“Życie trzeba konsumować małą łyżeczką…” – rozmowa z Urszulą Banasiak

Urszula Banasiak - Gospodyni Roku 2017

27 października nastąpiło ogłoszenie wyników plebiscytu Głosu Wielkopolskiego – Mistrzowie Agro Wielkopolski 2017. W kategorii Gospodyni Roku zwyciężczynią została pochodząca z Galewa, Urszula Banasiak. 

Do konkursu Urszula Banasiak zgłoszona została przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Turku, z którym na poziomie rolniczym współpracę rozpoczęła jeszcze przed rokiem dziewięćdziesiątym.

Pani Ula zawsze była bardzo aktywna i zaangażowana. Zawsze miała pomysły. Jej udział w konkursie był dla nas oczywisty. Ponadto przez ODR od 10 lat jest zgłaszana do konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Smaki Regionu” i co roku ma jakieś wyróżnienie – mówi kierownik ODR w Turku, Grażyna Jóźwiak. – Posiada cechy lidera, nie ma dla niej rzeczy, której nie można by było zrobić, a co najważniejsze umie współpracować – kontynuuje.

Najsympatyczniejsza Gospodyni pochodzi z rodziny rolniczej. Jest najstarszym z pięciorga dzieci i już jako małe dziecko pomagała w kole gospodyń, w którym udzielała się jej mama. Później trafiła do takiej rodziny, gdzie praca społeczna również nie była czymś obcym. Mówi, że miała to szczęście, iż wyszła za mąż za rolnika. Wieloletnia wiceprzewodnicząca KGW Galew i przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Brudzewie. I choć sama może pochwalić się wieloma sukcesami, to najchętniej mówi o innych, o swoich koleżankach z KGW.

Wszystkie ręce na pokład

Gmina Brudzew może pochwalić się sporą liczbą Kół Gospodyń Wiejskich. Z początku było ich 8, dzisiaj jest ich aż 11: Bierzmo – Olimpia, Brudzyń, Cichów, Chrząblice, Galew, Janiszew, Janów, Kolnica, Koźmin, Krwony, Tarnowa. Łącznie 220 członkiń. W każdym z kół można znaleźć panie niezwykle utalentowane, które potrafią haftować, wyszywać, gotować, piec, czesać, czy tworzyć rękodzieła

do tej pory odkrywam talenty koleżanekmówi Gospodyni Roku.

Nasze koła cały rok coś robią. Jak jedno koło coś robi, to inne przyjeżdżają do niego i biorą w tym udział. Podziwiam wszystkie kobiety, które przychodzą na te spotkania i wspaniale się bawią, a przy okazji dzielą się swoimi pomysłami z innymi – mówi pani Urszula.

Oprócz działalności kół funkcjonuje Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich, której Urszula Banasiak jest przewodniczącą. Rada współpracuje z GOK Wozownia, ze Stowarzyszeniem Brudzewianki i stowarzyszeniem Valentinus przy parafii w Galewie. Nad wszystkim czuwa wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski

no, bo wiadomo, że jak się coś na gminie dzieje, to musi być też i gospodarzmówi pani Ula.

Z pewnością paniom nie brakuje ochoty i chęci do spotkań. Widać to chociażby po ilości zapisanych stron i zdjęć w kronice, którą prowadzi pani Urszula. Informacje o Dniu Matki, Święcie Pieczonego Ziemniaka, Pożegnaniu lata, Wigiliach, Zapustach, Dniu Kobiet, a także liczne podziękowania, wycinki artykułów o organizowanych wydarzeniach oraz zdobytych wyróżnieniach i nagrodach w konkursach – naprawdę sporo tego.

Ponadto przy Radzie działa powołany w 2009 roku „Zespół Razem”, w skład którego wchodzą panie z kół gminnych. Ich ostatnią – szaloną akcją – mówi pani Urszula  – był Przepiśnik Powiatu Tureckiego, gdzie w 2 dni, panie przygotowały 34 przepisy z czego aż 27 znalazło się w Przepiśniku.

Koleżanki naprawdę się zaangażowały, potrawy zrobiły w domu, no i trzeba było zrobić zdjęcia i spisać przepisy.

Panie spotykają się w GOK, w OSP w Galewie, po mieszkaniach, czy też dzięki życzliwości pani Barbary Zielińskiej w świetlicy GOPS w Brudzewie. Same starają się finansować, a ich siłą jest bardzo duża frekwencja podczas organizowanych spotkań.

Przed nimi trzy wieczerze wigilijne, w tym ta organizowana przez WIR na około 1000 osób. Z gminy Brudzew będzie brało w niej około 50 pań. W tym roku zorganizowana zostanie… w Turku.

To co jest najważniejsze w całej tej działalności – to wspólny wkład wszystkich: kół, sołtysów, strażaków, radnych i to że wszyscy się szanują i współpracują – podkreśla pani Ula.

O nominacji

Nie zdawałam sobie sprawy, że to się tak daleko posunie. Wszystko wydarzyło się dla mnie w dobrym momencie, w dobrym czasie i jest to bardzo ważne, że mogłam przebywać i działać wśród takich osób.

W plebiscycie w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich wystartowały ponadto KGW z Chrząblic i Brudzynia, zgłoszone przez panią Ulę. Zajęły drugie i trzecie miejsce w powiecie. Wygrało KGW z Tokar w gm. Kawęczyn.

Marzenia i plany

Zapytana o marzenia mówi – zdrowie i tylko zdrowie. Jestem dyspozycyjna, wsiądę w samochód, mam dużo pomocy od bliskich. A plany? Plany łączą się ze zdrowiem, jak będzie zdrowie, to plany same się piszą, co rusz ktoś dzwoni z jakimś pomysłem, propozycją. No i chciałabym bardziej w domu się urządzić, uporządkować (śmiech).

W plany wpisuje się z pewnością pracownia chleba, w której odbywać się będą warsztaty. Skąd taki pomysł? Otóż specjalnością pani Uli jest chleb z mąki żytniej, wypiekany na zakwasie, z dodatkiem maślanki. Zdobywca wielu nagród w konkursach. Gospodyni piecze chleb na różne okazje i te rodzinne, i te gminne. A piecze tak, że palce lizać!

Zaczęłam piec chleb, bo wychowałam 5 dzieci. Wpierw podglądałam teściową, później pytałam się różnych zaufanych osób, ale nie wszystko zdradzali i musiałam sama do tego dochodzić. No bo trochę tajemnicy trzeba mieć we wszystkim, jak w życiu rodzinnym. Nie można wszystkiego pokazać, bo tajemnicą sukcesu jest praca i milczenie.

Mówi, że życie trzeba konsumować małą łyżeczką, cieszyć się drobnymi sprawami – co można jak sama przyznaje uznać za jej motto życiowe.

Wygrana w plebiscycie zauważona została także na ostatniej sesji Rady Gminy Brudzew, gdzie radna Teresa Grzelka, poinformowała wszystkich o zajęciu przez Urszulę Banasiak pierwszego miejsca w konkursie.

Radna, a zarazem członkini „Zespołu Razem” zapytana jaką przewodniczącą jest Urszula Banasiak odpowiada

dobrą, nie pozwalamy jej zrezygnować, motywujemy ją z koleżankami, wspieramy, bez niej nie byłoby to samo.

Gospodyni Roku 2017, zdobywczyni 920 głosów, Urszula Banasiak odebrała medal i tytuł Mistrza Agro, 27 października w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Medal wręczał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Tuż przed samą finałową galą pani Urszula Banasiak, wraz z radną Teresą Grzelką i Andrzejem Jóźwiakiem, spotkała się w departamencie rolnictwa z dyrektorem Dariuszem Młynarczykiem. Rozmowa koncentrowała się wokół możliwości wspierania KGW w ramach programu Wielkopolska Odnowy Wsi. Być może to spotkanie okaże się pierwszym krokiem do wydania kroniki o inicjatywach i osiągnięciach brudzewskich kół gospodyń wiejskich. Zobaczymy, czas pokaże…

 


Tagi: , , , , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.