Czy PiS, w tym Waldemar Buda, jest za budową kolei Turek – Łódź?

Kolej w Turku

Konferencja prasowa Tomasza Nowaka i Dariusza Młynarczyka (15.02.2019)Blisko trzy lata temu w Koninie, jako pierwszy publicznie zgłosiłem pomysł budowy linii kolejowej z Konina do Turku i dalej przez Uniejów do Łodzi. Dzięki temu odpowiednie zapisy znalazły się w nowej strategii rozwoju województwa wielkopolskiego. W sejmiku decyzje podejmuje koalicja PO/PSL. O odcinek kolei z Łodzi do Uniejowa powinien zadbać łódzki sejmik, w którym rządzi PiS. Z Łodzią związany jest Waldemar Buda, rodowity turkowianin, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poseł PiS.

Turek jest miastem wykluczonym komunikacyjne, jeżeli weźmie się po uwagę infrastrukturę kolejową. Jest JEDYNYM miastem powiatowym w Wielkopolsce bez dostępu do linii kolejowej – JEDYNYM! Budowa linii kolejowej z Konina do Turku będzie impulsem rozwojowym dla tej części Wielkopolski wschodniej. Docelowo nie powinna jednak kończyć się w naszym mieście, być tzw. ślepym torem. Dlatego proponowałem dalszy jej ciąg do Uniejowa i dalej do Łodzi. Uniejów to uzdrowisko, do którego licznie przybywają mieszkańcy Łodzi i nie tylko. Połączenie Łódź – Uniejów miałoby sporą szansę na generowanie dużego ruchu pasażerskiego. Linia z Poznania przez Konin, Turek i dalej do Łodzi byłaby najkrótszą linią łączącą oba miasta wojewódzkie. Moim zdaniem w tym tkwi jej największy potencjał.

Temat linii kolejowej do Turku podchwyciło Prawo i Sprawiedliwość w wyborczej kampanii samorządowej (2018) oraz parlamentarnej (2019). Rządowy program Kolej Plus przewiduje jedynie odcinek Konin – Turek. Ani poseł Bartosik, ani jego formacja nie wypowiadają się co dalej? Dlatego nie wiadomo do końca jakie są prawdziwe intencje Prawa i Sprawiedliwości. Czy PiS traktuje temat kolei do Turku wyłącznie politycznie i pijarowo na użytek kampanii wyborczych?

Czy Waldemar Buda, czy PiS, jest za faktycznym włączeniem Turku w infrastrukturę kolejową?

Być może PiS faktycznie chce zapobiec dalszemu wykluczeniu kolejowemu Turku. Jeżeli nie jest to tylko projekt pijarowy, to ta formacja powinna rozpocząć w łódzkim sejmiku debatę oraz przygotowania do projektu Łódź – Uniejów – Turek. PiS powinno zrobić to, o co zadbała Platforma Obywatelska w wielkopolskim sejmiku.

W samorządzie województwa łódzkiego samodzielnie rządzi PiS. Posłem z Łodzi jest rodowity turkowianin Waldemar Buda. Sam przyznaje się do związków z naszym miastem. Tutaj mieszkał aż do rozpoczęcia studiów. W wyborach samorządowych był kandydatem PiS na prezydenta Łodzi. Obecnie jest wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest więc politykiem o wiele bardziej wpływowym i o znacznie większym ciężarze gatunkowym niż Ryszard Bartosik. Należy więc postawić pytanie:

Czy Waldemar Buda, czy PiS jest za faktycznym włączeniem Turku w infrastrukturę kolejową? Jeżeli tak, to niech rozpocznie debatę i przygotowania, by linia kolejowa Konin – Turek nie kończyła się w naszym mieście. Najsensowniejszym rozwiązaniem jest jej dalszy ciąg do Uniejowa i do Łodzi. Czy PiS, posłowie Buda i Bartosik, są za takim rozwiązaniem?

Warto wspomnieć jeszcze, że podczas jesiennej wizyty w Turku marszałka Marka Woźniaka (PO) pojawiła się koncepcja poprowadzenia linii kolejowej z Turku do Opatówka. W ten sposób mielibyśmy połączenie i z Koninem i z Kaliszem. Jeżeli PiS zrejteruje i nie podejmie tematu kolei do Łodzi, to w następnej dekadzie trzeba będzie zabiegać o ten kierunek. Tej tylko wielkopolskiej linii Konin – Turek – Opatówek – Kalisz nie należy od razu przekreślać, chociaż to na dzisiaj bardzo odległa perspektywa.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , ,

« Marzec 2021 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.