Blisko 200 mln zł zainwestuje ZE PAK w farmę fotowoltaiczną w gm. Brudzew

Farma fotowoltaiczna

Na powierzchni blisko 100 ha terenów  ZE PAK wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MWp. Inwestor usytuuje słoneczną elektrownię w gm. Brudzew na zrekultywowanych terenach po byłej KWB Adamów. Koszt inwestycji wyniesie blisko 200 mln zł (163,8 mln zł netto).

Wczoraj ZE PAK podpisał umowę z konsorcjum firm Esoleo i PAK Serwis na budowę farmy fotowoltaicznej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Spółka Esoleo należy do Grupy Cyfrowego Polsatu. W na terenie gminy Brudzew powstanie największa w Polsce elektrownia słoneczna. Farmę fotowoltaiczną budować będzie w ramach konsorcjum spółka-córka ZE PAK, czyli PAK Serwis. Pozwoli to jej pozyskać kwalifikacje, doświadczenie oraz referencje, które pomogą jej ubiegać się o udział w kolejnych realizacjach dużych projektów fotowoltaicznych na terenie całej Polski.

Budowa przez ZEPAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski jakim jest Wschodnia Wielkopolska. To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno – węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora – powiedział Piotr Woźny, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

W umowie strony ustaliły termin zakończenia inwestycji na sierpień 2021 r. Moc farmy fotowoltaicznej w Brudzewie (70 MWp) będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Komunikat ZE PAK S.A.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA („Spółka”), informuje o podpisaniu w dniu 23 września 2020 roku umowy z konsorcjum firm ESOLEO Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz Przedsiębiorstwo Remontowe PAK SERWIS Sp. z o.o. z siedzibą w Koninie („Konsorcjum Wykonawców”), dotyczącej realizacji w formule „pod klucz” zadania inwestycyjnego pod nazwą „Transformacja energetyczna w regionie – budowa farmy fotowoltaicznej na rekultywowanych terenach Kopalni Adamów o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” („Umowa”).

Przedmiotem Umowy jest zaprojektowanie, montaż i przekazanie do eksploatacji zgodnie z postanowieniami Umowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Konsorcjum Wykonawców przedmiotu Umowy zostało wyłonione po przeprowadzeniu przez Spółkę postępowania przetargowego.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 70 MWp zostanie wybudowana na działkach o powierzchni ok. 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano w procesie wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową. Teren znajduje się w granicach administracyjnych gminy Brudzew. Lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej podyktowana została m. in. bliskością istniejącego układu wyprowadzenia mocy.

Zgodnie z podpisaną Umową, wynagrodzenie Konsorcjum Wykonawców za wykonanie przedmiotu Umowy zostało określone na kwotę netto 163,8 mln złotych, a termin przekazania do wstępnej eksploatacji ustalono na sierpień 2021 roku. Łączny limit wszystkich kar umownych z jakiegokolwiek tytułu wynosi maksymalnie 25% ceny Umowy netto.

Pozostałe zapisy Umowy nie odbiegają w sposób istotny od stosowanych w tego typu umowach. Aby Umowa mogła zacząć obowiązywać konieczna jest jeszcze zgoda Rady Nadzorczej Spółki.

O tej inwestycji pisaliśmy na stronach Turek24 już dwa lata temu —> Brudzew. ZE PAK zainwestuje w wielką farmę fotowoltaiczną 200 mln zł. Teraz nadszedł czas realizacji. Inwestycja ZE PAK wpisuje się w ideę Wielkopolskiej Doliny Energii.


Tagi: ,

« Październik 2020 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
śr 21

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.