Miasto sięga po dofinansowanie na usuwanie azbestu

Turek. Sesja rady gminy

W trybie nadzwyczajnym zwołana na 29 sierpnia sesja rady miejskiej w pierwotnej wersji zawierała tylko jeden punkt merytoryczny. Do porządku obrad w trakcie jej trwania wprowadzono jednak jeszcze jeden. Radni wpierw pochylili się nad uchwałą w sprawie programu na usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest. W kolejnym dyskutowano nad uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zamkniętego.

Uchwałą w sprawie tegoż programu zajęto się w związku z tym, że pojawiła się możliwość pozyskania środków na usuwanie azbestu z nieruchomości położonych w Turku. Taki program i dofinansowanie, z którego korzystali też mieszkańcy miasta był przyznawany tylko powiatom. W tym roku roku zasady programu się zmieniły i każda gmina, która do tej pory była objęta programem powiatowym może starać się osobno na usuwanie azbestu – poinformowała wiceburmistrz Joanna Misiak-Kędziora. Turek taki program już posiada, został stworzony w 2012 roku, jednak nie został przyjęty uchwałą. Dlaczego ówczesna rada go nie przyjęła, na to nie potrafiła odpowiedzieć wiceburmistrz.

Aby złożyć wniosek potrzebna jest uchwała

Miasto chce się starać o dofinansowanie na usuwanie azbestu. Musi złożyć wniosek, jednak bez uchwały jest to niemożliwe. Urząd jest po konsultacji z WFOŚiGW w Poznaniu i jedynym rozwiązaniem jest obecnie przyjęcie uchwałą programu dla powiatu, który będzie równoważny gminnemu programowi.

Termin składania wniosków upływa 30 sierpnia. O to dlaczego tak późno się pochylono nad sprawą dopytywał radny Grzegorz Wojtczak, a wtórowała mu Mariola Pacześna

Czy jest jest jakaś szansa, że możemy zostać odrzuceni? Wiem, że mieszkańcy zwłaszcza domków jednorodzinnych pytają się o wymianę dachów z azbestem?  – mówiła radna.

Gdyby Turek miał uchwałę z 2012 roku, to sesji nie trzeba byłoby zwoływać. Miasto liczyło, iż posiadając taki program Turek nie będzie konieczności podejmowania uchwały.

To jest wymóg WFOŚiGW i myśmy na ostatnią chwilę negocjowali z nimi, że może oświadczenie burmistrza jako organu wystarczy. Zapis w regulaminie jest jednak taki a nie inny.

Z dofinansowania korzystał do tej pory powiat. Miasto dodatkowo przeznaczało własne środki w wysokości około 15 000 zł. Jak poinformowała burmistrz z tego faktycznie wydanych było w granicach 2300 zł. W teorii to zainteresowanie istnieje, ale ilość składanych wniosków w ostatnich trzech latach kształtuje się między 15 a 32 wnioski – mówiła.

Wniosek, o który będzie się miasto ubiegać obejmuje lata 2019 i 2020. W przypadku szybkiego dofinansowania mieszkańcy będą mogli składać wnioski już od 1 listopada tego roku.

Na budynek po byłym Domu Dziecka potrzeba milionów. Jak na razie to jedynie częściej koszą

W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący zmiany planu zagospodarowania przy ul. Konińskiej. Władze powiatu przekazując nieruchomość po byłym Domu Dziecka wojsku argumentowały, że powiatu nie stać na wykonanie potrzebnych remontów tegoż budynku. Pod koniec listopada ubiegłego roku Wojskowy Zarząd Infrastruktury zwrócił się z wnioskiem do urzędu miasta o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego tego terenu. Plan miał być zmieniony na pierwszej sesji po wakacjach. – Doszły nas słuchy, żeby przyspieszyć, więc korzystając z okazji, że mamy tę sesję nadzwyczajną wprowadzamy taką uchwałę inicjująca zmianę mpzp – poinformowała wiceburmistrz. W przyszłości teren ma zostać wyłączony z planu zagospodarowania i będzie stanowił teren zamknięty do dyspozycji MON.

Przy okazji wywołania tematu WOT Marcin Derucki postanowił dopytać kiedy mają ruszyć jakieś konkretne prace na tym terenie? – Temat WOTu, batalionu już trwa bodajże od 2017 roku i tak naprawdę do przodu to nie rusza – mówił radny. Niestety o dalszych działaniach nie słychać. Joanna Misiak – Kędziora jedynie z zasłyszanych informacji wie, że potrzebne są milionowe kwoty na dostosowanie tego obiektu do potrzeb WOTu. W najbliższym czasie z tego co doszły mnie słuchy będzie wymiana ogrodzenia. Z kolei już wiceburmistrz Jerzy Kurzawa dopowiedział, iż częściej koszą.


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.