Turek. Segregacja odpadów kuleje. Możliwy wzrost opłat za śmieci

Mimo, że wielu turkowian twierdzi, że segreguje śmieci, aby płacić mniej, to jak się okazuje na deklaracjach się kończy. W piątek, 15 marca Komisja Komunalna, której przewodniczącym jest Radosław Idzikowski wyszła w teren i postanowiła sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Przeprowadziła wyrywkowe kontrole i zajrzała do kontenerów na śmieci, na os. Wyzwolenia. Wyniki są zatrważające. 

Miasto zachęca do segregacji odpadów. Mimo to do pojemników bez względu czy to jest frakcja sucha, mokra, szkło trafiają odpady zmieszane. Można się było o tym przekonać podczas piątkowej komisji, w której także uczestniczyli przedstawiciele PGKiM w Turku oraz lokalne media.

Niestety niechęć do sortowania śmieci przez mieszkańców Turku może niebawem drogo ich kosztować.

Sąsiad źle segreguje śmieci? Zapłacą wszyscy mieszkańcy 

Na bakier z segregacją odpadów są szczególnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych, czyli bloków. Jeśli jakaś grupa mieszkańców dokonuje podziału śmieci i wyrzuca je do odpowiednich pojemników, a kilku lekceważy ten obowiązek, wysiłek pozostałych idzie na marne. Zebrane odpady trzeba uznać za niesegregowane. Obecny na komisji prezes PGKiM Mirosław Wypiór informował, że segregacja śmieci pogarsza się – patrząc na nasze wskaźniki kiedyś nie segregowano 80 kilka procent, w tej chwili 90 procent nie ma segregacji. 

Oprócz braku segregacji przez mieszkańców, jest jeszcze problem podrzucania śmieci z zewnątrz, z okolicznych miejscowości. To też zostało zauważone przez PGKiM. Ponadto występuje brak dyscypliny z odstawianiem śmieci wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem.

Generalnie jest konieczność przejrzenia całego regulaminu śmieciowego, który obowiązuje. Zastanowienie się nad krotnością w poszczególnych frakcjach, czy zwiększyć częstość wywozu gabarytów? Jeżeli system będzie bardziej przyjazny dla ludzi, czyli częste wywożenie gabarytów będzie to generowało wyższe koszty, ale to jest wygodniejsze – informował Wypiór.

Turek należy do Związku Komunalnego Gmin Czyste Miasto, Czysta Gmina. Podczas spotkania związku była mowa o wzroście opłaty marszałkowskiej za utylizacje odpadów (następuje w ZUOK “Orli Stawi”). Jaki to będzie miało wpływ na cenę za śmieci? – pytał Andrzej Perliński

Ten wzrost opłat nastąpił od stycznia tego roku. Podpisując umowę ryczałtową wzięliśmy na swoje barki (red. PGKiM) ciężar i koszt. Mogę powiedzieć, że rachunek ekonomiczny na śmieciach firmie nie wychodzi dobrze. Prowadzimy rozmowy z Urzędem Miejskim w Turku, czyli zlecającym odbiór śmieci, że nastąpił wzrost kosztów nie z naszej przyczyny. Podrożało w Orlim Stawie. Nie wiem, jak te rozmowy się skończą. Mieszkańcy na razie tego nie odczuwają, ale to odczuwamy my jako firma – tłumaczył prezes PGKiM.

Skutki bezmyślnego wyrzucania śmieci poniosą mieszkańcy

To, że nie ma segregacji, to wszystko będzie miało odzwierciedlenie – informował prezes Wypiór. W połowie roku zostanie ogłoszony przetarg na odbiór śmieci od turkowian, do którego wystartuje także PGKiM

– Wszyscy, którzy będą startować, będą brali pod uwagę, to co dzieje się w śmieciach. Zwiększona ilość, większe koszty w Orlim Stawie zostaną wkalkulowane w cenę. Nieuchronnym efektem dla mieszkańców będzie wzrost cen śmieci.

Czy władze powinny prowadzić miękką politykę uświadamiania turkowian, czy też zastosować bardziej drastyczne kroki i podnieść stawki za odbiór śmieci? Miasto za brak chęci u mieszkańców do segregowania odpadów płacić raczej nie będzie, czy też nie powinno, gdyż zgodnie z ustawą nie może dopłacać do systemu gospodarowania odpadami.


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
sob 06

Rafał Trzaskowski – zbiórka podpisów

6 czerwca godz. 09:00 - 7 czerwca godz. 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.