Oszuści na portalu ogłoszeniowym. Mieszkanka powiatu straciła 3 tys. zł

Oszustwo na wnuczka

Oszuści na portalu ogłoszeniowym. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa przez sprawców podszywających się pod portal olx. Ofiarą oszustów padła mieszkanka naszego powiatu i straciła ponad 3 tysiące złotych.

W czwartek 8 kwietnia br. funkcjonariusze z KPP w Turku przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa przez osoby podszywające się pod portal OLX. Jak ustalono, po wystawieniu oferty sprzedaży pokrzywdzona otrzymała poprzez OLX wiadomość od osoby, która zainteresowana jest kupnem przedmiotu. W rozmowie przekazała sprzedającej, że chciałaby zapłacić przez serwis ogłoszeniowy. W trakcie korespondencji pokrzywdzona podała swój adres e- mail, aby otrzymać formularz do sprzedaży. Następnie otrzymała wiadomość, że wszystko jest opłacone i musi wejść na swoja pocztę by to potwierdzić. W wiadomości wyglądającej jak z portalu ogłoszeniowego była informacją o tym, żeby wejść w formularz, aby potwierdzić odbiór pieniędzy.  Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej oraz kody weryfikacyjne otrzymywane w wiadomościach od banku.

Dopiero gdy dostała wiadomość o zablokowaniu karty płatniczej i sprawdzeniu konta zorientowała się, że została oszukana.

W wyniku oszustwa mieszkanka powiatu tureckiego straciła ponad 3 tysiące złotych.

Wyłudzenia na OLX przebiegają według podobnego schematu, który różni się jedynie szczegółami. Oszuści poprzez komunikatory internetowe lub w wiadomości z portalu ogłoszeniowego proszą o adres mailowy, który ma umożliwić zakup danego przedmiotu przez rzekomy wewnętrzny system OLX. Wysyłają następnie maila, w którym podszywają się pod portal.

Oszuści podszywają się też czasem pod firmy kurierskie. Podążając za instrukcjami z podrobionego maila pojawia się prośba o podanie numeru karty, a coraz częściej także innych danych, jak numer PESEL, dane osobowe czy dane logowania do konta bankowego.

Jak uniknąć oszustwa?
  • Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stron. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać.

“OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp”

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać.

źródło: KPP Turek

Tagi: ,

« Maj 2021 » loading...
P W Ś C P S N
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.