Batalion WOT będzie stacjonował jednak w Kleczewie, a nie w Turku

Batalion WOT będzie jednak stacjonował w Kleczewie, a nie w b. Domu Dziecka w Turku; od lewej: Ryszard Brtosik, mariusz Seńko

Na przełomie lat 2017/2018 nieruchomość po byłym Domu Dziecka w Turku przekazano nieodpłatnie na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomysł forsował politycznie poseł Ryszard Bartosik (PiS). Od strony formalnej sprawę pilotował ówczesny starosta Mariusz Seńko (PSL) wraz z wicestarostą Dariuszem Kałużnym (PiS). Dzisiaj już wiadomo, że batalion WOT, który miał stacjonować w Turku, rezydować będzie w Kleczewie.

Rok temu, we wrześniu 2020 r. WOT nabyły budynek po byłym gimnazjum w Kleczewie. Za nieruchomość wojsko zapłaciło 1,5 mln złotych. W najbliższy weekend do Kleczewa przyjedzie ponad setka żołnierzy ze 124 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Śremu. Terytorialski odbędę tam tzw. ćwiczenia rotacyjne, które muszą przeprowadzać co miesiąc. Major Marcin Misiak, oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, poinformował, że batalion tworzony we wschodniej Wielkopolsce ostatecznie stacjonować będzie w Kleczewie, a nie w Turku. W byłym Domu Dziecka osiedli się jedynie dowództwo batalionu. Kiedy? Nie wiadomo.

Dom Dziecka PSL z PiSem przekazało na rzecz WOT za darmo

Przypomnijmy, że latem w 2017 r. były Dom Dziecka rzeczoznawcy wycenili na ok. 5 mln złotych. Jesienią 2017 r. ówczesna koalicja rządząca w powiecie tureckim (PSL/PiS) zdecydowała się przekazać nieruchomość w drodze darowizny. Miał tam stacjonować batalion WOT. Wcześniej starosta Mariusz Seńko przeforsował na zarządzie, by pozytywnie odpowiedzieć na apel posła Ryszarda Bartosika, by nieodpłatnie przekazać Dom Dziecka na rzecz WOT. Pisaliśmy o tym na Turek24 w artykule Dom Dziecka. Powiat za darmo wyzbywa się nieruchomości o wielomilionowej wartości.

Platforma i SLD były przeciw

Przeciwko takiej decyzji na sesji rady powiatu ostro protestował były starosta, ówczesny radny PO Dariusz Młynarczyk:

Oddawanie nieruchomości o wielomilionowej wartości w formie darowizny jest działaniem na szkodę powiatu. Gdyby Dom Dziecka był przekazywany polskiej armii, to można by szukać usprawiedliwienia dla tej decyzji. WOT jest jednak, jak mówił prezydent Duda, prywatną armią Macierewicza. Nabór do WOT jest prowadzony także wśród środowisk faszystowskich takich jak ON-R – przestrzegał Młynarczyk.

Krytycznie wypowiadał się także lider SLD Marian Marczewski, zwracając się do starosty. Armia zawsze znajdzie usprawiedliwienie, że ten obiekt jest jej niezbędny, na przykład na magazyn „kalesonów antypancernych” – ironizował lider SLD. Popełnia pan grzech śmiertelny, takich rzeczy się po prostu nie robi.

Czy tylko Ryszard Bartosik i Mariusz Seńko wyszli na frajerów?

Pomysł posła Bartosika i starosty Seńko oficjalnie poparło wówczas Towarzystwo Samorządowe. Burmistrz Antosik na sesji rady miasta wyraził się, iż ma podobne stanowisko do TS.

30 stycznia 2018 r. odbyło się oficjalne podpisanie  umowy darowizny pomiędzy reprezentantami powiatu tureckiego: starostą Mariuszem Seńko (PSL), wicestarostą Dariuszem Kałużnym (PiS) a Markiem Benecem – przedstawicielem Skarbu Państwa – Ministerstwa Obrony Narodowej – Wojskowego Zarządu Infrastruktury w Poznaniu.

Minęły cztery lata, a były Dom Dziecka niszczeje w dalszym ciągu.

 

 


Tagi: , , , , ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.