Chód sportowy to dyscyplina, która w Polsce stała się rozpoznawalna dzięki sukcesom kilkukrotnego złotego medalisty olimpijskiego, czyli Roberta Korzeniowskiego. Dla wielu osób jednak zasady tej konkurencji nie są do końca jasne. Czy w chodzie sportowym wystarczy tylko szybko przemieszczać się? Czy potrzebna jest odpowiednia technika? W chodziarstwie obowiązują ściśle określone zasady dotyczące wykonywanych przez zawodników ruchów, a za ich złamanie grozi ostrzeżenie, a nawet dyskwalifikacja. Co więc warto wiedzieć na temat chodu sportowego? Podpowiadamy.
Chód sportowy jest dyscypliną, która zaliczana jest do konkurencji lekkoatletycznych. Polega na pokonaniu określonej trasy chodem. Żeby jednak taką trasę pokonać prawidłowo, chodziarz musi znać przepisy dotyczące chodu sportowego. Nakazują one mu między innymi utrzymywanie ciągłego kontaktu z podłożem. Oznacza to, że zawsze jedna ze stóp musi dotykać podłoża. Celem tej zasady jest uniemożliwienie zawodnikom pokonywania trasy biegiem. Jak informują specjaliści, którzy prowadzą stronę: https://rankinglegalnych.pl/ chód sportowy rozgrywany jest zarówno na bieżniach stadionów w przypadku krótkich dystansów, ale także na przykład na ulicach miast.
Mężczyźni mogą startować na dystansach 5000 metrów, które organizowane są w halach, a także 20, 35 i 50 km. Dla kobiet z kolei przewidziane są w hali dystanse na 3000 metrów, a na ulicach miast 20 km. Chód sportowy to dyscyplina, którą interesują się nie tylko dorośli, ale również młodzież. Dlatego juniorzy młodsi startują na dystanse 10 000 m a juniorki młodsze na 5000 m.
Najważniejsze zasadą chodu sportowego jest ta dotycząca konieczności utrzymywania stałego kontaktu z podłożem jednej stopy oraz utrzymywania wyprostów w stawie kolanowym nogi wykrocznej. W przypadku kiedy zawodnik nie będzie przestrzegał podczas zawodów odpowiedniej techniki i będzie poruszał się w sposób przypominający bardziej bieg niż chód, wówczas będzie on ostrzeżony. Taki zawodnik może otrzymać trzy oficjalne ostrzeżenia, a następnie jest dyskwalifikowany. Dlatego sędziowie zwracają szczególną uwagę na to, czy zawodnicy dbają o prawidłową technikę chodu. W związku z tym specjaliści tacy są rozmieszczeni wzdłuż całej trasy zawodów.
Wbrew pozorom opanowanie chodu sportowego nie jest prostym zadaniem, ponieważ dyscyplina ta wymaga świetnej koordynacji ruchowej, a także siły mięśniowej. Chodziarz powinien zwrócić uwagę na to, by jego ciężar ciała był właściwie rozłożony, aby móc utrzymać stabilność i płynność ruchów podczas chodzenia. Ważne jest także efektywne wykorzystywanie pracy ramion ze względu na to, że to one mogą pomóc w utrzymaniu tempa i równowagi. Niezwykle istotne jest też harmonijne poruszanie biodrami. Tylko osiągnięcie płynności i efektywności w chodzie, pozwala zawodnikom na rozwijanie większych prędkości.