Turek. Śladami lokalnych bohaterów

Marika Walaszczyk, Julia Maciejewska, Ola Straszewska, to uczennice turkowskiego liceum, które wczoraj przybliżyły uczestnikom Programu 50+ osoby związane z naszym miastem. Postacie, o których mówiły – lokalni bohaterowie.

17 kwietnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku odbyło się trzecie, ostatnie już spotkanie prezentujące biografie lokalnych bohaterów Turku i powiatu tureckiego. Uczennice I LO zaprezentowały efekt swojej kilkumiesięcznej pracy. Teksty powstały w ramach projektu „Życiorysy lokalne. Piszemy biografie lokalnych bohaterów Turku i powiatu tureckiego”.

Na swój warsztat wzięły postacie najbardziej odległe w historii Turku, bo sprzed 100 lat. Postacie jakże różne, a jednak oddające ówczesną strukturę Turku. To połączenie dość niezwykłe Glicenstein – Żyd, Kruszyński – Polak, Zofia Sachs – wyznania ewangelickiego o niemieckich korzeniach – powiedziała Mariola Maciaszek, nauczycielka języka polskiego w I LO w Turku.

Glicenstein – artysta, który uważał Turek za “pępek świata”

O Henryku Glicensteinie, uznanym za jednego z najwybitniejszych współczesnych żydowskich rzeźbiarzy okresu dwudziestolecia międzywojennego opowiadała Marika Walaszczyk. Mieszkańcy Turku usłyszeli o nim dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku.

My w dalszym ciągu jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tej postaci, przez usposobienie Glicensteina, uczuciowość i wrażliwość. Mogliśmy go sobie wyobrazić nie tylko jako światowej sławy rzeźbiarza, ale również jako zwykłego, ciepłego, rodzinnego człowieka. To sprawiło, że stał się nam bliższy, a pisanie o nim było przyjemnością – podsumowała swoją prezentację Marika.

Kruszyński – inicjator m.in. powstania straży ogniowej, założyciel progimnazjum męskiego

Wielki społecznik, człowiek niezwykłej pasji i niespotykanej energii, to już postać Leona Lubomira Kruszyńskiego, zaprezentowana przez Julię Maciejewską. Bohater lokalny, urodzony w Łowiczu, który po studiach przybył do Turku i objął stanowisko powiatowego weterynarza. Główny bohater pracy “Turek Kruszyńskiego. Przechadzki w przestrzeni i czasie”, wędruje po Turku i z niezwykłym zaangażowaniem bierze udział w życiu społecznym miasta, powołuje nowe organizacje, inicjatywy i obejmuje ważne funkcje.

Chciałyśmy pokazać go jako osobę zakochaną w Turku, która chce ubogacić to miasto. Pokazać jako osobę aktywną. Był naocznym świadkiem czasów, które starał się uwiecznić, by przyszłe pokolenia wiedziały, jak najwięcej o mieście, w którym żyją na co dzień. Doceniły jego piękno, jak i piękną przeszłość oraz by poczuły potrzebę wpływania na teraźniejszość i przyszłość.

Zofia Sachs – niezwykle wymagająca nauczyciela, oddana żona i troskliwa matka

Rodzina Sachsów stała się tematem pracy Oli Straszewskiej. Wraz z koleżanką starały się ukazać całą historię rodziny. Historię dość zawiłą, ale która miała ogromny wpływ na historię Turku. Jednak to nie znany turkowianom pastor Leon Sachs stał się głównym bohaterem ich pracy, ale Zafia Sachs jego żona.

Zdecydowałyśmy się nią zająć, gdyż zwykle jest pomijana. Gdzieś pozostaje u boku męża. Nie do końca wspomina się o niej, a była to postać bardzo ciekawa – mówiła Ola.

Wszystkie zaprezentowane biografie w ciągu całego cyklu spotkań z uczestnikami Programu 50+, to postacie znaczące dla Turku.

Praca nad tym projektem to dla nas niezwykłe doświadczenie i spotkanie z Turkiem jakiego nie znaliśmy – podsumowała cykl spotkań Mariola Maciaszek.

Grupa uczniów działała pod opieką nauczycielek języka polskiego z I LO: Marioli Maciaszek, Anny Mękarskiej i Katarzyny Szczepanik. Wynikiem ich intensywnej pracy jest imponujący zbiór tekstów, stanowiących “zaledwie wycinek biografii: Leona Kruszyńskiego, Henryka Glicensteina, Tomiły Składkowskiej – Kozłowskiej, rodziny Sachsów, Stanisława Kaszyńskiego, ks. Jana Katarzyńskiego, Antoniego Baszkowskiego, Danuty Chmielewskiej i Leona Weintrauba.” Efekt ich pracy w postaci książki będzie dostępny dla mieszkańców Turku i powiatu jeszcze w tym miesiącu.

 


Tagi: ,

Kalendarz wydarzeń

« Maj 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
sob 25

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
sob 25
sob 25
sob 25

Dni Malanowa

25 maja - 26 maja

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.