Nadzwyczajny sejmik województwa. Wielkopolska wschodnia otrzyma specjalne programy wsparcia?

Marszałek Marek Woźniak. Sesja sejmiku województwa. Transformacja Wielkopolski wschodniej

Wielkopolska wschodnia była głównym tematem nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa. Radni zebrali się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Była to pierwsza w tej kadencji wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W porządku obrad był tylko jeden temat: Debata na temat inicjatywy Sprawiedliwej Transformacji w Regionie Wielkopolski Wschodniej. Radni przyjęli także stanowisko dotyczące tej inicjatywy.

Wyjazdowa sesja w Koninie oraz debata na temat transformacji społeczno-gospodarczej subregionu konińsko-tureckiego była kolejnym sygnałem, iż w obecnej kadencji samorząd województwa przykłada szczególną wagę do problemów tej części Wielkopolski. Zapowiadał to na spotkaniu noworocznym marszałek Marek Woźniak (PO), który podkreślał wówczas, że to jedno z trzech najważniejszych wyzwań tej kadencji.

W debacie głos mógł zabrać każdy obecny w auli PWSZ w Koninie. Skrzętnie z tego prawa skorzystali przede wszystkim parlamentarzyści. Głos zabrał Tomasz Nowak oraz Piotr Florek (obaj PO), Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), Ryszard Bartosik (PiS), europoseł Andrzej Grzyb (PSL). Jedynym, który nie skorzystał z okazji był poseł Leszek Galemba (PiS). Głos zabierali także związkowcy z ZE PAK, społeczni aktywiści, lokalni samorządowcy oraz radni sejmiku.

Zielone światło dla Wielkopolski wschodniej. Będą specjalne programy dla subregionu

Radni zebrani na nadzwyczajnej VIII sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli stanowisko dotyczące inicjatywy Sprawiedliwej Transformacji Regionu Wielkopolski Wschodniej. W dosyć obszernym dokumencie najistotniejszy jest jeden akapit, w którym czytamy przede wszystkim:

Sejmik Województwa Wielkopolskiego oczekuje od Zarządu Województwa Wielkopolskiego w ramach możliwości z obecnej perspektywy oraz przyszłej perspektywy finansowej z UE, wypracowania programów wsparcia dedykowanych specjalnie dla wschodniej Wielkopolski, które będą wspierały realizację projektów gospodarczych, infrastrukturalnych i społecznych w celu wsparcia działań przeciwdziałających zapaści społeczno-gospodarczej tej części Wielkopolski.

Poseł Bartosik krytykuje rządy PiS

Debatę rozpoczął marszałek Marek Woźniak. W swoim zwyczaju na wstępie chciał ostudzić roszczeniowe postawy niektórych lokalnych samorządowców. Podkreślał, że w obecnej unijnej perspektywie finansowej subregion koniński otrzymywał już pewne preferencje. Skorzystała na tym głównie aglomeracja konińska. Z drugiej strony należy przypomnieć, iż to z inicjatywy marszałka Wielkopolska wschodnia znalazła się w centrum uwagi wielkopolskiego sejmiku.

Po marszałku głos zabrał prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek. Jest on jednocześnie pełnomocnikiem zarządu województwa ds. transformacji Wielkopolski wschodniej. Przedstawił dotychczasowe działania związane głównie z uruchomioną w grudniu 2017 r. przez Komisję Europejską tzw. Platformą Regionów Węglowych w Procesie Transformacji. Jest to program, na który Unia Europejska gotowa jest przeznaczyć 4,8 miliarda euro z przeznaczeniem na transformację regionów powęglowych.

Poseł Tomasz Nowak przypomniał, iż to z jego inicjatywy wiosną ubr. sejmik oraz lokalne samorządy podjęły uchwały o konieczności uruchomienia odkrywki Ościsłowo oraz zapewnienia przez rząd RP programu kompensacyjnego dla Wielkopolsce wschodniej. Tego rodzaju program został już uchwalony przez rząd dla województwa śląskiego.

Dyskusja generalnie przebiegała w duchu porozumienia ponad podziałami politycznymi. Jedynym, który próbował skierować dyskusję na tory gorącego, politycznego sporu był Ryszard Bartosik.

W polemicznym zapale turecki parlamentarzysta grzmiał, iż już od kilku lat program kompensacyjny dla subregionu konińskiego powinien być przyjęty. Czyżby zapomniał, że od czterech lat rządzi w kraju jego formacja polityczna? PiS na temat kompensacji dla Wielkopolski wschodniej nie zająknął się dotąd ani razu.

Od konfrontacyjnego przekazu posła PiS odciął się nawet radny sejmikowy Krzysztof Sobczak (PiS). Zauważył, iż po raz pierwszy zgłoszone przez klub Prawa i Sprawiedliwości poprawki do stanowiska sejmiku zostały przyjęte przez rządzącą w Wielkopolsce koalicję PO/PSL i SLD. To pokazuje, iż jest dobry klimat dla współpracy na rzecz przemian w subregionie konińsko-tureckim.

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Termin wyjazdowego posiedzenia sejmiku dwukrotnie przekładano. Poinformował o tym przewodniczący sejmiku Wiesław Szczepański. Ostatecznie sesja zwołana została na 3 czerwca. Kolidowało to niestety z kalendarzem marszałka województwa, który miał tego dnia reprezentować Wielkopolskę na uroczystościach związanych z 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów a organizowanych w Gdańsku. Marszałek Marek Woźniak przyjechał jednak do Konina. Zabrał głos w debacie, po czym przeprosił zebranych, że musi opuścić obrady, gdyż musi jechać do Gdańska.

Wojowniczo nastawiony tego dnia Ryszard Bartosik w swoim wystąpieniu wytykał brak obecności marszałka województwa podczas całej debaty. Poseł PiS powiedział co wiedział … po czym opuścił aulę PWSZ w Koninie, nie wysłuchując głosów innych dyskutantów. Poseł Bartosik nie czekał tym samym na przyjęcie stanowiska sejmiku, który wyraził oczekiwanie wypracowania przez zarząd województwa programów specjalnie dedykowanych dla Wielkopolski wschodniej.

Fot. Max Sypniewski


Tagi: , , , , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.