Tuliszków. Strażacy ochotnicy dostaną więcej pieniędzy

OSP Tuliszków

Po wczorajszym głosowaniu strażacy ochotnicy z innych gmin powiatu tureckiego pozazdroszczą swoim kolegom z Tuliszkowa. Wszystko za sprawą przyjętej we wtorek uchwały podnoszącej stawki ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP.

Ekwiwalent pieniężny wypłacany przez samorządy druhom z OSP to rekompensata za brak wynagrodzenia, które strażak mógłby otrzymać wykonując pracę. Stawki ustalane przez rady w każdej gminie są różne. Warunek jest jeden, ekwiwalent może wynieść do 1/175 przeciętnego wynagrodzenia ustalonego co kwartał przez GUS. Zatem w roku 2018 druh mógł otrzymać max 26,41 zł. W gminie Tuliszków było to 13 zł/h za udział w akcji ratowniczo-gaśniczej i w granicy 6 zł/h za udział w szkoleniu.

Stawki w górę

Burmistrz Krzysztof Roman zyskał chyba wielu zwolenników wśród ochotników z gminy Tuliszków. Do projektu uchwały dotyczącej ustalenia ekwiwalentu wynagrodzenia dla strażaków wprowadził poprawki. 100% zaproponowanej min. stawki godzinowej za pracę zwiększył do 140%. Co da 20,58/h za udział w działaniu ratowniczym. Natomiast za udział w szkoleniu pożarniczym druh otrzyma 10,29/h.

Chciałbym się wytłumaczyć z tego co właśnie zrobiłem. Po długich dyskusjach z panią skarbnik jest to możliwe, do zniesienia przez budżet. A tak naprawdę wszystko się zmieniło 25 stycznia o 17.00, kiedy poszedłem do strażaków w Tuliszkowie. Kiedy z nimi porozmawiałem. Kiedy nadzwyczajniej w świecie przekonali mnie do tego, że warto ich zachęcić do ciężkiej pracy. Byłem w strażnicy, zobaczyłem jak to wygląda, w jaki sposób podchodzą do swoich obowiązków i po prostu mnie przekonali – informował włodarz gminy.

Jak argumentował dzisiejsza decyzja ma być gwarancją na przyszłość, że z roku na rok stawka ta będzie się zwiększała. Będzie uzależniona od min. stawki godz. za pracę w kraju. Zaznaczył, że instytucje kultury w gminie to są świetlice, strażnice oraz remizy. Są one jedynymi miejscami na wsiach, gdzie spotykają się mieszkańcy.

Tam jeszcze przychodzą ludzie. W różnym stopniu odpowiadają na zapotrzebowanie społeczeństwa, na to co się dzieje. W różnym stopniu funkcjonują. Jedne są w bardzo dobrym stanie technicznym, drugie w katastrofalnym, ale zawsze są tam ludzie. Nam jako społeczeństwu powinno zależeć na tym, żeby tych młodych ludzi zachęcać, żeby się przyczyniali do tego, aby coś się w naszych miejscowościach działo. Dodatkowo dodajemy bezpieczeństwo, naszych domów i rodzin – podkreślił burmistrz.

Radni przed faktem dokonanym

Radni byli nieco zdziwieni takim obrotem sprawy, gdyż nie zostali poinformowani o decyzji, która zapadła, jak się okazuje już na zebraniu w Tuliszkowie – Skoro pan podjął taką decyzję o podwyższeniu tych stawek 25 stycznia, to dlaczego nas pan na wspólnym posiedzeniu komisji o tym nie poinformował? Postawił przed faktem dokonanym – żaliła się Aleksandra Nawara.

W odpowiedzi usłyszała, że podczas tej komisji nikt z radnych nie zabrał głosu. Był to czas kiedy każdy mógł i miał obowiązek się wypowiedzieć co do uchwały. Radni nie pozostali dłużni na wypowiedź burmistrza, informując, że decyzje były podejmowane i uchwała omawiana na poszczególnych komisjach. Na żadną z nich burmistrz nie pofatygował się mimo zaproszenia.

Panie burmistrzu pan bardzo szybko uczy się od nas, co trzeba w Tuliszkowie zrobić. Brawa za szybką naukę, a aktorem jest pan naprawdę dobrym – komentował radny Bartłomiej Ast.

Mimo obustronnych pretensji radni jednogłośnie zagłosowali za zaproponowanymi zmianami. Ekwiwalent dla strażaków z gminy Tuliszków wyniesie w przypadku:

  • udziału w działaniu ratowniczym za każdą godzinę 140% min. stawki godzinowej za pracę, tj. 20,98 zł,
  • udziału w szkoleniu pożarniczym za każdą godzinę 70% tj. 10,29 zł.

foto: OSP Tuliszków/FB


Tagi: , , , ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
pt 19

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
pt 19

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca
pt 26

Kino TUR. Anna

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.