi realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będą sukcesywnie trafiać do Wielkopolanek wraz z korespondencją z Wielopolskiego Oddziału NFZ.


Tagi: , ,

« Październik 2020 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
śr 21

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.