EKUZ – sprawdź termin ważności swojej karty

Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego

Wraz z cieplejszą pogodą rozpoczyna się sezon na wyjazdy. Przed nami dwa „długie weekendy”, a niedługo także wakacje. W związku z tym, przypominamy o ważnych informacjach dotyczących Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest honorowana w krajach Unii Europejskiej lub zrzeszonych w EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria).

EKUZJeśli posiadacie EKUZ wydaną już wcześniej, np. latem ubiegłego roku, sprawdźcie wpierw datę ważności karty, zanim udacie się po nową. Zdarza się coraz częściej, że osoby posiadające ważną kartę, niepotrzebnie przyjeżdżają do Oddziału lub Delegatur NFZ po nową. Dzięki ubiegłorocznej zmianie w przepisach, okres ważności karty wydawanej np. osobom zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzącym działalność gospodarczą – uległ wydłużeniu do 1 roku. Sprawdzenie ważności posiadanej karty z pewnością zaoszczędzi czas.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ jest potwierdzeniem naszego ubezpieczenia w powszechnym systemie ub. zdrowotnego w Polsce, czyli kraju Unijnym. Dlatego, wyjeżdżając do krajów Unii i zrzeszonych w EFTA, w przypadku nagłym zostaniemy potraktowani tak, jak pacjenci w tym kraju. Karta nie służy do leczenia planowego ani takiego, które mogliśmy przewidzieć przed wyjazdem. Przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić, co w danym państwie jest refundowane, czyli znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Może się bowiem zdarzyć, że za niektóre świadczenia będziemy musieli zapłacić lub dopłacić – na zasadach takich, jak mieszkańcy danego państwa.

Z roku na rok rośnie liczba wydanych kart EKUZ.

W 2016 roku WOW NFZ wydał ich ponad 268 tysięcy sztuk, w 2017 roku – 315 218, czyli ponad 47 tysięcy więcej.  Rosnąca liczba wydanych EKUZ jest bardzo dobrym sygnałem, ponieważ oznacza, że coraz więcej osób wyjeżdża poza Polskę z ochroną, jaką daje karta. Jednocześnie tendencja ta powoduje – zwłaszcza bliżej terminu rozpoczęcia np. ferii, wakacji, czy „długiego weekendu” – dłuższy czas oczekiwania na wydanie karty. 

Gdzie sprawdzić termin ważności karty?

EKUZData ważności znajduje się w prawym, dolnym rogu. Terminy ważności EKUZ różnią się, w zależności od tytułu do ubezpieczenia osoby wnioskującej o jej wydanie. Na przykład: karta ważna 5 lat, wydawana jest dla osób pobierających świadczenia emerytalne, czyli emerytów. Karta ważna 12 miesięcy, wydawana jest dla osób ubezpieczonych: zatrudnionych na umowę o pracę, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członków rodzin (w przypadku członka rodziny w wieku powyżej 18 lat – po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń), kobiet w okresie ciąży lub porodu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dzieci i młodzież do 18 roku życia (okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 roku życia). Szczegółowe informacje o terminach ważności kart znajdziecie TUTAJ.

Co w przypadku, gdy data ważności się skończyła? Jak otrzymać nową kartę?

Poza tradycyjną formą, czyli przyjściem osobistym z dowodem tożsamości do jednego z punktów funduszu, gdzie wydawane są karty, możemy także wypisać (i koniecznie podpisać) wniosek o wydanie nowej, wskazując adres doręczenia gotowej karty i:

  • wysłać pocztą,
  • zeskanować i wysłać na adres e-mail (ue@nfz-poznan.pl),
  • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Gotowa karta zostanie wysłana pocztą przez pracowników funduszu na wskazany we wniosku adres.

Wszystkie szczegółowe informacje o EKUZ znajdują się w serwisie „Nasze zdrowie w UE” na poznańskiej stronie NFZ.

foto: podróżnicy.com, otopanorama.pl

Tagi: , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
sob 06

Rafał Trzaskowski – zbiórka podpisów

6 czerwca godz. 09:00 - 7 czerwca godz. 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.