gm. Turek. Będą limitować odpady

Sesja Rady Gminy Turek

Rada Gminy Turek na ostatnie sesji uchwaliła nowe stawki za odpady komunalne. Jednocześnie na tym samym posiedzeniu radni podjęli uchwałę, która wprowadza ograniczenie co do odbioru pewnych grup śmieci. 

Środowa sesja przyniosła pakiet uchwał dotyczących odbioru śmieci. Wiadomo już, że od kwietnia stawki pójdą w górę, ale to nie jedyne zmiany, na które muszą się przygotować mieszkańcy tejże gminy.

W uchwale w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku został wprowadzony punkt, że odpady BIO można nie odprowadzać, jeśli posiada się kompostownik na własnej posesji. Ponadto zmianie ulegnie również częstotliwość odbioru odpadów, gdyż narzuca to nowa ustawa. Odpady zmieszane, jak i biokuchenne odbierane będą raz na 2 tygodnie, a w budynkach wielolokalowych raz na tydzień. Bez zmian pozostaje odbiór żużlu.

Ponadto mieszkańcy będą musieli złożyć nową deklarację, w której określą m.in czy zagospodarowują odpady biodegradowalne w kompostownikach. Aby uszczelnić system, gmina będzie mogła zażądać dokumentów zaświadczających, że osoba zameldowana w gospodarstwie faktycznie w nim nie przebywa (bo pracuje za granicą, uczy się w innym mieście) i płaci za śmieci gdzie indziej. Ma to jak wspomniał przewodniczący rady Ireneusz Kolenda do wyeliminowania potencjalnych nadużyć.

Duże ilości odpadów. Będą limity

W gminie Turek ilość odpadów w przeliczeniu na mieszkańca jest czterokrotnie większa niż  Kawęczynie oraz dwukrotnie większa niż na gminie Przykona – Są przypadki, że ktoś wystawa 60 worków trawy w workach BIO, a okazuje się, że jest formalnie zameldowana tylko jedna osoba – mówił wójt dodając, że do tej pory koszt odbiory śmieci wynosił 10 zł. Każdy worek kosztuje 40 gr., przy 50 workach to już jest 20 zł. A gdzie koszt przewiezienia, utylizacji – samych odpadów zielonych? – kontynuował. Sporo jest również odpadów budowlanych oraz wielkogabarytowych.

Nie możne być tak, że ktoś produkuje potężne ilości odpadów zielonych, bo na to system pozwala i płaci tyle samo co mieszkaniec, który nie ma ich prawdopodobnie wcale, bo je zagospodaruje albo ich nie ma. Nie robi remontów, nie wystawia wielkogabarytów. Dyskutując o zasadach zbiórki odpadów postanowiliśmy – bo ustawa na to pozwala – wprowadzić limity od zbiórki odbioru pewnych grup odpadów – poinformował Karol Mikołajczyk.

Każdy mieszkanie będzie mógł dostarczyć każdą ilość odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale za niektóre będzie musiał dopłacić. Z posesji odebrane zostaną jedynie trzy worki odpadów BIO. Ponad tą ilość samemu będzie trzeba dostarczyć do PSZOK. Wprowadzono także limit na odpady remontowo-budowlane, w ilości 80 kg na rok. Większą ich ilość będzie trzeba samemu odstawić do punktu i jeszcze za nie zapłacić. Podobnie będzie w przypadku wielkogabarytów, tutaj maksymalnie 300 kg na rok oraz opon, gdzie na nieruchomość limit wyniesie 4 opony rocznie.


Tagi: ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.