Brudzew. Zespół RAZEM na jarmarku kulturowym w Licheniu

Brudzew. Zespół Razem na jarmarku kulturowym w Licheniu

8 – 9 września w Licheniu Starym już po raz ósmy odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Gminę Brudzew reprezentował Zespół „RAZEM” KGW. Patronat honorowy nad uczestnictwem i wyjazdem gospodyń objęła radna powiatu tureckiego Barbara Zielińska. W skład zespołu weszły: Anna Rosiak, Teresa Grzelka, Małgorzata Kwaśna, Marianna Ostrowska, Czesława Modrzejewska, Gertruda Karska, Halina Pietruszka, Nikola Zając oraz Urszula Banasiak.  

W programie pierwszego dnia jarmarku znalazł się konkurs twórczości artystycznej oraz kulinarny na potrawy z kapusty i najlepsze ciasta. A że gospodynie z gm. Brudzew lubią i potrafią gotować zgłoszono sześć potraw z kapustą  oraz dwa ciasta.

Uznanie jury zdobyła surówka „modra”, którą wykonała Anna Rosiak. Potrawy z kapusty oceniała komisja w składzie m.in. Jakub Kuroń, Elżbieta Dryjańska. Gospodyni zajęła również VI miejsce w kategorii ciasta – tutaj zrobiła pączki. Wyróżnienie trafiło do Haliny Pietruszki, która przygotowała ciasto z brzoskwiniami.

Tegoroczny zjazd był objęty honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama została również poproszona o objęcie patronatem prac pt. „Gospodyni w niepodległej Polsce, pamięć i tożsamość”.

Zespół RAZEM przygotował wystawę nawiązującą do tematyki konkursu. Wystawa cieszyła się uznaniem wśród organizatorów konkursu.

Nasze stoisko było pięknie przystrojone kwiatami i darami jesieni. Panie prezentowały się też ładnie. Podkreśliłyśmy naszą gminę i powiat turecki.

RAZEM na turnieju piłki nożnej

Tego dnia organizatorzy zjazdu przygotowali ponadto turniej piłki nożnej gospodyń o puchar „Ministra Rolnictwa”. Uczestniczyły w nim KGW z różnych stron Polski a wśród nich także zespół “RAZEM”. W skład drużyny zespołu weszły: Anna Rosiak, Teresa Grzelka, Małgorzata Kwaśna, Marianna Ostrowska, Czesława Modrzejewska, Gertruda Kwaśna, Nikola Zając i Urszula Banasiak, oraz dwie gospodynie z powiatu średzkiego.

Nasza drużyna to panie 60 plus, ale miałyśmy odwagę na udział w turnieju i zmierzenie się z młodszymi, i sprawniejszymi zawodniczkami. Dzięki naszym koleżankom – Nikoli Zając, Getrudzie Karskiej, Ani Rosiak i koleżankom z Zielniczek mecz wygrałyśmy. Puchar Ministra z I m-ce był nasz.

Wspólna modlitwa KGW

Po tak aktywnie zakończonym dniu, kolejny dzień upłynął na modlitwie.

9 września autokarem 50-osobowym wyruszyłyśmy na uroczystą mszę św. w Bazylice Licheńskiej. Wraz z innymi kołami gospodyń wiejskich barwnym korowodem zmierzałyśmy znad jeziora Licheńskiego w kierunku Bazyliki. Odwiedziłyśmy Grąblin- odprawiając drogę krzyżową. Po uroczystej mszy odmówiłyśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego i uroczyście zakończono pielgrzymkę przy pomniku Jana Pawła II.

Zarząd Gminnej Rady KGW pragnie serdecznie podziękować za wsparcie przez GOK Wozownia w Kolnicy oraz panom, którzy nam pomogli, jak co roku. Są to: Bogumił Rosiak, Jan Kwaśny, Stanisław Modrzejewski i Jarosław Karski.

Urszula Banasiak

Przepisy na nagrodzone oraz wyróżnione potrawy i ciasta znajdziecie w kategorii Serwisy specjalne, w zakładce Smaczne bo swojskie.

Tagi: , ,

Kalendarz wydarzeń

« Czerwiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pon 24

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
pon 24

Kino TUR. Panda i banda

21 czerwca - 24 czerwca
pon 24

Kino TUR. Trzy kroki od siebie

21 czerwca - 24 czerwca
pt 28

Kino TUR. Aladyn

28 czerwca - 1 lipca
pt 28

Kino TUR. John Wick 3

28 czerwca - 1 lipca
sob 29

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.