Duda przed Trzaskowskim i Hołownią. Analiza wyników w mieście, powiecie i subregionie
W I turze wyborów prezydenckich w skali kraju zdecydowanie wygrał Andrzej Duda przed Rafałem Trzaskowskim i Szymonem Hołownią. W Wielkopolsce wschodniej można zauważyć prawidłowość, że w wyborach prezydenckich elektoraty PSL i SLD „odpłynęły” głównie, tak w mieście jak i w powiecie, do Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego. PiS (Andrzej Duda) nieznacznie zwiększył wynik względem wyborów z 2019 roku.
W niedzielę odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Wystartowało w niej 11 kandydatów. Zdecydowanie najlepszy wynik osiągnął Andrzej Duda (PiS), na którego głosowało 43,50% obywateli (8,450 mln). Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski (PO), którego poparło 30,46% wyborców (5,917 mln). Na trzeciego w prezydenckim wyścigu Szymona Hołownię głos oddało 13,87% głosujących (2,693 mln). W wyborach rekordowa była frekwencja, która wyniosła 63,97%.
A jakie wyniki padły w mieście, powiecie i subregionie?
Wielkopolska wschodnia od wielu lat uchodzi za bastion PiS w województwie. Powiaty koniński, kolski i turecki były przyczółkiem partii J. Kaczyńskiego w ekspansji na Wielkopolskę. W I turze wyborów prezydenckich PiS ponownie potwierdziło swoją supremację na scenie politycznej w tym subregionie.
Wyniki I tury w powiatach Wielkopolski wschodniej
| Kandydaci | turecki | kolski | koniński |
| Andrzej Duda | 58,13% | 59,94% | 59,79% |
| Rafał Trzaskowski | 19,56% | 19,23% | 18,08% |
| Szymon Hołownia | 12,20% | 10,32% | 12,22% |
| Krzysztof Bosak | 5,75% | 5,55% | 5,53% |
| Władysław Kosiniak-Kamysz | 2,29% | 2,88% | 2,13% |
| Robert Biedroń | 1,52% | 1,45% | 1,63% |
Jak można zauważyć rozkład głosów na poszczególnych kandydatów w powiatach Wielkopolski wschodniej praktycznie nie różnił się. Wyniki osiągnięte w powiatach różnią się naprawdę niewiele. Andrzej Duda najlepszy wynik osiągnął w powiecie konińskim. Rafał Trzaskowski najlepiej wypadł w powiecie tureckim. Szymon Hołownia z kolei najwyższy wynik osiągnął w powiecie kolskim.
Wyniki I tury w miastach powiatowych subregionu
| Kandydaci | Turek | Koło | Konin |
| Andrzej Duda | 45,07% | 45,85% | 41,46% |
| Rafał Trzaskowski | 30,25% | 30,59% | 34,20% |
| Szymon Hołownia | 14,77% | 13,09% | 14,09% |
| Krzysztof Bosak | 5,72% | 5,96% | 5,31% |
| Władysław Kosiniak-Kamysz | 1,59% | 1,84% | 1,79% |
| Robert Biedroń | 1,99% | 1,88% | 2,46% |
Porównując wyniki w miastach powiatowych Wielkopolski wschodniej zauważyć można, iż kolejność kandydatów została zachowana poza jednym wyjątkiem (w miastach R. Biedroń zamienił się miejscami z W. Kosiniakiem-Kamyszem). W zasadzie nie ma różnic w poszczególnych stolicach powiatów w wynikach kandydatów z miejsc 3-6.
Jedyna istotna różnica to wyniki Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego w samym Koninie. Zadziałała tutaj ogólnopolska prawidłowość, że im większe miasto tym lepszy wynik uzyskuje kandydat PO kosztem kandydata PiS. Niemniej wynik Rafała Trzaskowskiego nie jest specjalnie wyraźnie lepszy w Koninie niż w Kole czy Turku. Należy przede wszystkim podkreślić, że także w stolicy subregionu wygrał prezydent Duda. To o tyle jest niespodzianką, gdy przypomni się fakt, że w Koninie urząd prezydenta miasta piastuje samorządowiec z Platformy Obywatelskiej.
Wyniki w Turku i Kole są bardzo bliskie rezultatom osiągniętym w skali kraju.
Kto zyskał, kto stracił od jesieni 2019
W zasadzie nie powinno porównywać się wprost wyników wyborów prezydenckich z wyborami parlamentarnymi. Tym bardziej, iż jesienią 2019 r. w wyborach nie startowała ekipa Szymona Hołowni. Jednak dla wykazania, że między powiatami Wielkopolski wschodniej nie ma większych różnic jeśli chodzi o poparcie polityczne, to można pokusić się o takie zestawienie. Każdy z pozostałych 5 analizowanych kandydatów reprezentuje przecież ugrupowanie, które w wyborach parlamentarnych w 2019 r. brało udział.
Powiat turecki i miasto Turek
| powiat | turecki | miasto Turek | ||||||
| Kandydaci / ugrupowanie | 2020 | 2019 | zmiana | Kandydaci / ugrupowanie | 2020 | 2019 | zmiana | |
| Andrzej Duda / PiS | 58,13% | 56,65% | +1,48% | Andrzej Duda / PiS | 45,07% | 44,78% | +0,29% | |
| Rafał Trzaskowski / KO | 19,56% | 13,17% | +6,39% | Rafał Trzaskowski / KO | 30,25% | 19,32% | +10,93% | |
| Szymon Hołownia | 12,20% | —- | —- | Szymon Hołownia | 14,77% | —- | —- | |
| Krzysztof Bosak / Konfederacja | 5,75% | 5,48% | +0,27% | Krzysztof Bosak / Konfederacja | 5,72% | 5,58% | +0,14% | |
| Władysław Kosiniak-Kamysz / PSL | 2,29% | 14,30% | -12,01% | Władysław Kosiniak-Kamysz / PSL | 1,59% | 13,00% | -11,41% | |
| Robert Biedroń / SLD | 1,52% | 9,79% | -8,27% | Robert Biedroń / SLD | 1,99% | 16,52% | -14,53% | |
Można zauważyć prawidłowość, że w wyborach prezydenckich elektoraty PSL i SLD „odpłynęły” głównie, tak w mieście jak i w powiecie, do Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego. W powiecie nieznacznie, bo o 1,5% wzmocnił się Andrzej Duda (PiS).
Taką samą tendencję można zauważyć w powiatach kolskim i konińskim. Większe straty PSL w powiecie tureckim niż w dwóch pozostałych powiatach wynikają z tego, iż w 2019 rewelacyjny wynik w naszym powiecie zrobiła Anna Majda startująca z listy koniczynek
Powiat kolski i miasto Koło
| powiat | kolski | miasto Koło | ||||||
| Kandydaci / ugrupowanie | 2020 | 2019 | zmiana | Kandydaci / ugrupowanie | 2020 | 2019 | zmiana | |
| Andrzej Duda / PiS | 59,94% | 58,17% | +1,77% | Andrzej Duda / PiS | 45,85% | 44,72% | +1,13% | |
| Rafał Trzaskowski / KO | 19,23% | 15,12% | +4,11% | Rafał Trzaskowski / KO | 30,59% | 24,51% | +6,08% | |
| Szymon Hołownia | 10,32% | —- | —- | Szymon Hołownia | 13,09% | —- | —- | |
| Krzysztof Bosak / Konfederacja | 5,55% | 5,77% | -0,22% | Krzysztof Bosak / Konfederacja | 5,96% | 6,55% | -0,59% | |
| Władysław Kosiniak-Kamysz / PSL | 2,88% | 9,43% | -6,55% | Władysław Kosiniak-Kamysz / PSL | 1,84% | 7,46% | -5,62% | |
| Robert Biedroń / SLD | 1,45% | 11,09% | -9,64% | Robert Biedroń / SLD | 1,88% | 16,21% | -14,33% | |
Powiat koniński i miasto Konin
| powiat | koniński | miasto | Konin | |||||
| Kandydaci / ugrupowanie | 2020 | 2019 | zmiana | Kandydaci / ugrupowanie | 2020 | 2019 | zmiana | |
| Andrzej Duda / PiS | 59,79% | 59,12% | +0,67% | Andrzej Duda / PiS | 41,46% | 42,22% | -0,76% | |
| Rafał Trzaskowski / KO | 18,08% | 14,25% | +3,83% | Rafał Trzaskowski / KO | 34,20% | 27,68% | +6,52% | |
| Szymon Hołownia | 12,22% | —- | —- | Szymon Hołownia | 14,09% | —- | —- | |
| Krzysztof Bosak / Konfederacja | 5,53% | 5,40% | +0,13% | Krzysztof Bosak / Konfederacja | 5,31% | 5,42% | -0,11% | |
| Władysław Kosiniak-Kamysz / PSL | 2,13% | 10,02% | -7,89% | Władysław Kosiniak-Kamysz / PSL | 1,79% | 6,09% | -4,30% | |
| Robert Biedroń / SLD | 1,63% | 10,69% | -9,06% | Robert Biedroń / SLD | 2,46% | -17,95% | -20,41% |
Dariusz Młynarczyk


