Mila niezadowolony ze współpracy z powiatem. Urbanek co do budowy żłobka: dużo jest niewiadomych

Przyjęta wczoraj na sesji w Kawęczynie uchwała budżetowa nie obyła się bez dyskusji, chociaż jak się później okazało więcej było „bicia piany” niż konsekwencji w działaniu. W projekcie dokumentu znalazły się bowiem pozycje, które nie do końca spodobały się dwóm radnym.

Na dofinansowanie inwestycji powiatowych w zakresie budowy i remontów dróg powiatowych w przyszłorocznym budżecie przeznaczono kwotę 70 tys. zł.

Czy wiadomo na jaką jest to inwestycję, czy jest to tylko taka forma zabezpieczenia w razie gdyby powiat chciał jakąś inwestycję na naszej gminie czynić? – dopytywał się Łukasz Mila.

Radny uważa, że współpraca z powiatem tureckim oraz ze starostą nie układa się najlepiej. Dowodem na to ma być odpowiedź na interpelację, którą otrzymał.  – Kierownik dróg powiatowych, jednoznacznie określił, że powiatu nie stać nawet na bieżące utrzymanie dróg, jak wycinka drzew, usunięcie zalegającej ziemi na poboczach dróg powiatowych. Co najlepsze na moją interpelację w sprawie wycinki drzew, którą ponawiam już kolejny raz – na pewno już jest dwa latakierownik odpowiedział w następujący sposób.

Suche drzewa wzdłuż drogi powiatowej na odcinku Kowale Pańskie – Ciemień zostaną wycięte po uzyskaniu pozytywnej decyzji o wydanie, której złożyliśmy już stosowne dokumentycytował Łukasz Mila, dodając  – Szanowni Państwo coś jest nie tak z ZDP, jeśli po dwóch latach na taką błahą sprawę, jak wycinka drzew dopiero złożono dokumenty, to jakie plany ma powiat w stosunku inwestycji jak budowa dróg powiatowych? – zastanawiał się radny. W związku z tym czy jest w ogóle szansa, aby w tej kadencji coś w gminie z inwestycji na drogach powiatowych zostało zrobione? Obawiam się, czy nie jest to blokowanie środków, które można by przeznaczyć na drogi lokalne.

Kwota dyżurna

Wójt Kawęczyna nie ma informacji o tym czy jakieś inwestycje drogowe będą realizowane przez powiat w przyszłym roku. Jak wyjaśnił, dlatego też do budżetu została wpisana niewysoka kwota, jak to określił dyżurna. Żałował, że na sesji nie pojawił się żaden radny z okręgu, bo wtedy pytanie znalazłoby swojego adresata.

Żłobek tak, ale nie w tej formie

Tak jak wiele innych samorządów, Kawęczyn również dokłada do oświaty, w tym roku nie jest inaczej. Nad tym czy w związku z tym budowa żłobka za 3,8 mln zł od podstawy jest koniecznością zastanawiał się Paweł Urbanek.

Coraz mniej dzieci uczęszcza do szkół, niektóre klasy stoją puste. Szukamy wszędzie oszczędności, w różnych aspektach budżetu. Wydatek prawie czterech milionów jest dość dużą kwotą. Myślę, że spokojnie byłaby możliwość zaadoptowania pomieszczeń już istniejących w jednej ze szkół – stwierdził radny, zaznaczając przy tym, iż wie o dofinansowaniu rzędu 1,7 mln zł, ale wydatek z budżetu wynosi 2,1 mln zł – więcej mamy wydatku niż dotacji – co nie zmienia faktu, że żłobek potrzebny jest na terenie naszej gminy – mówił, dodając, że będzie głosował nad budżetem przeciwko.

Zdaniem wójta Nowaka koszty adaptacji pomieszczeń nie byłyby niższe. Podkreślił, że nie wie, jak będzie wyglądał koszt budowy inwestycji po przetargu. Jak zauważył jest to inwestycja jedna z większych w gminie, poprzedzona badaniami ankietowymi oraz ważna dla całej gminy i dla jej przyszłości.

Zdaniem przewodniczącego rady Piotra Geblera pytania powinny paść rok temu. Na etapie składania wniosku o dofinansowanie lub przy tworzeniu dokumentacji – obudziliśmy się trochę za późno, zaplanowaliśmy i ponieśliśmy już wydatki. Pytania z kolei stawiane na komisji dotyczyły wielkości żłobka w związku z ilością dzieci. Wg wójta przy obecnej liczbie urodzeń, co trzecie dziecko możne dostać się do żłobka  – nie robimy tego dla siebie, robimy to dla przyszłych pokoleń- mówił.

Dla Pawła Urbanka celowość budowy żłobka jest zasadna

Ja jestem za, tylko nie w tej formie, którą mamy przegłosować, dlatego to moje stanowisko. Dużo jest niewiadomych odnośnie urodzeń dzieci. Nie było przeprowadzonego audytu, który by wykazał czy takie pomieszczenia są dostępne – podkreślił radny.

Ponadto, jak wyjaśniła skarbnik gminy usytuowanie żłobka w obrębie szkoły wiązałoby się z koniecznością powołania nowej jednostki organizacyjnej. Dodatkowo Szkoła Podstawowa w Kawęczynie, co podkreśliła już jej dyrektor, budowana była dla placówki 8-klasowej i tyle też po reformie jest oddziałów i pomieszczeń lekcyjnych. Nie widzi ona w swojej szkole pomieszczeń dla małych dzieci. Żłobek potrzebowałby kilku pomieszczeń, które spełniałyby wymagania techniczne i sanitarne a takowych brak.

Pomimo wcześniejszej deklaracji, że będzie głosował przeciw budżetowi, ostatecznie radny Urbanek wstrzymał się od głosu. Pozostała część radnych zagłosowała za jego przyjęciem.


Tagi: , , , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.