Turek: Budżet obywatelski zlikwidowany czy tylko odroczony na rok?

Budżet obywatelski Turek (2017)

Turek nie ma szczęścia do budżetu obywatelskiego. Burmistrzowskiej ekipie jedynie na dwa lata wystarczyło woli jego organizowania. Przez dwa lata z problemami raz mniejszymi raz większymi, ale mieszkańcy mogli poczuć się odpowiedzialnymi za część miejskiego budżetu. W 2019 r. III edycji BO najprawdopodobniej już nie będzie. Zdecydował o tym burmistrz i jego radni.

W porządku obrad marcowej sesji rady miasta widniał punkt dotyczący ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania budżetu obywatelskiego Gminy Miejskiej Turek na rok 2020. Jednak ku zaskoczeniu obserwatorów radna Elżbieta Niespodziańska zgłosiła wniosek o wykreślenie tego punktu z porządku obrad. Argumentem za takim rozwiązaniem miał być sprzeciw wojewody wobec regulaminu … Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wojewoda zakwestionował przepis mówiący, iż w głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia. Podobny zapis został umieszczony w turkowskim regulaminie. Zdaniem wojewody głosować może każdy mieszkaniec bez względu na wiek. Wystarczającym warunkiem do posiadania prawa do głosowania jest przynależność do danej wspólnoty (fakt zamieszkiwania w mieście).

Burmistrz wraz z Ziemią Turkowską za wykreśleniem budżetu obywatelskiego

Kończąc odczytywać wniosek radna Niespodziańska podkreśliła, iż należy raczej poczekać jakie rozwiązania przyjmą samorządy, które są ustawowo zobowiązane do uchwalenia budżetu obywatelskiego. Obowiązek taki spoczywa na miastach na prawach powiatu, czyli np. Koninie, Poznaniu czy Warszawie.

W trakcie dyskusji radni z ekipy Romualda Antosika, jak i sam burmistrz, podkreślali, że regulamin, w którym prawo do głosowania przyznane ma być osobom małoletnim nie powinien być uchwalany. Radni PiS w dyskusji trzymali linię wojewody

ustawodawca postanowił bowiem, że uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy gminy. Norma ta nie zawiera ani żadnych ograniczeń, ani nie odsyła do innych aktów prawa.

W głosowaniu nad wnioskiem Elżbiety Niespodziańskiej udział wzięło 20 radnych. Nieobecny był wiceprzewodniczący Paweł Borowski. Za wykreśleniem budżetu obywatelskiego głosowali radni Ziemi Turkowskiej oraz Paweł Kwiatkowski. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Henryk Kacprzak.

Konin, Poznań czy Warszawa swój budżet obywatelski realizują

Rada Miasta Konina pomimo, iż wojewoda unieważnił zapis o prawie do głosowania po skończeniu 16 lat, swój regulamin uchwaliła. Mało tego na tegoroczną edycję wpłynęła rekordowa ilość wniosków od mieszkańców (140). Aktualnie trwa weryfikacja formalno-prawna złożonych propozycji. Pomimo niedoskonałych zapisów ustawowych większe miasta realizują budżet obywatelski.

W Turku rządząca miastem ekipa zamiotła budżet obywatelski pod dywan. Za pretekst posłużyły jej konińskie problemy z wojewodą. Nawet jeżeli przyjąć, że warto było poczekać na rozwiązania jakie przyjmą inne samorządy, to czas ten nieubłaganie szybko leci.

Minął kwiecień, minął maj, a turkowscy radni o budżecie partycypacyjnym jakby zapomnieli. Za dwa dni odbędzie się czerwcowa sesja rady miasta, a w niej oczywiście punktu dotyczącego uchwalenia regulaminu turkowskiego BO nie znajdziemy.

Można odnieść wrażenie, że obecna ekipa nie za bardzo lubi rozpoczynać inwestycji. Coś w tym jest, bo za wiele w Turku w tej materii nie dzieje się. Przyszłorocznych statystyk pod względem ilości nie poprawią nawet małe projekty inwestycyjne z budżetu obywatelskiego.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , ,

« Listopad 2019 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
sob 16

Turek. Zbiórka używanych zabawek

6 listopada - 2 grudnia
sob 16

Wystawa “Nasza Polska w sercu Władysławowa”

11 listopada godz. 10:00 - 11 grudnia godz. 18:00
sob 16

Kino TUR. Był sobie pies 2

15 listopada - 18 listopada
sob 16

Kino TUR. Joker

15 listopada - 18 listopada
sob 16

Wystawa. „Turek 2019” – triennale

15 listopada - 31 grudnia
sob 16

Turek. II Puchar Polski Karate Oyama PFK w Kata

16 listopada godz. 10:00 - 16:00
sob 16

Turek. Warsztaty z budowania karmników

16 listopada godz. 12:00 - 14:30

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.