Turkowski PUP świętował 100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

100 lat temu na mocy dekretu naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 r. powołano państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Okrągła rocznica ustanowienia publicznych służb zatrudnienia była okazją zarówno do porozmawiania o historii, jak i posumowania działań PUP w Turku i przedstawienia dalszych założeń. Był to też czas podziękowań i gratulacji składanych na ręce dyrektor Beaty Bartczak. 

W wydarzeniu udział wzięły osoby, które na przestrzeni ostatnich lat odpowiadały za kształtowanie służb zatrudnienia, jak Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie zabrakło także byłych dyrektorów PUP, przedstawicieli władz lokalnych, reprezentantów pracodawców i lokalnych instytucji.

Na dzisiejszej konferencji tylko na trochę wrócimy do przeszłości, a skupimy się na tym, co tu i teraz jest ważne dla lokalnego rynku pracy. Spojrzymy na to, jak ważne dla naszego regionu jest inicjowanie różnych przedsięwzięć łączących ze sobą różne podmioty i środowiska. Wyzwania lokalnego rynku pracy, ale też współczesnego rynku wymagają tego aby nawiązywać współpracę między pracodawcami, samorządami, instytucjami szkoleniowymi, edukacją, oświatą i służbami zatrudnienia na wielu płaszczyznach. Taka współpraca przekłada się na jakość pracy, rozwój kompetencji, kwalifikacji osób pracujących, ale też osób poszukujących pracy. Rozwija również konkurencyjność przedsiębiorstw – mówiła dyrektor PUP w Turku.

Kilka kart historii z 100-lecia publicznych służb zatrudnienia, o tym jak się one zmieniały zaprezentowano na filmie przygotowanym przez MRPiPS. Omówiono także kierunki obecnych działań związanych z ewolucją, rozwojem oraz oczekiwaniami społecznymi względem urzędu.

Wciąż jeszcze mierzymy się ze stereotypem, który troszeczkę łączy nas z wypłatą “kuraniówek”. Każdego dnia wnosimy nowe rozkazania i pomysły, żeby jak najbardziej odpowiadać temu co się zmienia na rynku pracy – podkreśliła Beata Bartczak.

Jedną z kluczowych usług świadczonych obecnie przez PUP w Turku jest poradnictwo zawodowe, wsparcie osób bezrobotnych, ale i pomoc pracodawcom w doborze kandydatów do pracy. Ważnym zadaniem jest także aktywizacja młodzieży, aby podjęła trafne decyzje związane wyborem dalszej nauki i drogi zawodowej.

O tym, jak pracodawcy postrzegają trendy na rynku pracy mówił z kolei Witold Jarecki członek zarządu, dyrektor Sun Garden Polska, najmiększego pracodawcy w powiecie tureckim, zatrudniającego 2700 pracowników.

Rok jubileuszowy był również okazją, aby wyrazić w postaci okolicznościowych statuetek uznanie osobom mających wpływ na kształtowanie rynku pracy, tworzenie miejsc pracy oraz pracujących w tej służbie. Wśród wyróżnionych pracodawców znaleźli się: Wojciech Basiński Starszy Cechu oraz wiceprezes Tureckiej Izby Gospodarczej Tomasz Wroniak. Szczególne podziękowania trafiły ponadto do pracowników PUP w Turku, którzy najdłużej realizują te zadania. Okolicznościowe dyplomy otrzymali: Anna Powązka, Marzanna Włodarska, Renata Kukulska-Kurzaj, Czesława Sujecka, Sabina Łączna, Olga Kolenda, Maria Grabowska, Mirosława Wawrzyniak, Grażyna Skuta.


Tagi: ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.