Turek. Prof. Mirosław Pawlak – “Kształcenie językowe musi się zmienić”

Turek. Konferencja "Kompetencje przyszłości szansą dla rozwoju wschodniej Wielkopolski"

“Kształcenie językowe musi się zmienić. Musi być bardziej konkretne. Ważne jest jak się uczy, czego się uczy i kto uczy” – mówił rektor PWSZ w Koninie prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak, który był jednym z prelegentów dzisiejszej konferencji „Kompetencje przyszłości szansą dla rozwoju wschodniej Wielkopolski”.

14 marca w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyła się konferencja „Kompetencje przyszłości szansą dla rozwoju wschodniej Wielkopolski”, w ramach realizacji projektu „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego”.

Tematy poruszane podczas konferencji miały za zadanie przybliżyć problematykę edukacji społeczeństwa w zakresie kompetencji przyszłości, jako elementu transformacji gospodarki wschodniej Wielkopolski. Wśród prelegentów znaleźli się: dr inż. Agnieszka Grzelczak z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, Jakub Gontarek specjalista ds. rynku pracy Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan, prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, Witold Jarecki dyrektor Sun Garden Polska, Waldemar Werbiński prezes InfoBase – Systemy Informatyczne, oraz Mariusz Seńko Starosta Turecki, wiceprzewodniczący Rady ds. Kompetencji Sektora IT.

Niestety prócz łyżeczki treści w szklance wody dzisiejsza konferencja niewiele wniosła do tematu. Ową łyżeczką treści był wykład rektora PWSZ w Koninie prof. Mirosława Pawlaka o roli języków obcych jako szansie na rozwój innowacyjności i współpracy międzynarodowej lokalnej gospodarki.

Nauczanie języka musi być skuteczne

Jeśli chodzi o kompetencje przyszłości, to jedną z ważniejszych będzie znajomość języków obcych. Niestety obecnie szkoły nie przygotowują do posługiwania się branżowym językiem potrzebnym na dzisiejszym rynku pracy. Większy nacisk powinno się kłaść na nauczanie języka obcego funkcjonalnego.

Jestem gorącym zwolennikiem zakończenia fikcji. Myślę, że w Polsce fikcja bardzo często jest mylona z rzeczywistością, czy to jeżeli chodzi o naukę, ale i nauczanie języków – mówił prof. Mirosław Pawlak.

W szkołach nauczanie języków musi się zmienić – mocno podkreślał w swoim wystąpieniu rektor konińskiej uczelni. Ważnym aspektem powinno stać się jak się uczy, czego się uczy i kto uczy? Nauczanie musi stać się bardziej konkretne i funkcjonalnie. Rolą szkoły, uczelni powinno być zbliżenie do rzeczywistości, do tego czego oczekują przedsiębiorcy.

Mirosław Pawlak zaznaczył, że są możliwości i są rozwiązania, które sprawią, że kompetencje językowe będą lepsze. Podkreślił, że takie rozwiązania w subregionie konińskim i na uczelni PWSZ są realizowane. Zaznaczając jednocześnie, że sam fakt istnienia czegoś nie oznacza, że to będzie miało pozytywne skutki.

Edukacja, szkoły mają obowiązek kształcić jak najlepiej, dawać kompetencje praktyczne, ale to już nie w naszych rękach danie takich możliwości żeby młodzi ludzie chcieli tutaj zostać, pracować, tutaj zakładać rodziny i mieszkać w takich miastach jak Turek, Koło czy Konin – zaznaczył rektor PWSZ w Koninie.

Zatrzymanie młodych ludzi jest rolą władz lokalnych, samorządowców, polityków, przedsiębiorców. To politykom powinno leżeć na sercu aby ich zatrzymać  –  mówił prof. Mirosław Pawlak.

Stwierdził, że uczelnia ich nie zatrzyma, może dobrze wykształcić, a to pozwoli im wyjechać do większych miast, gdzie są większe perspektywy.


Tagi: , , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.