Turek. Co z tym chodnikiem przy ul. Smorawińskiego?

Turek. Co z tym chodnikiem przy ul. Smorawińskiego?

Wiele emocji wzbudziło wczorajsze spotkanie wnioskodawców jednego z projektów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego z Burmistrzem Miasta Turku. W tym roku przystąpiono do remontu chodnika biegnącego w szczycie bloków przy ul. Smorawińskiego. Wnioskodawcy chcieliby dokonać pewnych zmian w trwającym już remoncie, a mianowicie trochę go przesunąć. Jednak jak się okazuje sprawa nie jest taka prosta, na przeszkodzie stoją przepisy.

Ze środków budżetu obywatelskiego realizowane są zadania zgłaszane przez mieszkańców miasta. W roku 2017 przeznaczona została na ten cel kwota 500 tys. zł. W tym roku przystąpiono do realizacji zwycięskich projektów.

Mieszkańcy ul. Smorawińskiego upominają się o swój projekt

Bezpiecznie od najmłodszych do najstarszych, to hasło zadania „Wyłożenie kostką brukową osiedlowych ciągów komunikacyjnych”, które jest jednym z sześciu zwycięskich projektów. Ma on obejmować wymianę chodnika wzdłuż bloków przy ul. Armii Krajowej 7, Smorawińskiego 1 i 3, chodnik od Armii Krajowej 7, prowadzący w szczytach bloków ul. Smorawińskiego 1, 3, 5, 7 aż do Gimnazjum nr 1 przy ul. Broniewskiego oraz przedłużenie chodnika od bloku Smorawińskiego 3 do Broniewskiego 4. Koszt wstępny, który został zaproponowany przez wnioskodawców – kostka brukowa, krawężniki, podsypka (żwir i cement oraz wykonanie) – miał wynieść 40 tys. zł.

Wyłożenie kostką brukową chodników wpłynie na wygląd i estetykę miasta oraz zapewni bezpieczeństwo osobom starszym i młodszym, uczęszczającym do kościoła św. Barbary. Popękane stare płytki, powyłupywane obrzeża utrudniają życie matkom spacerującym z wózkami i małymi dziećmi. Rodzice prowadzają tymi chodnikami dzieci do Przedszkola nr 5, młodzież korzysta z tych ciągów komunikacyjnych idąc do Gimnazjum nr 1. Chodniki umieszczone są na mapkach geodezyjnych jako komunikacja wewnątrzosiedlowa i korzystają z niej mieszkańcy Os. Wyzwolenia, ul. POW i ul. Kard. Wyszyńskiego, zmierzając w stronę przychodni lekarskich, do ciągu sklepów przy ul. 650-lecia, na zieleniak. Chodniki są bardzo wyeksploatowane i zniszczone – czytamy we wniosku.

Jednak z uwagi, że wspomniane chodniki znajdują się na terenie będącym własnością wspólnot mieszkaniowych, a nie Gminy Miejskiej Turek, to mieszkańcy wspólnot musieli podjąć uchwały, w których to wspólnoty wyraziły zgodę na nieodpłatne dysponowanie gruntem przez miasto. Teren został użyczony z przeznaczeniem na wybudowanie ogólnodostępnego ciągu komunikacyjnego.

Remont słowo klucz

Dokonano oceny złożonych wniosków i w porozumieniu z wnioskodawcą zaproponowano podniesienie wartości kosztorysowej z 40 tys. do 80 tys. zł z uwagi na realia cenowe usług. Następnie rozpisano przetarg o nazwie „Remont chodników przy ulicy gen. Mieczysława Smorawińskiego…” I właśnie w tym jednym słowie – remont – „jest pies pogrzebany”. Mieszkańcy chcieliby, aby dokonano przesunięcia chodnika, gdyż ten “stary” jest „krzywy”, ale jak się okazuje stoją na przeszkodzie temu przepisy.

Jako remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Czyli wszystko musi pozostać w tym samym miejscu.

Szkoda, że na etapie tworzenia tego wniosku nie zauważyliście państwo, jako mieszkańcy, potrzeby przesunięcia jednego chodnika o odpowiednią odległość od bloku oraz poszerzenia drugiego chodnika o około 20 m2 – usłyszeli od sekretarza miasta.

Jak wyjaśniono powyższe zadanie nie może mieć znamion inwestycyjnych, może być tylko remontem. Przy inwestycji miasto nie może jej prowadzić na gruncie obcym, a właścicielem tych chodników są wspólnoty mieszkaniowe.

Szukamy rozwiązań, żeby państwu pomóc, ale żeby to było zrobione zgodnie z przepisami obowiązującego prawa – mówiono na spotkaniu.

Mieszkańcy nie muszą znać przepisów

Mieszkańcy zaznaczają, że pisząc wniosek nie musieli znać się na wszystkich przepisać, a urzędnicy powinni się skontaktować z wnioskodawcą i uzgodnić szczegóły. Nikogo takiego nie było, nikt się nie zainteresował, nikt nie podpowiedział. Ponieważ budżet był pierwszy rok, nie sądziłam, że z przesunięciem chodnika będą takie problemymówiła wnioskodawczyni projektu.

Zwrócono uwagę, że przy analizie projektu dokonana została przy zgodzie wnioskodawców tylko korekta kosztów, gdyż jest to jedyna możliwość jaką daje regulamin.

Rozumiem wasze potrzeby. Żebym mógł podjąć decyzję muszę też znać obwarowania natury prawnej. Bardzo bym prosił, żebyście państwo napisali czego oczekujecie w ramach tego co jest aktualnie robione na tym chodniku, wtedy dam to do analizy prawnej i wtedy odpowiem. Jeżeli będę mógł to zrobić, temat zostanie załatwiony w taki sposób jak państwo oczekujecie – zwrócił się do wnioskodawców projektu burmistrz.

Problemem, jaki zasygnalizowali mieszkańcy ul. Smorawińskiego, jest również wykonanie zadania. W projekcie była mowa o wykonaniu pod kostkę podsypki składającej się ze żwiru i cementu. Jak mówią wnioskodawcy te kryteria nie zostały spełnione.

Pismo zostało złożone, wniesiono w nim o przeprowadzenie remontu z wyprostowaniem chodnika wg wskazań Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. Zaznaczono w nim również, że jeżeli poniesione zostaną dodatkowe koszty, to wspólnoty gotowe są opłacić je z własnych środków.

Jak zapewnia burmistrz zostanie ono niezwłocznie rozpatrzone.


Tagi: , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Maj 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
sob 25

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
sob 25
sob 25
sob 25

Dni Malanowa

25 maja - 26 maja

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.