Jakie ptaki latają nad miejskim parkiem? Zimowe Ptakoliczenie z TGL OTOP

W sobotni poranek, mieszkańcy Turku spotkali się w parku im. Żerminy Składkowskiej aby policzyć ptaki, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Zimowe Ptakoliczenie, jest ogólnopolską coroczną akcją, a dostarczone wyniki z danej okolicy pomagają śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne.

Była to już 16 edycja Zimowego Ptakoliczenia w Polsce, a druga edycja odbywająca się w naszym mieście. Ptakiem zimy 2020 został nader inteligentny i pożyteczny gawron. Ptak z rodziny krukowatych, zbieracz owoców, naturalny wróg szkodników upraw. Zjada pędraki niszczące uprawy.

Dlaczego właśnie gawron?

To „czarne toto” jak śpiewał Wojciech Młynarski, ptak tak nielubiany przez człowieka, kojarzący się jedynie z chrapliwym donośnym „oghr” wydawanym przez te ptaki.

Zauważono bardzo niepokojący trend spadkowy w liczebności gawronów. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 proc. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia, a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami).
Może warto spojrzeć na gawrona z nieco innego punktu widzenia? Bo czyż nie takich sprzymierzeńców nam trzeba ? – informuje KKc z TGL OTOP.

Gawron zajął drugie miejsce Zimowego Ptakoliczenia w Turku, naliczono ich 119 sztuk. Zwyciężyła kaczka krzyżówka – 145 sztuk. Trzecie miejsce należy ex aequo do bogatki – 30 sztuk, wróbla i cudnych jemiołuszek, eleganckich ptaków z czubem na głowie.

KKc- TGL OTOP, fot.Karol Fornalczyk


Tagi: ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.