Turek. Dla DeVeris to dyskomfort, dla mieszkańców śmierdzący problem

Deveris

Śmierdzący problem firmy DeVeris Polska Sp. z o.o. Mieszkanie oraz praca w sąsiedztwie tego zakładu, jak informują nasi czytelnicy, jest obecnie sporym wyzwaniem. Odór, czy smród  – jak go nazwali – wydobywający się z zakładu jest nie do zniesienia. Przedstawiciel firmy tłumaczy, że to przejściowy dyskomfort związany z wdrożeniem nowej technologii.

To nie do wytrzymania. Potruć nas chcą. Szkodliwe powinni płacić, przecież w takich warunkach to pracować nie idzie – narzekają pracownicy Profim, znajdującej się niedaleko zakładu DeVeris. Na smród płynący z zakładu pozyskującego z krwi drobiowej białko na pasze skarżą się również pracownicy sąsiednich zakładów oraz mieszkańcy osiedli Wyzwolenia i Uniejowskiego w Turku.

Pod koniec lutego tego roku, jak informuje Ludwika Przybylska z Profim sp. z o.o., w sprawie nieprzyjemnego zapachu wystosowane zostały pisma do Urzędu Miejskiego w Turku oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku, opisując zapach jako uciążliwy na tyle, że trudno było pracować.

Anonimowe zgłoszenie w dniu 27 lutego w sprawie silnej uciążliwości odorowej w rejonie ul. Górniczej oraz miejscowości Korytków przyjęła również Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Koninie. Tego samego dnia podjęto działania wyjaśniające.

Urząd miasta otrzymywał już zgłoszenia od mieszkańców

Zastępca burmistrza Turku ponadto informuje, że podobne zgłoszenia urząd miejski otrzymał jesienią ubiegłego roku. Od tamtej pory do lutego nie mieliśmy zgłoszeń. 27 lutego wpłynęło do nas zgłoszenie z Profim i otrzymaliśmy jeden anonimowy telefon – mówi Joanna Misiak-Kędziora. Wystosowany został wniosek do WIOŚ w Koninie o przeprowadzenie kontroli na terenie tego zakładu. Odpowiedź jaką urząd otrzymał brzmi:

(…) W toku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że źródłem emisji zapachu był zakład należący do firmy DeVeris Polska Sp. z o.o. Zgodnie z udzieloną przez przedstawicieli ww. firmy informacją, na terenie zakładu pozyskiwane jest białko do produkcji pasz zwierzęcych z poubojowej krwi drobiowej. Podczas przeprowadzonego procesu w godzinach porannych doszło do niekontrolowanego nadmiernego podgrzania krwi i wydzielania się nieprzyjemnego zapachu. Podgrzana krew zastała przepompowana na cysterny w celu przekazania do utylizacji. Na terenie zakładu, w czasie rozpoznania, nie był odczuwalny żaden zapach.

Podobne wyjaśnienie z Delegatury WIOŚ w Koninie otrzymała również redakcja Turek24, która poprosiła o informacje czy została podjęta interwencja w spawie wydzielającego się w tym miejscu nieprzyjemnego zapachu. O śmierdzącym problemie wiedzą również takie organy jak KP PSP w Turku, KPP w Turku, czy PSSE w Turku.

Dofinansowanie ze źródeł proekologicznych, ale śmierdzi cyklicznie

Ten “specyficzny” zapach nie jest wyczuwalny każdego dnia. Jednak, jak informują nasi czytelnicy, powtarza się w ostatnim czasie dość często. Pod koniec kwietnia redakcja udała się do samego źródła nieprzyjemnego zapachu, czyli firmy DeVeris. Jak usłyszeliśmy, to jedyny zakład na świecie, który przetwarza krew drobiową w takiej formie, jak oni to robią. W Tureckiej Strefie Inwestycyjnej pojawili się trzy lata temu. Zakład zaczęli budować pod koniec 2017 roku. Do użytkowania budynek został oddany pod koniec maja 2018, a pierwsza technologia ruszyła na przełomie czerwca/lipca. Pierwszy produkt do sprzedaży wyprodukowany został dopiero w styczniu tego roku. W czym zatem jest problem?

Nasz zakład ma odpowiednie moce przerobowe, które są o wiele większe niż ilość surowca, którą przetwarzamy w tej chwili. To zaburza nasz harmonogram produkcji. Przy nie do końca w 100% obłożonej linii dochodzi do pewnych procesów, które przy pełnym jej obłożeniu by nie dochodziło. Z naszej wiedzy jest to przyczyną wydobywania się tego nieprzyjemnego zapachu. Nie jest to rzecz, która jest regułą, jest to wyjątek i w perspektywie czasu będzie tego jeszcze mniej – zapewniał przedstawiciel firmy Bartłomiej Pobudkiewicz.

Ponadto poinformowano, że DeVeris spełnia wszystkie wymogi i procedury, a działania firmy są ekologiczne. Przede wszystkim znajduje się w kręgu firm, które są wspierane i dofinansowane ze źródeł proekologicznych.

Szanujemy opinię publiczną i przyjechaliśmy do Turku wiedząc jaką mamy technologię, jakie mamy zamiary. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do ludzi. Ponad 90% zatrudnionych pracowników jest z Turku. Stwarzamy dobre warunki i w perspektywie chcemy się tutaj rozwijać. Na pewno będziemy współpracowali, żeby ograniczać takie incydenty. Chcemy, żeby mieszkańcy Turku wiedzieli, że pracujemy zgodnie z normami i nasza działalność nie jest szkodliwa dla środowiska.

Oficjalny komentarz firmy

Zakład DeVeris produkuje innowacyjne, 100% naturalne dodatki do pasz i karmy dla zwierząt domowych, zgodnie z najwyższymi europejskimi normami procesu produkcji, jakości i znajduje się pod stałym nadzorem państwowych organów kontrolujących. Incydentalny zapach wiąże się z chwilowym uruchomieniem nowej linii produkcyjnej. Zapach nie jest szkodliwy dla środowiska co wynika z naturalnego źródła naszych produktów i procesu jego obróbki.

Problem zniknie przy pełnym wykorzystaniu mocy przerobowych DeVeris?

DeVeris zakłada, że przy pełnym obłożeniu linii problem zapachu będzie znikomy – potrzebujemy na ten dzień dwa razy tyle surowca ile przetwarzamy, żeby wypełnić linię. Myślę, że to jest okres jeszcze sześciu miesięcytwierdzi przedstawiciel firmy. W związku z tym, że to jest innowacyjna technologia, DeVeris przy ubojniach w Polsce buduje własne instalacje odbioru krwi. Dają one możliwość jej zbiórki w formie surowca, żeby później dostarczyć go do zakładu w Turku. To jest inwestycja niemała, wiąże się z czasem. Budowa takiej stacji to jest miesiąc, czasem trzy – podkreślono w trakcie rozmowy

Firma wydaje się zdawać sobie sprawę z problemu. Zapewnia, że na bieżąco jest w kontakcie z instytucjami i próbuje we własnym zakresie odpowiadać na zgłoszenia. Trzeba uczciwie przyznać, że kontakt z nią był dobry, na maile od redakcji odpowiedziano szybko i sprawnie. W dniu rozmowy z przedstawicielem DeVeris na terenie zakładu nie był wyczuwalny nieprzyjemny zapach. W środku było czysto i sterylnie, a firma była w normalnym dniu produkcyjnym.

Wczoraj popołudniu otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie

Udaliśmy się więc w tamte okolice, by zweryfikować kolejny sygnał. Nieprzyjemny zapach, czy jak wolano używać słowa dyskomfort byłoby niestety za delikatne, faktycznie stosowniejsze to smród, bo będąc na miejscu było to nie do wytrzymania. Choć DeVeris prosi o zrozumienie ze strony mieszkańców, bo są na początku drogi i tworzą coś nowego na rynku, to może ono im przyjść z trudem. Na koniec rozmowy od przedstawiciela firmy usłyszeliśmy:

Jeżeli takie sytuacje będą się powtarzały, to rozważymy adaptację pewnych systemów suszenia, które pozwolą wyeliminować ten zapach. Z każdej strony będziemy próbować ograniczyć dyskomfort, który powstaje. Po pierwsze w zakresie wydajności i po drugie technologii – zapewnił przedstawiciel firmy.

Ma nadzieję, że symbioza między firmą, a mieszkańcami Turku będzie funkcjonowała. Będą robić wszystko, aby zminimalizować dyskomfort i przynosić regionu i miastu same korzyści. Jak będzie, zobaczymy. W przypadku uciążliwości zapachowych brak jest niestety uregulowań prawnych określających wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza. Uniemożliwia to prowadzenie skutecznych działań wobec podmiotów, których działalność powoduje uciążliwości zapachowe. Jak informuje WIOŚ w Koninie Organy Inspekcji Ochrony Środowiska nie mają podstaw do działań dyscyplinujących wobec zakładów w tym zakresie.

Zastępca burmistrza Turku prosi mieszkańców, jeśli będzie dochodzić do takich sytuacji o zgłoszenie ich do urzędu miejskiego, czy też bezpośrednio do WIOŚ w Koninie.


Tagi: , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.