Tuliszków. Gmina ułatwi podłączenie się do kanalizacji w Grzymiszewie

Tuliszków. Sesja rady miejskiej - Ewelina Piwońska-Kubiak

Do wartego ok. 4 mln zł kolektora tłocznego kanalizacji sanitarnej od Grzymiszewa do Tuliszkowa w końcu mogą zacząć się podłączać mieszkańcy. Na środowej sesji w Tuliszkowie poinformowano, że przygotowano dla nich ofertę, która ma pomóc w przejściu urzędniczej procedury.

Kanalizacja sanitarna odbierać ma ścieki z miejscowości Grzymiszew oraz Wielopole. Z uwagi na awarię jednej z pomp w tłoczni do tej chwili nie było to możliwe. Została ona zdemontowana i przekazana do serwisu, a następnie trafiła do producenta z podejrzeniem wady fabrycznej. Mimo to przepompownia ruszyła.

Dostaliśmy zgodę producenta tłoczni aby ją eksploatować na jednej pompie i taką eksploatacje rozpoczęliśmy. Mamy podłączone obiekty gminne w postaci szkoły czy ośrodka zdrowia – informował burmistrz. Jak dodała kierownik ZGK konstrukcja jest zaplanowana w ten sposób, że na wypadek awarii jednej pompy druga ma w pełni wystarczającą wydajność aby podołać napływającym ściekom.

Oznacza to, że mieszkańcy mogą przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej w Grzymiszewie.

Pospolite ruszenie 

Zainteresowanie jest duże. Instalacja zaprojektowana została, jak wskazano na około 140 przykanalików. Już 1/3  mieszkańców zgłosiła się z wnioskiem o wydanie warunków technicznych budowy przyłącza.

Chcieliśmy troszeczkę ułatwić mieszkańcom całą procedurę, bo zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych może to być skomplikowane zwyższywszy, że budowa przyłącza kanalizacyjnego składa się z kilku etapów – wyjaśniła kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Ewelina Piwońska-Kubiak.

Jednym z pierwszych jest wystąpienie do ZGK o wydanie warunków technicznych budowy przyłącza. Następnie po jego otrzymaniu osoba zainteresowana przyłączem powinna się udać do projektanta w celu opracowania jego projektu. Wychodząc naprzeciw mieszkańców i chcą skrócić i ułatwić tę procedurę urząd nawiązał kontakt z projektantem kanalizacji sanitarnej w Grzymiszewie.

Zaproponował, że wszystkim zainteresowanym może opracować projekt za niewielką kwotę 200 zł+VAT.  Ta propozycja wynika z tego że projektant zna sprawę, sam projektował kanalizację, więc jemu z kolei będzie łatwiej ten projekt opracować – wskazała kierownik ZGK.

Jedynie co musi zrobić mieszkaniec, to pobrać mapę zasadniczą w Starostwie Powiatowym w Turku. Dodatkowo będzie trzeba wykonać inwentaryzację powykonawczą, ale tutaj także urząd będzie mógł wskazać wskazać firmy tym się zajmujące.

To co podkreślono, to nikt nie zabrania aby każdy mógł zrobić to na własną rękę. Mieszkaniec może wybrać samemu wykonawcę projektu i go zrealizować.

Zbierać rachunki

Burmistrz nie wyklucza również dofinansowania z urzędu miejskiego wykonania przyłącza. Dlatego też apelował o zachowanie rachunków związanych z jego wykonaniem czy zakupem materiałów użytych do jego budowy. Jednak na razie o kwotach nie mówił. Na 100 % będę chciał pomóc w zapłacie za inwentaryzacje powykonawczą – podkreślił włodarz.

W związku z uzyskanym dofinansowaniem inwestycji gmina z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu musi rozliczyć się do połowy roku, dlatego też czas na podłączenie się do kanalizacji to czerwiec br.


Tagi: , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
sob 06

Rafał Trzaskowski – zbiórka podpisów

6 czerwca godz. 09:00 - 7 czerwca godz. 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.