Turek. Jak burmistrz Antosik radzi sobie z reformą oświaty?

Turek. Sesja rady miejskiej,

Ze zdziwieniem przyjmujemy stwierdzenia, że samorządy „muszą dokładać do oświaty”. Otóż, samorządy również są odpowiedzialne za oświatę – poinformował niedawno MEN. Dziwą się także samorządowcy, których reforma oświaty przyprawia o ból głowy. Zwłaszcza, że jak mówią, minister Zalewska obiecywała, że nie będą musieli do niej dokładać. O tym, jak sobie z nią radzą i zapowiadanym strajkiem nauczycieli mówili włodarze z regionu w jednym z konińskich programów 19 marca. 

Wśród wypowiadających się na temat wprowadzonej w ubiegłym roku reformy edukacji był włodarz Turku Romuald Antosik. Wraz z wiceprezydentem Konina Witoldem Nowakiem oraz burmistrzem Rychwała Stefanem Dziamarą mają odmienne zdanie niż MEN.

Chwilę wcześniej w audycji dyskusję, czy raczej spór o wynagrodzenia nauczycieli i skutki reformy likwidującej gimnazja prowadzili parlamentarzyści Zbigniew Dolata (PiS) oraz Tomasz Nowak (PO). Obaj rozmówcy przerzucali się odpowiedzialnością za dzisiejszy stan oświaty. Poseł PiS stwierdził, m.in. że “płacze samorządowców są rytuałem” odnosząc się do przytoczonego przez posła PO listu starosty słupeckiego do Minister Edukacji Narodowej na temat subwencji oświaty.

Znikąd ratunku – stwierdził po wysłuchaniu posłów burmistrz Turku. Nie oczekujemy kłótni ze strony parlamentarzystów, czy przerzucania się cyframi, bo my je znamy dużo lepiej na rynku lokalnym niż parlamentarzyści. To nic nam nie mówi miliardy złotych, bo tu mamy twarde złotówki, które wiemy, jak przekładają się na realia w życiu codziennym przeciętnego mieszkańca. Tutaj jest sytuacja dramatyczna. Także wśród dzieci i młodzieży.

Romuald Antosik odniósł się także do słów posła PiS, który twierdził, że obecnie poziom obciążenia nauką dzieci jest dużo mniejszy niż kiedyś. – Poseł troszeczkę wprowadza wszystkich w błąd. Młodzież ma za duże obciążenie, jeżeli chodzi o system edukacji  – mówił włodarz Turku.

Program wymyślony przez minister Zalewską miał doprowadzić do tego, że młodzież nie będzie musiała brać korepetycji, a jak jest każdy widzi. Nie każdego rodzica stać na korepetycje. Mówimy, że oświata jest teoretycznie bezpłatna, jak to wygląda w praktyce to usłyszeliśmy – (red. chodzi o wypowiedź burmistrza Dziamary, że korepetycji przybywa, bo jest mało czasu na programu nauczania). Jeżeli chcemy żeby nasze dzieci miały lepszą przyszłość, to niestety musimy z prywatnych pieniędzy dokładać – zabrał głos Romuald Antosik.

MEN uderzył reformą edukacji w samorządy

MEN twierdzi, iż samorządy również są odpowiedzialne za oświatę. Po części to jest to prawda, jednak jak zauważa Romuald Antosik samorząd powinien dokładać do bazy oświatowej i lokalowej, ale nie do wynagrodzeń.

To jest zadanie rządu. A ponad 80% na przykładzie Turku, to są wydatki na wynagrodzenia kadry pedagogicznej i niepedagogicznej – informuje burmistrz.

Zauważył, że jeżeli samorząd (dot. Turku) miałby tylko do utrzymania bazę lokalową i dydaktyczną to dużo więcej pieniędzy zostałoby na inne rzeczy np. na inwestycje. Byłyby też środki na dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Podobnego zdania są pozostali samorządowcy. Na oświatę trzeba było dołożyć w roku 2018, w Rychwale ponad 5 mln.

Od stycznia w Koninie, Rychwale j Turku nauczyciele dostali podwyżki, które im się należały. Jednak już dziś włodarze martwią się co będzie dalej z kolejnymi, gdy nie otrzymają na nie dofinansowania.

To nie jest rozwiązanie problemu. To się odbija kosztem budżetów naszych samorządów. Wiadomo, że to nie są pieniądze burmistrza czy posła, to są pieniądze wszystkich mieszkańców. To są pieniądze podatników – zaznacza Antosik.

W Turku funkcjonowały 2 gimnazja i 3 podstawówki. Żeby poradzić sobie z reformą Zalewskiej gimnazja stały się budynkami B, dzięki temu udało się uniknąć wielkich kosztów. Tylko w jednej szkole trzeba było dostosować obiekty do dzieci małych i był to koszt ponad 210 tys. zł. Jeżeli byłoby to 5 szkół to oznaczałoby wydatki w kwocie ponad 1 mln 100 tys. zł. Jak informował włodarz miasta udało się także doprowadzić do tego, aby żaden nauczyciel nie stracił pracy. Jest jednak zagrożenie, że w przyszłości może być inaczej – odchodzi nam przez tę reformę jeden rocznik i jest pewne zagrożenie. Cały czas pracujemy nad tym, żeby w miarę miękkie lądowanie było dla nauczycieli. To jest dramatyczna sytuacja przede wszystkim dla nich. 

Pozostali samorządowcy również zauważają, że będzie problem z utrzymaniem etatów dla wszystkich nauczycieli.  Cały czas toczą się rozmowy z dyrektorami szkół, aby jak najwięcej nauczycieli pracę ocaliło. W Rychwale obecnie jest o 200 godzin pracy mniej dla nauczycieli, co stanowi 11 etatów. W Koninie z tytułu reformy trzeba było dołożyć prawie 14 mln zł.

Strajk nauczycieli w Turku?

Z zapowiedzi ogólnokrajowych strajk nauczycieli ma odbyć się 8 kwietnia. Czy samorządy są na to przygotowane? Romuald Antosik informuje, że trudno się na taką sytuację przygotować. Ona dotyczy on nie tylko szkół podstawowych oraz średnich, ale również przedszkoli.

Tutaj będzie, podejrzewam, największy problem. Kto ma zorganizować dzieciom zajęcia w przedszkolach? – pytał włodarz Turku. Sytuacja strajkowa będzie bardzo niekorzystna dla całego społeczeństwa. Te osoby, które mają dzieci w przedszkolach, to są osoby pracujące. Problem może się rozlać na zakłady pracy. Będzie trzeba wziąć wolne, albo pójść na wolnienie, aby zostać ze swoim dzieckiem.

Zdaniem Romualda Antosika nie ma czasu, aby spierać się przy kwestiach oświatowych. Trzeba rozwiązać problem. – Staramy się znaleźć rozwiązanie co zrobić z dziećmi, w momencie jeżeli dojedzie do strajku. Mam nadzieję, że rząd stanie na wysokości zadania i do tego strajku nie dopuści. Znajdzie rozwiązanie korzystne dla wszystkich, łącznie z samorządami. 

Podkreślił, że działania samorządowców mogą wspomóc czasowo rząd, ale to wystarczy na krótki okres czasu. Później może zacząć się potężny problem. Liczy, że zostaną podjęte działania, które rozwiążą problem przed 8 kwietnia.

Wiceprezydent Konina poinformował, że z informacji jakie otrzymuje ze szkół 98,5% nauczycieli zamierza przystąpić do strajku.


Tagi: , , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.