Koniec ery doświadczonych wójtów? Kto nie będzie mógł startować?

wybory samorządowe 2018

Czy w aż 7 gminach powiatu dojdzie do zmiany na stanowisku wójta/burmistrza?

Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi zmiany w Kodeksie wyborczym i przeforsuje dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to będzie oznaczało polityczne trzęsienie ziemi w wielu gminach w Polsce. Zwłaszcza jeśli zmiany miałyby wejść od razu i obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych. Takie rozwiązanie na pewno byłoby sprzeczne z Konstytucją RP, ale PiS przez ostatni rok pokazało, że z obowiązującym porządkiem prawnym nie liczy się zupełnie.

Jarosław Kaczyński:

Zmiany w ordynacji wyborczej, zakładające m.in. wprowadzenie kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów wejdą w życie od razu. Prezes PiS w ten weekend ostatecznie przeciął spekulacje.
Co takie rozwiązanie oznaczałoby dla wyborów w powiecie tureckim? Na dziewięć gmin w powiecie w aż siedmiu z nich dotychczas urzędujący wójtowie/burmistrzowie nie mogliby startować w wyborach. Jedynie burmistrz Turku i wójt Malanowa mogliby ubiegać się o reelekcję. Pozostali zmuszeni zostaliby do zakończenia swojej kariery samorządowej. Pozostałby im jedynie start w wyborach do rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.

Gmina Władysławów – Krzysztof Zając

W gminie Władysławów w wyborach na urząd wójta wystartuje najprawdopodobniej Piotr Szewczyński (PiS). Czy Daniel Kusz (PSL) ponownie będzie ubiegał się o wójtowski fotel? Wykluczyć nie można, ale ...
Prawdopodobny jest też start kogoś z klanu Milingów.

Gmina Turek – Karol Mikołajczyk

Przy absencji w wyborach Karola Mikołajczyka (TS) prawie pewny wydaje się start Ireneusza Kolendy (prezes struktur powiatowych TS). O poparcie PiS od ponad roku zabiega Edward Końciak. Najpoważniejszym jednak kandydatem byłby Jerzy Zygmunt (dyrektor gimnazjum w Słodkowie), gdyby tylko zdecydował się startować.

Gmina Brudzew – Cezary Krasowski

W Brudzewie o schedę po Cezarym Krasowskim mogą się ubiegać: Mateusz Kaszyński, Władysław Karski (LPS), Paweł Jacaszek (obecny zastępca wójta).

Gmina Przykona – Mirosław Broniszewski

W Przykonie rywalizacja może być bardzo zacięta. W wyborach na pewno wystartuje Zbigniew Bartosik (RiP, były starosta). Swoich aspiracji nie kryje również obecny przewodniczący rady gminy Stanisław Bryl.

Gmina i Miasto Dobra – Andrzej Piątkowski

Pewny jest start Tadeusza Geblera (PSL), niewykluczone, iż z poparciem PiS. W wyborach wystartuje też zapewne Jacek Gajewski, obecny zastępca burmistrza Piątkowskiego. Nad decyzją o kandydowaniu zastanawia się też radny Michał Ignaczak (ZT). PiS może jednak wystawić własnego kandydata. Czy będzie to Sławomir Kosobudzki?

Gmina i Miasto Tuliszków – Grzegorz Ciesielski

W wyborach wystartuje najprawdopodobniej Mariusz Seńko (PSL). Z ramienia PiS przymierzany jest Tadeusz Wawrzyniak. Czarnym koniem może się okazać Mirosław Rojek, jeżeli zdecydowałby się startować.

W gminie Tuliszków prężnie działa Stowarzyszenie Forum Kobiet. Gdyby zdecydowało wystawić swoją kandydatkę, to ...

Gmina Kawęczyn – Jan Nowak

Do wyborów szykuje się Rafał Gil (PSL), ale największe szanse będzie miał nominat wskazany przez obecnego wójta Jana Nowaka. W tym planie mógłby jedynie przeszkodzić Ryszard Bartosik, ale trudno zakładać, że poseł zdecydowałby się walczyć o wójtowski fotel.

Miasto Turek – Romuald Antosik

Mój kandydat to:

This poll is closed! Poll activity:
Start date 22-01-2017 11:29:26
End date 31-01-2017 23:59:59
Poll Results:
Kto nowym burmistrzem Turku?

Gmina Malanów – Sławomir Prentczyński

Mój kandydat to:

This poll is closed! Poll activity:
Start date 22-01-2017 10:29:26
End date 31-01-2017 23:59:59
Poll Results:
Kto będzie wójtem Malanowa?

Tagi: , , , , , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


 • ptak

  Na Przykonie wystarczy by na Wójta nie mogła startowac osoba będąca naczelnikiem czyli osoba przywieziona przez ĶW PZPR w Koninie!!!

 • l

  Prentczyński to dobry gospodarz. Zaorał już niemal całą gminę

 • ?????

  A ten Poseł Nowak to jakiś bidula, że biura nie może otworzyć? Jak On traktuje Turek? PO jakoś tak dziadują czy co?

 • biogaz

  Czemu kasujecie komentarze???

  • Turek24.com.pl

   Żaden komentarz jak dotąd nie został skasowany.

 • zorientowany

  Myślę, że w Malanowie będzie niespodzianka. A zamiesza Janusz Frątczak, obecnie zastępca Wójta Gminy Ceków-Kolonia. Obserwuję od poprzednich wyborów Gminę Ceków, gdzie dwóch młodych chłopaków wyprowadziło na prostą finanse i to dzisiaj gmina Ceków jest liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i w inwestycjach.

 • Name

  W Malanowie Gerard bez szans. Pomijam milczeniem szkalujące “komentarze” po wyborach, chyba teraz się uspokoił. W gminie zapanowała normalność i ludzie tak szybko się jej nie pozbędą. Poza tym on też według tych nowych reguł nie mógłby kandydować.

  • Urzedniczka

   Ha ha normalność zapanowała . Szok jak nie popieram Pisu to jedyna rzecz która w Malanowie jest potrzebna. Jeśli będzie chciał startować to na pewno wygra wystarczy tylko zobaczyć co se na wsi mówi. Czas na zmiany i to panu panie vice nie pomoże ze pan komentarze pisze. Jak Były wójt wystartuje to wygra. oby tylko chciał startować. Niech obecny wójt przejedzie się po wsiach i popyta co ludzie mówią.

 • kerut

  Zagłosuję na tego, który zagwarantuje zwolnienie nieudacznika Tadeusza

 • Antoni

  Kilku będzie miało mega problem. Chodzą słuchy, że TS przymierzał się do wystawienia Mikołajczyka w wyborach na burmistrza Turku.

  • bebe

   To musisz na ZUS

 • karski

  A dlaczego sonda jest tylko dla Turku i Malanowa?

  • Turek24.com.pl

   Sondę internetową proszę traktować jako zabawę. Takie głosowanie nie jest reprezentatywne 😉
   Sondy dodaliśmy dla Turku i Malanowa, gdyż w tych gminach obecni włodarze będą mogli ubiegać się o reelekcję. W przyszłości będziemy publikować sondy na wiele różnych tematów, w tym również wyborcze.

 • kolo

  W Turku może być ciekawie, chociaż niektórzy powiedzą, że nie ma na kogo głosować. Jak zawsze w wyborach.
  Antosik – jedno wielkie rozczarowanie i porażka na całej linii
  Groblica – może i merytoryczny, ale mało medialny i jak na razie mało wyrazisty, zbyt zachowawczy
  Kałużny – a kto to jest??? ten magazynier z kopalni??
  Rybarski – prezesura kopalni pomoże czy zaszkodzi? Dla pracowników niby był w porządku, ale teraz jest niewidoczny

 • samozwańczy politolog

  Będzie się działo. Może żaden się nie ostać. Antosik jak tak dalej pójdzie, to do drugiej tury nawet nie wejdzie. Już większe szanse będzie miał na ponowny wybór Prentczyński, ale łatwo mieć nie będzie.

  We Władysławowie Szewczyński bez szans. W gm. Turek rzeczywiście dobrze jakby wystartował ktoś pokroju dyrektora gimnazjum. W Brudzewie chyba największe szanse będzie miał Kaszyński. W Przykonie Bartosik nie będzie miał tak łatwo jak mu się wydaje.
  Najciekawsze wybory będą w Dobrej i Tuliszkowie.

  • belfer

   Ty żeś politolog jak z koziej dupy trąbka. Antosik drugą turę to ma pewną. W końcu to jest urzędujący burmistrz. Wszyscy urzędnicy będą na niego głosować. Pytanie czy przy takim zestawie kandydatów będzie miał szansę? Musiałby ostro się wziąć do roboty, a to chyba nie za bardzo leży w jego naturze.
   Nie wykluczam, że na poziomie miasta niektóre ugrupowania mogą się dogadywać kogo poprą na burmistrza. Nie wykluczałbym sytuacji, w której TS mógłby się dogadać z PO.
   Bardziej mnie interesuje czy poseł do końca będzie popierał Antosika – hehe hehe
Kalendarz wydarzeń

« Marzec 2018 » loading...
PWŚCPSN
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20
21
22
27
28
29
30
31
1
pt 23

Kino TUR. Kobiety mafii

23 marca - 26 marca

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.