Szpital w zapaści, a starosta i radni bagatelizują sytuację

SP ZOZ Turek tonie. Starosta Dariusz Kałużny

Strata na działalności podstawowej szpitala za rok 2020 wyniosła 6,5 mln złotych. Wynik za rok 2021 będzie jeszcze gorszy. Prognozuje się, że wyniesie ok. 7,6 mln złotych. NFZ domaga się zwrotu 1,3 mln złotych ryczałtu z powodu zamknięcia oddziału wewnętrznego.

Przez długie miesiące rządzące w powiecie PiS unikało jak ognia dyskusji o kondycji szpitala. Opozycja na sesjach rady powiatu specjalnie się też nie domagała informacji. Gdyby nie zapisy ustawy o działalności leczniczej, to cisza nadal by trwała. Jeżeli w szpitalu występuje strata netto, to rada powiatu ma obowiązek zatwierdzić program naprawczy sporządzony przez dyrektora placówki. W roku 2020 strata netto wyniosła 2,7 mln zł (w tym strata na działalności podstawowej wyniosła aż 6,5 mln zł, wobec 2,7 mln rok wcześniej).

Program naprawczy na lata 2021-2022 zatwierdzono 29 XII 2021 r.

Program powinien obejmować działania na najbliższe trzy lata, nie może obejmować dłuższego okresu. Dyrektor szpitala sporządził go 29 października 2021 r. Chociaż nie złamano ustawowego terminu na jego sporządzenie, to rodzi się pytanie dlaczego zwlekano tak długo? Znając katastrofalną sytuację w SP ZOZ dlaczego nie sporządzono programu trzy miesiące wcześniej? Dlaczego opracowano go tylko na lata 2021-2022?

Rada powiatu zgodnie z ustawą musiała program zatwierdzić. Dlatego znalazł się w porządku obrad sesji … 29 grudnia 2021 roku. Dokument przedłożony przez dyrektora szpitala w zasadzie trudno nazwać programem naprawczym. Na 10 stronach przedstawiono dane finansowe za lata 2019-2020, dane prognozowane na lata 2021-2022 oraz uproszczoną analizę wskaźnikową za rok 2020.

Propozycje naprawy sytuacji przedstawiono w formie równoważników zdań mieszczących się na dwóch stronach.

Nie ustrzeżono się błędów logicznych jak i zwykłych literowych. W programie pisze się np. o wydłużeniu okresu spłaty kredytu odnawialnego w wysokości 15 mln zł, gdzie w rzeczywistości szpital ma otwartą linię jedynie do 1,5 mln złotych.

Warto zauważyć, że dyrektor szpitala prognozuje w roku 2021 stratę na działalności podstawowej w wysokości 7,65 mln złotych. Wynik netto zaś to strata ok. 3,6 mln złotych.

Już pobieżna analiza danych finansowych wskazuje, że wynik finansowy szpitala wspomagany jest swoistymi “sterydami”, tj. dotacjami zewnętrznymi na zakup wyposażenia i przebudowy oddziałów. Nie negując zasadności udzielania takiego wsparcia, to należy jednak zauważyć, że poprawia to wynik netto szpitala jedynie na papierze, ale nie poprawia rzeczywistej jego kondycji finansowej.

Program wykazuje, że w latach 2021-2022 będzie gorzej niż w roku 2020.

NFZ domaga się zwrotu 1,3 mln, a Energa nie chce podpisać umowy

Dzięki konieczności zatwierdzenia programu naprawczego przez radę powiatu na światło dzienne wypłynęły zaskakujące nowe informacje. Wiadomo było już wcześniej, że zamknięcie oddziału wewnętrznego na kilka miesięcy musiało wywołać reakcję ze strony NFZ. Szpital nie realizował kontraktu więc musiał liczyć się ze zwrotem części ryczałtu. Na sesji dowiedzieliśmy się, że NFZ domaga się zwrotu 1,3 mln złotych. Jakby tego było mało, to usłyszeliśmy, że Energa nie chce podpisać umowy na dostarczanie energii dla szpitala. Dla niej SP ZOZ w Turku nie jest wiarygodnym partnerem. Warunkowo w styczniu prąd jeszcze będzie, ale co dalej?

Starosta: Wszyscy musimy mówić dobrze o szpitalu

W dyskusji radny Seńko wskazał na najważniejsze wyzwania na już: podpisanie umowy z Energą i negocjacje z NFZ. Jednak to wypowiedzi starosty wprawiały w osłupienie przysłuchujących się debacie.

Dariusz Kałużny upominał: Proszę nie szerzyć czarnowidztwa. Nie rozpuszczajmy widma, że jest tragicznie i szpital nam zamkną. Były gorsze momenty. Daliśmy sobie radę i teraz też damy radę. Tylko wszyscy musimy mówić dobrze o szpitalu.

Z kolei Krystyna Szkudlarek-Graczyk, przewodnicząca Komisji Zdrowia, wskazywała, że nie tylko turkowski szpital ma problemy. To prawda, chociaż należy podkreślić, że jest wiele placówek, które radzą sobie lepiej niż turkowska lecznica. Radna jednak pozwoliła sobie także na wypowiedź takiego rodzaju: U progu nowego roku zapłacimy wyższą składkę zdrowotną. Miejmy nadzieję, że wpłynie to na lepszą sytuację służby zdrowia. Okazuje się nie po raz pierwszy, że to mieszkańcy muszą ponieść największy ciężar.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.