Turek. “Działajmy wspólnie” – apeluje policja, czyli debata o bezpieczeńswie

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, to tytuł czwartkowej debaty społecznej, zorganizowanej po raz kolejny przez Komendę Powiatową Policji w Turku. Podczas spotkania 5 kwietnia jakie miało miejsce w kinie „Tur” w ramach współpracy ze społecznością lokalną zaprezentowano aplikację Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, przypomniano o programie Dzielnicowy bliżej nas, aplikacji mobilnej Moja Komenda, czy też omówiono zagrożenia w cyberprzestrzeni. Debata była również dobrą okazją do przedstawienia przez mieszkańców problemów i uwag.

Wczorajsza debata na temat bezpieczeństwa odbyła się z udziałem policjantów, burmistrza, wicestarosty powiatu tureckieiego, specjalisty ds. ruchu drogowego oraz funkcjonariusza z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Spotkanie było kolejną okazją do upowszechniania narzędzi komunikacji ze społeczeństwem takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy ułatwiająca nawiązanie szybkiego kontaktu z policją aplikacja Moja Komenda. Nie zabrakło zagadnienia dotyczącego służby dzielnicowego.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – „wszystko idzie w dobrym kierunki”

Dlaczego o nim mówimy? Otóż dlatego, że rok 2016 był rokiem złym na drogach Polski, Wielkopolski, ale również na drogach powiatu tureckiego, gdzie doszło do dużej liczby zdarzeń drogowych. Rok 2017 był takim rokiem, gdzie musieliśmy przewartościować jako policja swoje zadania w zakresie realizacji działań bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówił komendant KPP w Turku mł.insp. Michał Grzelak.

Względem roku 2016, rok miniony to jeden wypadek drogowy mniej, to dwie osoby śmiertelne mniej, mniejsza liczba kolizji drogowych, ale większa niestety liczba osób rannych. Najczęstszym powodem zdarzeń drogowych nie jest jakby mogło się wydawać prędkość, ale nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Tak jak to miało chociażby miejsce podczas wczorajszego wypadku na Al. Jana Pawła II. Dalej jest niezachowanie bezpiecznej odległości, a zbyt szybka jazda znajduje się na trzecim miejscu poinformował komendant Grzelak.

Podejmowane działania

Aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym uruchomiono i przekazano w ręce mieszkańców narzędzia tj. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwalającą na zidentyfikowanie potrzeb lokalnego środowiska. Mieszkańcy sami mogą nanosić na mapę zagrożenia z ich terenu, a każde jedno jest przez policję zweryfikowane i sprawdzonemówił komendant.

Na spotkaniu usłyszeliśmy również, że aby być bliżej ludzi zaczęto także zmieniać charakter policjanta dzielnicowego. Ma być policjantem pierwszego kontaktu, ma służyć radą, pomocą, ma rozwiązywać konflikty sąsiedzkie i podejmować inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Narzędziem, które ma ułatwić kontakt mieszkańców z policją jest również aplikacja Moja Komenda. Pokazuje ona, gdzie jest najbliższa komenda, dzięki niej odnajdziemy także dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania.

Z kolei Paweł Durkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie, przypomniał, że prócz przeprowadzania egzaminów WORD realizuje szereg działań z podnoszenia bezpieczeństwa, jak kursy, rajdy, festyny, czy kampanie społeczne. O zagrożeniach jakie czyhają w sieci mówił funkcjonariusz z KWP w Poznaniu. Jak nasze dane stały się towarem wartościowym i chętnie są używane do kradzieży.

“Poprzez wspólne działania możemy o bezpieczeństwo zawalczyć”

Blisko 2 godzinna debata dotykała wielu istotnych spraw związanych bezpieczeństwem i to że była potrzebna świadczy chociażby ilość pytań i uwag skierowanych do organizatorów spotkania i przedstawicieli samorządu. A pytano o podejmowane działania w zakresie bezpieczeństwa seniorów, możliwość zniesienia zakazu zatrzymywania się na ul. Gorzelnianej, zamontowania progów zwalniających, niedziałający w pełni monitoring, stan dróg, czy zamontowanie koszy na odchody pupili. Dużo uwagi poświęcono tzw. niechronionym użytkownikom ruchu drogowego, czyli pieszym. Proszono o zwiększenie ilości i doświetlenie przejść dla pieszych oraz pytano o nakładane mandaty za przejścia w niedozwolonym miejscu. Zwrócono uwagę, że pomimo wielu akcji informacyjnych, rozdawania elementów odblaskowych piesi nie zawsze je stosują.

Każde z pytań nie pozostało bez odpowiedzi i jak zapewniono posłużą one na podjęcie odpowiednich działań.

Działajmy wspólnie to apel komendanta Michała Grzelaka nie tylko do podmiotów funkcjonujących na terenie naszego powiatu, ale i mieszkańców.

Poprzez wspólne działania możemy o bezpieczeństwo zawalczyć – mówił kończąc debatę komendant KPP w Turku.

Wspólnie można wiele zdziałać, a pierwszym krokiem może być skorzystanie z dostępnych narzędzi komunikacji oraz przyjście na taką debatę jaka odbyła się wczoraj i poinformowanie o problemie.


Tagi: , , , , , , , , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.