Gm. Turek. Wójt Mikołajczyk o stanie inwestycji w gminie

Turek. Sesja rady gminy

Jak co sesję, wójt gminy Turek przedstawił sprawozdanie z działań w okresie międzysesyjnym. Wśród tych najważniejszych są te inwestycyjne. Szykują się m.in. wnioski o dofinansowanie budowy dróg osiedlowych w Turkowicach, Żukach i Obrzębinie.

Ze wsparciem środków z programu Wielkopolskiej Odnowy Wsi gmina chce zrealizować miejsce rekreacyjne dla dzieci i młodzieży w Turkowicach. Jednak, jak zaznaczył Karol Mikołajczyk starosta turecki zgłosił sprzeciw do zamiaru budowy inwestycji. Odwołujemy się od tej decyzji do wojewody. Zobaczymy jaki będzie finał – mówił wójt. Podobne zadania mają być realizowane na Warence i Budach Słodkowskich. Tutaj nie było problemu z uzyskaniem stosownych zaświadczeń

– czekamy na ocenę wniosków i decyzję Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, co do ewentualnego dofinansowania tych przedsięwzięć – poinformował włodarz.

Podpisana została umowa na przebudowę boiska sportowego w Kowalach Księżych. Kwota zadania to 138 tys. zł. Projekt zrealizowany ma być do 14 czerwca.

Liczą na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Jedne z ważniejszych inwestycji drogowych to budowa trzech odcinków dróg osiedlowych, które to zostały wczoraj na sesji wprowadzone do budżetu, a mianowicie:

  • budowa drogi osiedlowej ul. Konwaliowa w Turkowicach,
  • budowa dróg osiedlowych w Żukach etap II i III,
  • budowa dróg osiedlowych ul. Krokusowa i Miętowa w Obrzębinie.

Środki na nie gmina chce pozyskać w ramach naboru winsoków z Funduszu Dróg Samorządowych. Dlaczego akurat te drogi? Jak wyjaśnił Mikołajczyk tylko dla tych jest gotowa dokumentacja, w związku z czym tylko one spełniają kryteria naboru wniosków z funduszu. Wczoraj wystąpiono do powiatu o pozwolenie na budowę.

W przygotowaniu są dokumentacje na kolejne drogi osiedlowe. We wrześniu gmina zamierza złożyć kolejne dwa wnioski.

Ponieważ ten nabór wg zapowiedzi rządu będzie przez kilka kolejnych lata, więc pewnie musimy przygotować harmonogram, na jakie drogi chcielibyśmy w ramach funduszu środki pozyskać. Na pewno warto w tym zakresie podjąć wszelkie wysiłki, bo w przypadku naszej gminy mówimy o poziomie dofinansowania 80%. Byłoby grzechem zaniechania nie zrobić wszystkiego, aby te środki pozyskać – stwierdził wójt.

Zaznaczył jednak, że choć kwoty zapowiadane przez rząd są wysokie, to trzeba mieć świadomość, że zainteresowanie samorządów jest ogromne i przekracza jego możliwości finansowe.

Od dziś powinny rozpocząć się także prace związane profilowaniem, równaniem i żwirowaniem dróg gminnych. Jest możliwość w tym roku ich szlakowania zamiast wyżwirowania.

1 marca podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oświetlenia w miejscowości Obrzębin- Słodków Kolonia wzdłuż nowo pobudowanej drogi. Termin wykonania dokumentacji to 30 września tego roku – poinformował ponadto włodarz gminy.

Świetlice wiejskie pięknieją 

Trwa przebudowa świetlicy wiejskiej w Pęcherzewie – są już wylane posadzki, jak mnie pan sołtys poinformował. Termin realizacji zadania to 31 lipca. Na ukończeniu są już również prace w sali w Szadowie i ten sam wykonawca rozpocznie niebawem remont świetlicy w Korytkowie. Trwa także przebudowa budynku wraz ze stacją uzdatniania wody na świetlicę wiejską w Chlebowie.

Ponadto ponownie zostały złożone trzy wnioski do Ministerstwa Sportu na pobudowanie tzw. Otwartych Stref Aktywności. W minowym roku nie udało się uzyskać na te zadania dofinansowania. OSA miałyby powstać w Słodkowie, przy SP w Chlebowie oraz przy w SP w Kaczkach Średnich.


Tagi: , , ,

« Lipiec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
pt 19

Kino TUR. Paskudy. UglyDolls

19 lipca - 22 lipca
pt 19

Kino TUR. Niedobrani

19 lipca - 22 lipca
sob 20

Dni Władysławowa

20 lipca godz. 16:00 - 23:30
nie 21

Tuliszków. Koncert Trzech Tenorów

21 lipca godz. 18:00 - 19:30
pt 26

Kino TUR. Agent Kot

26 lipca - 29 lipca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.