Coś się kończy, coś się zaczyna…

Adam Szejnfeld

Znakomita część, jeśli nie większość, prawa obowiązującego w Polsce powstaje w Brukseli. Każdego dnia osoby prowadzące działalność gospodarczą w naszym kraju na własnej skórze przekonują się, jak istotne są dla nich regulacje przyjmowane na poziomie Unii Europejskiej. Zakończona właśnie kadencja Parlamentu Europejskiego 2014-2019, jak również zbliżający się wielkimi krokami finał prac Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera, to doskonały moment, by nie tylko podsumować sukcesy i porażki ostatnich lat, ale również zastanowić się nad najważniejszymi wyzwaniami, przed jakimi obecnie stoi Unia Europejska.

Oczywiście nie da się podsumować 5 lat pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych ważnych instytucji, jak Komisja i Rada Europejska, w kilkunastu zdaniach niniejszego tekstu. Dotknę więc przykładowo jedynie kilku spraw.

Sukcesy Parlamentu Europejskiego w kadencji 2014-2019

Niewątpliwie jednym z często podnoszonych osiągnięć Parlamentu Europejskiego – odczuwalnym dla zarówno dla milionów zwykłych obywateli Unii Europejskiej, jak i przedsiębiorców – jest skuteczne doprowadzenie do całkowitego zniesienia opłat roamingowych. Równie ważne są nowe regulacje, dzięki którym znacznie tańsze będą płatności transgraniczne związane z wymianą walut, czy też o rozwiązaniach dla przedsiębiorców oraz firm, które mają umożliwić zarejestrowanie działalności w innym kraju unijnym przez Internet bez potrzeby osobistego stawiania się przed urzędami. To niewątpliwe walory zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż Parlament Europejski zatwierdził niezwykle ważne umowy handlowe z czołowymi gospodarkami świata, m.in. Japonią, Kanadą, Wietnamem i Singapurem. Porozumienia te otwierają nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw. Niestety bardzo często są błędnie odbierane jako porozumienia mające służyć wielkim korporacjom czy międzynarodowym koncernom. De facto jednak służą one MŚP. Nie posiadają one wystarczających zasobów, żeby przebrnąć przez gąszcz regulacji związanych z handlem z pozaeuropejskimi krajami trzecimi. To skutecznie zniechęca wielu do wyjścia poza granice własnego państwa.

Porażki Parlamentu Europejskiego w kadencji 2014-2019

Niestety dużą porażką Parlamentu Europejskiego było wspieranie w ostatnich latach protekcjonistycznych działań niektórych państw członkowskich. Próbują one ograniczyć dostęp podmiotów z innych krajów do własnego rynku. W szczególności chodzi tutaj o dyrektywę o pracownikach delegowanych, czy też tzw. Pakiet Mobilności regulujący system pracy kierowców samochodów ciężarowych. Równie istotnym problemem jest pogłębiająca się asymetria między prawami pracowników i pracodawców. Potrzeby przedsiębiorców, potrzeby ludzi biznesu nie są wystarczająco uwzględniane na poziomie europejskim. Instytucje UE powinny w większym stopniu promować przedsiębiorczość, walczyć z negatywnymi stereotypami i budować społeczną przychylność dla tworzących miejsca pracy.

Priorytety na nową kadencję

Początek nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie stał jednak pod znakiem negocjacji nowych Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Nie udało się bowiem zamknąć wszystkich tematów przed majowymi wyborami. Nadal priorytetowo traktowane będą z pewnością kwestie związane ze środowiskiem i zmianami klimatycznymi. Oczywiście, nie można także zapomnieć o Brexicie – ogromnym wyzwaniem będzie wypracowanie ram przyszłej współpracy z Wielką Brytanią poza Wspólnotą. W zależności od wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku, na pewno jednym z tematów, którymi będzie zajmowała się Bruksela, będą relacje handlowe z USA.

Niewątpliwie najważniejszym zadaniem Parlamentu Europejskiego w pierwszym półroczu nowej kadencji będzie także zatwierdzenie składu nowej Komisji Europejskiej. Jeszcze w lipcu powinien zostać wybrany bowiem przewodniczący tejże instytucji. Na przełomie września i października odbędą się natomiast wysłuchania kandydatów na komisarzy przed przedmiotowo właściwymi komisjami parlamentarnymi. Oczywiście kluczowy będzie również nowy plan prac Komisji Europejskiej, który wytyczy kierunku działalności legislacyjnej Parlamentu Europejskiego w najbliższych pięciu latach.

Czas pokaże, w jakim stopniu odnowione instytucje Unii Europejskiej będą w stanie uwzględnić potrzeby i oczekiwania osób prowadzących działalność gospodarczą na Starym Kontynencie, w tym przede wszystkim mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które tworzą trzon europejskiej gospodarki.

Adam Szejnfeld
Poseł do Parlamentu Europejskiego

  • www.szejnfeld.pl
  • www.kobiecastronazycia.pl
  • www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
  • www.twitter.com/szejnfeld
  • www.instagram.com/szejnfeld/

Tagi: ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
pt 19

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
pt 19

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca
pt 26

Kino TUR. Anna

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.