Turek. Ks. Michał Orzechowski patronem ronda przy pl. Sienkiewicza

Turek. Sesja rady miejskiej

Radni byli jednomyślni podczas podejmowania decyzji o nazwie ronda u zbiegu ulic: Uniejowskiej, Dobrskiej i placu Sienkiewicza. Niebawem pojawi się tam tabliczka z nazwą Rondo im. Ks. Michała Orzechowskiego. 

Jeszcze mamy w pamięci znajdujące się tam do niedawna plastikowe rondo, ochrzczone przez mieszkańców “rondem LEGO”. Dziś w tym miejscu jest nowe rondo oddane w październiku ubr. Po czwartkowej sesji zyskało imię zasłużonego i związanego z naszym miastem duchownego.

Aby rondo przy kościele NSPJ w Turku miało swojego patrona w postaci ks. Michała Orzechowskiego upomniał się uczeń I LO w Turku Piotr Kubiak. Jeszcze jako uczeń gimnazjum, w roku 2017 wraz z kolegą wziął udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Założeniem projektu była propozycja nadania lub zmiana nazwy ulicy propagująca lokalnych bohaterów. Ich wybór padł na osobę wspomnianego duchownego. Projekt zyskał uznanie Kancelarii Sejmu RP działającej w porozumieniu z IPN i MEN, co pozwoliło na udział w sesji SDiM.

Drugą propozycję złożyła Turecka Izba Gospodarcza wnioskując za nadaniem imienia Rondo Tura. W tym przypadku argumentowano, iż w ten sposób upamiętniłoby mitycznego tura będącego w herbie miasta. Tur jest w logo TIG-u oraz wielu innych organizacji działających na naszym terenie.

Przewodniczący Komisji Komunalnej i Rozwoju Miasta zaproponował, aby obie propozycje poddać pod ocenę mieszkańców. Do pomysłu przyłączył się również Turek24, publikując na portalu oraz na swoim fanpage’u sondę. Z wynikami można się zapoznać na wspomnianych stronach.

Czytaj również artykuł: Rondo Tura czy księdza Michała Orzechowskiego?

Na czwartkowej sesji zaprezentowano życiorys ks. Orzechowskiego. Można się z nim oraz rekomendacją zapoznać —>TUTAJ. Piotr Kubiak uważa, że jest to osoba zasłużona, która powinna zostać zapamiętana przez obecne i przyszłe pokolenia. Powinna mieć swoje trwałe miejsce przy dziele swego życia.

Komisja zdecydowała, aby to radni na sesji wypowiedzieli się co do nazwy ronda. Klub radnych Ziemi Turkowskiej złożył formalny wniosek, aby rondu nadać imię duchownego, do czego też przychylili się pozostali radni. W głosowaniu nad uchwałą jednogłośnie zadecydowano, że rondo przy pl. Sienkiewicza będzie nosić im. ks. Michała Orzechowskiego.

W imieniu wnioskodawcy dziękowała nauczycielka SP 5 w Turku , ówczesna opiekunka zespołu Beata Grzelka.

Dziękuję bardzo. Jest mi niezwykle miło, że doceniliście trud i pracę jednego z członków zespołu, który kandydował do Sejmu Dzieci i Młodzieży w 2017 roku. Jest to dla mnie, jako nauczyciela niezwykle ważne, że takie inicjatywy są podejmowane, że państwo je doceniacie, bo jakie młodzieży chowanie, taka nasza przyszła Rzeczpospolita – mówiła wskazując, że na docenienie w Turku zasługują jeszcze wielcy ewangelicy.

Jej z kolei oraz Piotrowi Kubiakowi dziękowali burmistrz Romuald Antosik oraz radna Maryla Stolarek.


Tagi: , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.