Turek. Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

W dniu 16 stycznia, w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się I Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Program konkursu obejmował pisemny test wyboru, a całość zakończył uroczysty finał z udziałem dyrekcji oraz nauczycieli historii. Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, rozbudzanie zainteresowań historią regionu w okresie powstania, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej oraz zachęcenie uczniów do poznawania przeszłości w sposób uwzględniający związki pomiędzy historią regionalną, narodową i powszechną.

Słuchano pieśni ze śpiewnika powstańców wielkopolskich, odbył się również pokaz filmu “Powstanie Wielkopolskie – historia warta pamięci”. Na koniec dyrektor placówki Wioletta Adamiak  wręczyła nagrody i dyplomy laureatom i uczestnikom konkursu. Zwycięzcami zostali uczniowie: Mateusz Gajewski, Kacper Piąstka, Roksana Marciniak oraz Miłosz Groblica.

Powstańczy zryw Wielkopolan

Powstanie Wielkopolskie w latach 1918-1919 było zbrojnym wystąpieniem Polaków mieszkających w Wielkopolsce przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała już swą niepodległość. Było przygotowywane przez wiele lat i przeprowadzone niemal perfekcyjnie. Stało się największym zwycięskim powstaniem w historii Polski.

Wprawdzie Wielkopolska wschodnia wraz z miastem Turek znalazła się pod zaborem  rosyjskim, ale wielu turkowian uczestniczyło w powstańczym zrywie. Wśród nich był Stefan Filipczak, zamieszkały w miejscowości Czyste w gminie Dobra. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w rozbrajaniu Niemców na terenie Turku i powiatu tureckiego. Następnie udał się z grupą ochotników w kierunku Poznania. Pod Powidzem brał czynny udział w walkach z niemieckimi oddziałami. Po ich likwidacji walczył dalej na linii Trzemeszno – Mogilno – Żnin – Szubin – Chodzież – Piła – Krzyż. Po zakończeniu walk wrócił do Turku, w 1964 r. został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Został pochowany na cmentarzu w Skęczniewie. Mundur powstańczy Pana Stefana Filipczaka oraz fotografie stanowiły cenny i wyjątkowy eksponat towarzyszący uroczystości finałowej konkursu.


Tagi: ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.