Kaczki Średnie. Szkoła, którą warto polubić – ,,Wieczory Nauki” w ZSR

ZSR Kaczki Średnie. Wieczór nauki - szkoły Grzymiszew i Wartkowice

,,Wieczory Nauki” w ZSR CKP w Kaczkach Średnich kolejny raz podbijały serca gimnazjalistów, tym razem byli to uczniowie ze szkół Grzymiszewa i Wartkowic wraz z opiekunami. Uczestnicy ,,Wieczorów” poznali specyfikę każdego zawodu znajdującego się w ofercie edukacyjnej naszej szkoły, a zarazem dokonali swoistego testu predyspozycji zawodowych, biorąc udział w warsztatach.

Warsztaty, które odbyły się 16 i 17 marca, poprzedzone zostały ciekawą dyskusją, której celem było uświadomienie istoty dokonywania życiowych wyborów. Właśnie o twórczym i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji, specjalnie dla gimnazjalistów, mówił dyrektor szkoły Krzysztof Świerk. Młodzież z Grzymiszewa i Wartkowic mogła nie tylko zwiedzić ZSR CKP w Kaczkach Średnich, ale przede wszystkim pomyśleć nad swoim wyborem dalszej ścieżki kształcenia.

W pierwszym punkcie bogatego programu preorientacji zawodowej przybliżano charakter pracy technika żywienia i usług gastronomicznych z szerokim spektrum możliwości rynkowych związanych z tym zawodem.

Dla naszych absolwentów praca będzie zawsze!

To hasło towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Młodzi adepci sztuki kulinarnej zdobywają szeroką wiedzę z zakresu gastronomii, począwszy od poznania obróbki produktów, ich kaloryczności przez magiczne przepisy na wyśmienite potrawy, po sposób podania godny ekskluzywnej restauracji. Przyszli kucharze dzięki fachowej opiece naszych nauczycieli wiedzą nie tylko jak zadowolić najwybredniejsze podniebienia, ale także przeistoczyć kuchnię w atelier sztuki, o czym mogli przekonać się goście w czasie kulinarnych zajęć warsztatowych: „Zostań nowym MasterChef’em”.

Wieczory nauki mają charakter praktyczny, dlatego prowadzone są w grupach, a więc równolegle z kulinariami odbywały się warsztaty w nowoczesnej pracowni technikum pojazdów samochodowych. Swoją pasją w tej dziedzinie podzielili się z gimnazjalistami uczniowie naszej szkoły: Julia Kubś z kl. 2TPS oraz Adrian Tubacki z kl. 4TPS.

Na równie wysokim poziomie przygotowane są pracownie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz energetyki odnawialnej. Zaprezentowano uczniom autorskie stanowisko agrotroniczne oraz zapoznano z postępowymi rozwiązaniami w zakresie precyzyjnego rolnictwa. Prawdziwą atrakcją był pokaz ciągnika rolniczego z geodezyjnym odbiornikiem GNSS, nawet ekstremalne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły naszym gościom w jeździe super nowoczesnym ciągnikiem.

Swoje umiejętności zawodowe na najnowocześniejszym sprzęcie oraz bezpłatne uzyskanie kwalifikacji na operatora koparko-ładowarki to z kolei oferta dla uczniów wybierających kierunek technikum budownictwa. W trakcie warsztatów gimnazjaliści mieli możliwość zapoznać się z innowacyjnymi technikami wykorzystywanymi w budownictwie.

W ofercie szkoły nie brakuje propozycji dla tych, którzy mają uzdolnienia techniczne i chętnie zdobędą zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W tym obszarze podczas interesującej prezentacji można było skupić się na kolektorach słonecznych, pompach ciepła czy panelach fotowoltaicznych, a także dodatkowych korzyściach dla uczniów naszej szkoły dzięki współpracy z firmą Bosch-Junkers.

,,Wieczór Nauki” był również świetną okazją do rozmów pomiędzy uczniami, którzy wybierają swój przyszły zawód a tymi, którzy kształcą się już w danym zawodzie i wkrótce będą wchodzić na rynek pracy. O tym, że uczniowie naszej szkoły chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami można było przekonać się także podczas warsztatów chemicznych. Do wykonywania wspólnych eksperymentów zaprosili gimnazjalistów Krystian Tyczka i Adrian Gzik z kl. ITPS pod kierunkiem nauczyciela Justyny Woźniak. Ubrani w fartuchy, okulary, rękawice mogli poczuć się jak w prawdziwym laboratorium, wykonując badanie gliceryny, miareczkowanie czy strącanie kolorowych osadów. Doświadczenia z chemii organicznej i nieorganicznej były kolejną przygodą intelektualną zorganizowaną dla goszczącej u nas młodzieży.

ZSR to wyjątkowe miejsce edukacji, które przygotowuje uczniów do startu w różnych specjalnościach. Naukę zdobywają oprócz wcześniej wymienionych także spedytorzy, specjaliści w branży reklamowej czy hotelarze.

Kolejnym etapem piątkowego wieczoru był obszar organizacji reklamy. Młodzież odkrywała wszelkie tajniki zawodu i najbardziej skomplikowanych urządzeń, co pozwoliło uzmysłowić gimnazjalistom, jakie zdolności wymagane są w marketingu reklamowym.

Okazję do przedstawienia specyfiki zawodu spedytora mieli również uczniowie podczas warsztatów oraz scenek językowych w godnej pozazdroszczenia pracowni językowo-spedycyjnej. Rozwijaniu kompetencji niezbędnych w pracy spedytora sprzyjają wymiany kulturowe, projekty w ramach Erasmus+, eTwinning, współpraca z partnerską  szkołą Ferdinand Braun Schule z Fludy. Sprawdzian umiejętności językowych okazał się istotny podczas prezentacji wyjątkowej branży z pięknymi tradycjami, jaką jest hotelarstwo. W Polsce i zagranicą zawód ten staje się znaczącą dziedziną gospodarki, a efektem tego zjawiska jest rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę. Gimnazjaliści goszczący w naszej szkole okazali szczególne zainteresowanie tym kierunkiem kształcenia.

W punkcie programu na wielbicieli sportu czekała sala gimnastyczna, w której odbyły się zajęcia sportowe pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego.

Już następnego dnia pierwszymi wrażeniami z pobytu w ZSR można było podzielić się w wywiadzie przeprowadzonym przez szkolną grupę radiowców High Five, reprezentowaną przez uczennicę kl. 2TOR Natalię Jesionowską.

W pomieszczeniu Wirtualnej Rzeczywistości uczono rozwijania wyobraźni przestrzennej. Młodzież brała też udział w zabawach integracyjnych rozwijających osobowość i inteligencję, które przeprowadziła pedagog pani Joanna Gomułka. Gimnazjalistom dużo pozytywnych emocji sprawiła także możliwość nauki jazdy samochodem na szkolnym placu manewrowym pod opieką nauczyciela naszej szkoły pana Emila Jasiakiewicza.

Szkołę w Kaczkach Średnich tworzą nauczyciele i menadżerowie, którzy przygotowują młodzież do startu w dorosłe życie nie tylko przez interesujące zajęcia lekcyjne i warsztaty, ale także przez organizację praktyk zagranicznych.

Efekty twórczej pracy swych kolegów i koleżanek z Kaczkowskiej Grupy Filmowej mogli zobaczyć gimnazjaliści podczas oglądania filmu ucznia kl. 3PSI Kacpra Okońskiego promującego projekt ,,Wieczory Nauki”.

Dlaczego warto polubić Technikum w Kaczkach Średnich dowiedzieli się kolejni gimnazjaliści podczas ,,Wieczorów”. Nauka w ZSR CKP, to inwestycja w profesjonalną przyszłość. Zapraszamy.

materiał nadesłany

Tagi: , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.