Wodny plac zabaw. Sukces frekwencyjny czy porażka?

Turek. Wodny plac zabaw

Wodny plac zabaw wzbudza emocje, duże emocje. Otwarcie było dużym sukcesem medialnym i frekwencyjnym. Słoneczna, wręcz upalna pogoda nie była tutaj bez znaczenia. Nie sposób nie było zobaczyć setek zadowolonych i uśmiechniętych dzieciaków.

Okres przedwyborczy rządzi się swoimi prawami. Każda inicjatywa, każda inwestycja może zostać ogłoszona jako sukces przez jedną stronę, by za chwilę być ostro kontestowana przez oponentów politycznych. Polityka na szczeblu samorządu w niczym nie różni się od tej na szczeblu ogólnokrajowym.

Liczby nie kłamią

Na oficjalnej miejskiej stronie oraz w materiale rozesłanym do mediów służby prasowe burmistrza podają liczbę sprzedanych biletów w pierwszych pięciu dniach funkcjonowania wodnego placu zabaw.  5 lipca, dzień otwarcia placu był bezapelacyjnym sukcesem frekwencyjnym. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Turek. Wodny plac zabaw otwarty. Frajda dla dzieci za ok. 3 mln zł

Jak to się przedstawia w liczbach?

  • 5 lipca – ponad 1000 osób (dzień otwarcia – wejście bezpłatne),
  • 6 lipca – 750 sprzedanych biletów,
  • 7 lipca – 832 sprzedanych biletów,
  • 8 lipca – 970 sprzedanych biletów,
  • 9 lipca – 679 sprzedanych biletów.

Te liczby muszą robić wrażenie na każdym. Widać, że cena 5 zł za bilet jest akceptowalna.

Jest akcja, musi być reakcja – w politycznym marketingu to podstawa. Rozpoczęła się twórcza interpretacja zaprezentowanych liczb. Rozpoczęło się dzielenie włosa na czworo. By umniejszyć frekwencyjny sukces zaczęto dywagacje czy 1000 sprzedanych biletów oznacza 1 tys. osób czy 1 tys. wejść. Krytykanctwo na zlecenie nie tylko politycznych mocodawców czy też samodzielne wyjście przed szereg, nadgorliwość? Hmm…

Inni zaczęli kręcić nosem i narzekać, że pierwszych pięć dni to za mało, by oceniać powodzenie tej inwestycji. Brzmiałoby to nawet zdroworozsądkowo, gdyby nie było podszyte kalkulacją polityczną. Coś w stylu: Wstrzymajmy się z oceną, w dłuższym okresie czasu trafi się więcej dni chłodnych i deszczowych, a wówczas średnia dzienna sprzedanych biletów spadnie. Wówczas ocenimy czy wodny plac zabaw cieszy się popularnością.

Wodny plac zabaw za 2,8 mln zł to zbyt kosztowna inwestycja?

Opozycja jeżeli już chce kwestionować sztandarową inwestycję  burmistrza, to powinna bardziej skupiać się na kosztach inwestycji niż na liczbie uśmiechniętych dzieciaków. Kwota ok. 3 mln zł jest na tyle wysoka, że każdy ma prawo ją oceniać: czy to nie za dużo?, czy nas (miasto) na to stać?, czy nie można było takich pieniędzy wydać na coś innego?, etc. To naturalne pytania, każdy ma prawo do swoich priorytetów.

Spór o wydawanie milionów z publicznej kasy nikomu ujmy nie przyniesie, ale wycenianie uśmiechu dziecka splendoru może już nie przysporzyć.

Czy wodny plac zabaw był inwestycją potrzebną?

Po pierwszych dniach jego funkcjonowania odpowiedź jest pozytywna. Czy koszt jego budowy nie był za wysoki? Pamiętajmy, że każdy burmistrz w wyborach otrzymuje mandat do realizowania swoich priorytetów, swoich pomysłów na miasto. Czy burmistrz Antosik przepłacił? Czy mieszkańcy “kupią” politykę nawiązującą do znanych haseł reklamowych:

Uśmiech dziecka jest bezcenny; za wszystko inne zapłacisz kartą … miasta Turek.

Podarujmy sobie odrobinę luksusu.

Jesteśmy tego warci.

Odpowiedź na powyższe pytania otrzymamy już jesienią.

Co dalej z tym OSiR-em?

Przez lata nie było pomysłu na kompleksowe zagospodarowanie OSiR-u. Za kadencji burmistrza Czapli opracowywano wstępną koncepcję, ale nigdy jej chyba nie upubliczniono. Obecnie w debacie publicznej pojawiają się kolejne pomysły co na tym terenie powinno powstać. Dobrze jakby opracowano spójną koncepcję zagospodarowania całego placu przy ul. Armii Krajowej i dalej ją sukcesywnie realizowano. Dużym ryzykiem jest zapełnianie go w sposób chaotyczny. Nie zmarnujmy tego dużego kompleksu przestrzeni publicznej w centrum miasta.

Dariusz Młynarczyk

 


Tagi: ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.