Turek. Rozmawiali o inwestycjach małych i nieco większych

Spotkanie burmistrza z mieszkańcami osiedla górniczego (12.04.2018)

Z inicjatywy radnego Radosława Idzikowskiego mieszkańcy ulic Smorawińskiego, Wyszyńskiego oraz POW spotkali się z burmistrzem, by porozmawiać o przyszłości miasta Turek. W spotkaniu udział także wzięła grupa mieszkańców z ul. Górniczej.

Na spotkanie zaproszono także policjantów, którzy mieli odpowiedzieć na pytania mieszkańców odnośnie bezpieczeństwa  na ulicach. Przybył kierownik dzielnicowych w turkowskiej komendzie asp. sztab. Jarosław Matuszak oraz dwójka dzielnicowych sierż. Malwina Laskowska-Maciaszek oraz st. sierż. Robert Węs. W dyskusji poruszono kwestię parkowania m.in. na ul. Wyszyńskiego oraz problemów z egzekwowaniem przekroczenia szybkości przez kierowców na al. Solidarności.

Małe inwestycje są fajne, ale jest ich mało

Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom spotkania, było zaprezentowanie inwestycji zrealizowanych w tej kadencji przez samorząd miejski. Burmistrz Antosik na przygotowanej przez współpracowników prezentacji chwalił się swoimi dokonaniami w latach 2016-2018. Każdy slajd opatrzony został komentarzem burmistrza. Sporo było mówione o odnowionych chodnikach wzdłuż bloków (np. Wyszyńskiego, POW czy Smorawińskiego), placach zabaw czy siłowniach zewnętrznych. Z większych inwestycji wymieniono kompleksową przebudowę dróg, chodników i parkingów na osiedlu w rejonie ulic Kączkowskiego, Sportowej i Orzeszkowej oraz budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Leśnej wraz z regulacją kanału Folusz wraz z oczyszczeniem stawu przy ul. Dobrskiej. Wspomniano o trwającej budowie wodnego placu zabaw na OSiRze.

Mieszkańcy mogli także usłyszeć i zobaczyć jakie dokumentacje projektowe zostały opracowane lub są w opracowaniu. Burmistrz zaprezentował także kilka wizualizacji większych projektów inwestycyjnych, jak np. rewitalizacja pl. Wojska Polskiego i dużego parku. Zastrzeżono jednak, że przebudowy rynku w tej kadencji nie należy się spodziewać. A rewitalizacja parku będzie jedynie możliwa w przypadku pozyskania środków na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

W dyskusji głos zabrał m.in. radny powiatowy Dariusz Młynarczyk, który jednak zastrzegł, iż przyszedł na spotkanie głównie jako mieszkaniec ul. Smorawińskiego.

Nie negując żadnego z zaprezentowanych projektów, gdyż każda taka mała inwestycja służy mniejszej lub większej grupie mieszkańców, chciałem jedynie zwrócić uwagę na w sumie niewielką skalę inwestycji miejskich. Pan burmistrz Antosik przedstawił nam głównie niewielkie projekty o wartości 20 tys. zł; 80 tys. zł czy też 130 tys. zł. Gdyby zsumować wartość wszystkich zaprezentowanych nam przedsięwzięć, to ich łączny koszt zmieściłby się w kwocie 10 mln złotych lub może niewiele więcej. Natomiast przyjmuje się, iż aby mówić, że dane miasto jest nastawione na rozwój, to w swoim budżecie powinno zabezpieczać 20-30% środków na inwestycje. Przy budżecie miasta Turku w wysokości ok. 100 mln złotych, należałoby co roku na inwestycje przeznaczać ponad 20 mln złotych, by móc mówić, iż Turek się rozwija.

Myjnia na os. Wyzwolenia. Dobry burmistrz, zły starosta

Sporo emocji wywołała także medialnie głośna sprawa budowy myjni pomiędzy Lidlem a parkiem Tura. Sporo cierpkich słów padło pod adresem starosty, który po raz kolejny nie przyszedł na spotkanie z mieszkańcami. Radny Idzikowski podkreślał, że starosta został zaproszony. Mariusz Seńko nikogo też nie delegował, by przyszedł na to spotkanie w jego imieniu.

W takiej sytuacji burmistrz Romuald Antosik miał ułatwione zadanie i prezentował się jako przeciwnik myjni w tym miejscu. Podkreślił, iż złożył odwołanie od pozwolenia na budowę, jakie wydał starosta. Zarówno burmistrz jak i radni miejscy (R. Idzikowski i P. Borowski) całą winę zrzucali na starostę, nie widząc swojej odpowiedzialności w postaci uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla os. Wyzwolenia, który daje furtkę do postawienia myjni. Burmistrzowi oraz radnym zabrakło wyobraźni podczas uchwalania planu miejscowego, że taka inwestycja będzie mogła powstać jako usługi nieuciążliwe.

Niekończące się problemy mieszkańców tzw. osiedla awaryjnego

Na spotkanie z burmistrzem przyszła także grupa mieszkańców z ul. Górniczej, czyli z tzw. osiedla awaryjnego. Zgłaszali wiele wątków, głównie związanych z ociepleniem bloków i cenami ciepła. Niestety podnoszonych było zbyt dużo indywidualnych spraw, które powinno się wyjaśniać na dwustronnym spotkaniu w PGKiM, albo na spotkaniu zorganizowanym tylko dla mieszkańców osiedla awaryjnego.

Pomimo 2,5 h spotkania zabrakło czasu, aby porozmawiać na temat jak burmistrz widzi miasto za kilka czy kilkanaście lat.


Tagi: , , , , , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.