Elektrownia Kawasaki. Japończycy zaczynają od Turku [wideo]

Elektrownia Kawasaki. Japończycy zaczynają od Turku

Elektrownia Kawasaki. Dziś przy stole w turkowskim magistracie spotkali się przedstawiciele z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz spółki Piela Business Engineering – partner Kawasaki Heavy Industries, której zamiarem jest pobudowanie elektrowni gazowej. W Turku jest dobry klimat, by inwestycja udała się. Jeżeli projekt się sprawdzi, to Polska stanie się punktem eksportowym na rynki europejskie.

W roboczym spotkaniu udział wzięły strony, które przez najbliższe miesiące będą pracowały nad tym, aby projekt odniósł sukces. Teraz z każdej strony będzie potrzebne wsparcie i współpraca. Jest to duża szansa dla miasta, dla regionu i kraju, jeżeli chodzi o rynek mocy energetycznej – podkreślił burmistrz Antosik.

Najbliższe działania?

Na ostatniej sesji radni Turku wyrazili zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie inwestorowi gruntu. Powierzchnia działki, na której ma powstać elektrownia Kawasaki, wynosi siedem hektarów. Teren ma być wydzierżawiony na 30 lat. Najbliższe działania to podpisanie umowy dzierżawy gruntu. Jednakże jak zaznaczono, to dopiero początek długiego procesu

… musimy mieć zapewniony tytuł prawny do nieruchomości, żeby móc oficjalnie wystąpić o warunki przyłączenia do sieci energetycznej i gazowej. Tytuł do nieruchomości uprawnia nas do rozpoczęcia prac przygotowawczych dla raportu oddziaływania na środowisko inwestycji, do celów pozyskania decyzji środowiskowej. Sama nieruchomość upoważnia nas również do rozpoczęcia prac projektowych dla realizacji planu wykonawczego pod pozwolenie na budowę dla tej elektrowni. Wszystkie dokumenty razem są dopiero dokumentami wsadowymi do certyfikacji pod aukcję rynku mocy, która będzie miała miejsce w przyszłym roku. Sama aukcja w grudniu przyszłego roku.

Wynik aukcji mocy będzie decydował ostatecznie czy ten projekt powstanie czy nie. Z naszej strony i ze strony inwestora podejmowane są wszystkie działania, żeby do tego projektu być jak najlepiej przygotowanym. Żeby nasza oferta na rynku mocy była jak najbardziej atrakcyjna i wybrana przez operatora systemu przesyłowego i mamy nadzieję, że w kolejnym roku będziemy mogli państwu zakomunikować, a właściwie to URE kto taką aukcje wygrał i mamy nadzieję być tam wymienieni. A w roku kolejnym na wiosnę, czyli w 2021 będziemy oficjalnie mogli przeciąć wstęgi, wmurować kamień węgielny i rozpocząć budowę pierwszej naszej inwestycji w Polsce – poinformował Piotr Piela z Piela Business Engineering.

Czas to pieniądz a przy tej inwestycji to aż miliard, dlatego też inwestor liczy na pomoc organów wydających decyzje. My zrobimy wszystko, żeby te procesy były dopięte, abyśmy w grudniu byli gotowi – podkreślił Piela.

Kawasaki zaczyna od Turku

W całym kraju trwa rozwój gazownictwa. Przedstawiciel MPiT Łukasz Gałczyński zadeklarował, iż widzi potencjał na rozwój energii pochodzącej z gazu. W ocenie partnera japońskiej spółki Kawasaki w Polsce jest miejsce na kilka podobnych projektów – Jeżeli ten projekt się sprawdzi w tym regionie, zakładamy że Polska będzie punktem eksportowym dla inwestora na rynki europejskie – dodał Piela.


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.