ZSR „Wieczory nauki”: odcinek 2 – Kowale Pańskie

ZSR Kaczki Średnie. Wieczór nauki - Kowale Pańskie

Kreatorami a jednocześnie sympatycznymi gośćmi kolejnego sezonu „Wieczorów nauki” byli uczniowie trzeciej klasy gimnazjum z Kowali Pańskich pod opieką wychowawczyni Ewy Sobolewskiej oraz Agnieszki Gibasiewicz. Piękny marcowy weekend (9-10 marca)  postanowili spędzić w gronie starszych kolegów z Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich, aby poznać nową szkołę a przede wszystkim zastanowić się nad wyborem właściwej ścieżki kształcenia na kolejnym etapie edukacji.

Po zakwaterowaniu w pokojach szkolnego internatu goście zostali powitani przez dyrekcję szkoły: Angelikę Dryjańską oraz Katarzynę Grzelakowską. Podczas wprowadzającej prezentacji uczestnicy „Wieczorów Nauki” mogli przemyśleć czym warto kierować się wybierając szkołę, pochylić się nad własnymi marzeniami i planami dotyczącymi przyszłości oraz nad składowymi sukcesu zawodowego.

Właściwą przygodę edukacyjną rozpoczął słodki poczęstunek przygotowany w pracowni gastronomicznej.

Pierwsze spotkanie odbyło się w sali pojazdów samochodowych a następnie na otwartym terenie przy szkolnym stadionie, gdzie ustawiony został tor kartingowy. Specjaliści od kartingu przeprowadzili instruktaż i pokaz jazdy gokartem. W tym samym czasie druga grupa odbywała warsztaty kulinarne „Zostań nowym Masterchef’em”, podczas których uczestnicy w profesjonalnych strojach kucharskich własnoręcznie przygotowali smakołyki kulinarne. Niektórzy z nich już wtedy utwierdzili się w zamiłowaniu do tej profesji.

Po kulinarno-samochodowych wrażeniach młodzież mogła poznać kolejne pasje swoich starszych kolegów, np. zainteresowanie wirtualną rzeczywistością HTC Vive. W specjalnie stworzonym do tego pomieszczeniu – studiu wirtualnej rzeczywistości – kształtowaniu wyobraźni przestrzennej towarzyszyło było wiele zabawnych sytuacji i spontanicznej radości.

Edukację medialną kontynuowano w sąsiedniej sali podczas warsztatów w profesjonalnym studiu nagrań, prowadzonym przez uczniów naszej szkoły. Szkolni radiowcy wyjaśnili arkana pracy dziennikarzy radiowych, a że wśród gimnazjalistów były same radiowe głosy, wspólnymi siłami stworzono autorską audycję.

Następne spotkania powiązane były tematycznie, gdyż dotyczyły  innowacyjnego budownictwa oraz inteligentnych domów przyszłości. Warsztaty z fotowoltaiki przebiegały w akompaniamencie  pokazów kamery termowizyjnej i kolektorów słonecznych, nowoczesnych urządzeń i  rozwiązań dla Inteligentnych Domów Przyszłości. Była to prezentacja zawodu jakim jest technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Natomiast drugi kierunek to budownictwo, który pokazał  innowacyjne techniki wykorzystywane w tej branży. Pod kierunkiem instruktora młodzież mogła spróbować obsługi koparko –ładowarki, dumy szkolnych budowlańców.

Po kolacji przyszedł czas na spotkania z kolejnymi zawodami i ich znawcami: spedytorami, hotelarzami, organizatorami reklamy. W każdej sali uczniowie pod okiem nauczycieli wyjaśniali tajniki swojego kierunku, pokazywali działanie profesjonalnych urządzeń, na których kiedyś w przyszłości będą pracować w wymarzonych miejscach pracy. Prezentacjom tych zawodów towarzyszyły scenki językowe, obrazujące jak ważna w branży hotelarskiej i spedycyjnej jest biegłość językowa.

Z kolei oświadczeniami i spostrzeżeniami z licznych językowo – zawodowych projektów podzieliła się z gimnazjalistami młodzież ZSR, która wspominała swoje wyjazdy na staże zagraniczne czy wymiany kulturowe.

Piątkowy wieczór to także spotkanie z tajnikami chemicznymi, eksperymentami i doświadczeniami z zastosowaniem suchego lodu. Po takiej dawce wysiłku intelektualnego przyszedł czas na wysiłek fizyczny. I już nie dziwi nikogo fakt, że późnym wieczorem młodzież ma niespożytą energią i chęć, aby zaangażować się w tor przeszkód czy grę w siatkówkę. A noc….? No cóż, po tak długim dniu, musiała być krótsza. Rano niektórzy, lekko senni przy śniadaniu, ożywili się podczas zabaw i gier integracyjno-poznawczych przeprowadzonych przez panią psycholog. Ostatnim punktem programu była prezentacja zawodu mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, podczas której chętni mieli niebywałą okazję poprowadzenia nowoczesnego ciągnika firmy Kubota.

Mamy nadzieję, że możliwość poznania szkoły od podszewki, jej klimatu oraz wypróbowania sił w każdym z proponowanych kierunków kształcenia ułatwi przyszłym absolwentom gimnazjum z Kowali Pańskich – Kolonii podjęcie właściwej decyzji o wyborze kierunku kształcenia.

materiał nadesłany, fotorelacja autorstwa Bogusława Janeczka oraz uczennicy klasy I TOR -  Sandry Zielińskiej

Tagi: , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.